Alfa Lipoik Asit Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

Alfa lipoik asit vücutta güçlü antioksidan görevi gören organik bir bileşiktir.

Vücudumuz doğal olarak üretir ancak aynı zamanda çeşitli gıdalarda da bulunur ve bir besin takviyesi olarak alınabilir.

Araştırmalar kilo kaybı, şeker hastalığı ve diğer sağlık durumlarında etkili olabileceğini göstermektedir. 

Alfa Lipoik Asit Nedir?

Alfa lipoik asit, tüm insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir. Hücrenin enerji merkezi olarak da bilinen mitokondrinin içinde üretilir – bu da enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

Güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Alfa lipoik asit hem suda hemde yağda çözünebilir, bu da vücudun her hücresinde veya dokusunda çalışmasını sağlar. Bu arada, diğer birçok antioksidan sadece su veya yağda çözünürdür.

Örneğin, C vitamini sadece suda çözünür, E vitamini ise sadece yağda çözünebilir.

Alfa lipoik asidin antioksidan özellikleri, kan şekeri seviyelerini düşürme, iltihaplanmayı azaltma, cilt yaşlanmasını yavaşlatma ve sinir fonksiyonunu geliştirme gibi yararlarla ilişkilendirilmiştir.

İnsanlar sadece küçük miktarlarda alfa lipoik asit üretirler. Bu yüzden belirli yiyecekler veya besin takviyeleri tercih edilmektedir.

Kırmızı et ve sakatatlar gibi hayvansal ürünler büyük miktarda alfa lipoik asittir bununla birlikte brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel yiyeceklerde de bulunur.

Besin takviyelerinin ise gıda kaynaklarından 1000 kat fazla alfa lipoik asit içerdiği söylenebilir.

Alfa Lipoik Asit ve Zayıflama

Araştırmalar alfa lipoik asitin kilo kaybını etkileyebileceğini göstermiştir.

Hayvan çalışmaları, beynin hipotalamusunda bulunan AMP ile aktive olan protein kinaz (AMPK) enziminin aktivitesini azaltabileceğini göstermektedir. AMPK daha aktif olduğunda, açlık duygularını artırır.

Öte yandan, AMPK aktivitesini baskılamak, vücudumuzun yaktığı kalori miktarını artırır. Çalışmalarda alfa lipoik asit alan hayvanlar daha fazla kalori yakmışlardır.

Alfa Lipoik Asit ve Diyabet

Diyabet dünya çapında 400 milyondan fazla yetişkini etkilemektedir. Kontrolsüz diyabetin önemli bir özelliği yüksek kan şekeri seviyesidir. Tedavi edilmezse, bu durum görme kaybı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Alfa lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğünden dolayı diyabet için potansiyel bir yardım olarak popüler hale gelmiştir.

Hayvan çalışmalarında kan şekeri seviyesini % 64’e kadar düşürmüştür.

Metabolik sendromu olan erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini ve düşük açlık kan şekeri ve HbA1c seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir.

Bilim insanları, alfa lipoik asidin kas hücrelerinde biriken yağları kaldırabilen ve böylece insülini daha az etkili hale getiren süreçleri teşvik ederek kan şekerini düşürdüğünü düşünmektedir.

Ayrıca, alfa lipoik asit diyabet komplikasyonları riskini azaltabilir. Sinir hasarının semptomlarını hafifletmesi ve diyabetik retinopatinin (göz hasarı) düşük kontrollü diyabetle ortaya çıkma riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Bu etkinin, alfa lipoik asidin güçlü antioksidan özelliklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Alfa Lipoik Asit Diğer Yararları Nelerdir?

alfa lipoik asit faydaları

Cilt yaşlanmasını yavaşlatır

Araştırmalar alfa lipoik asitin cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaştığını göstermiştir.

Bir insan çalışmasında, bilim insanları, cilde alfa lipoik asit içeren bir krem ​​uygulamanın, ince çizgiler, kırışıklıklar ve deri pürüzlülüğünü, yan etki olmaksızın azalttığını bulmuşlardır.

Cilde alfa lipoik asit uygulandığında, cildin iç katmanlarına girer ve güneşin zararlı UV radyasyonuna karşı antioksidan koruma sağlar.

Ayrıca, alfa-lipoik asit, C vitamini ve glutatyon gibi diğer antioksidanların seviyesini artırır, bu da cildin hasar görmesine karşı korunmasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır

Hafıza kaybını yavaşlatır

Hafıza kaybı yaşlı yetişkinler arasında yaygın bir sorundur. Oksidatif strese bağlı hasarın hafıza kaybında kritik bir rol oynadığına inanılmaktadır.

Alfa lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize olan bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir.

Hem insan hem de laboratuvar çalışmaları, alfa lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve inflamasyonu baskılayarak, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermiştir.

Sinir sistemi sağlığını destekler

Araştırmalar alfa lipoik asitin sağlıklı sinir fonksiyonunu desteklediğini göstermiştir.

Aslında, karpal tünel sendromunun erken evrelerinde ilerlemesini yavaşlattığı bulunmuştur ki bu da sıkışmış bir sinirin neden olduğu ellerde uyuşma veya karıncalanma anlamına gelmektedir.

Ayrıca, karpal tünel sendromu için ameliyat öncesi ve sonrasında alfa lipoik asidin alınmasının iyileşme sürecini hızlandırdığı belirtilmiştir.

Çalışmalar, alfa lipoik asidin diyabetik nöropatinin semptomlarını hafifletebildiğini de saptamış olup, bu da zayıf kontrollü diyabetin neden olduğu sinir ağrısına yol açmaktadır.

İnflamasyonu azaltır

Kronik inflamasyon kanser ve diyabet dahil olmak üzere zararlı hastalıklarla bağlantılıdır. Alfa lipoik asitin çeşitli iltihap belirteçlerini azalttığı gösterilmiştir.

11 çalışmanın bir analizinde, alfa lipoik asit, yüksek CRP seviyeleri olan erişkinlerde inflamatuar markör C-reaktif protein (CRP) düzeylerini önemli ölçüde düşürmüştür.

Test tüpü çalışmalarında, alfa lipoik asit NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 ve IL-6 dahil olmak üzere inflamasyon belirteçlerini azaltmıştır.

kalp ve damar sağlığı

Kalp hastalığı riskini azaltır

Laboratuvar, hayvan ve insan çalışmalarının bir kombinasyonundan yapılan araştırmalar, alfa lipoik asidin antioksidan özelliklerinin birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azaltabileceğini göstermiştir.

Birincisi, antioksidan özellikler alfa lipoik asidin serbest radikalleri nötralize etmesini ve kalp hastalığı riskini artırabilen hasarlarla bağlantılı olan oksidatif stresi azaltmasını sağlar.

İkincisi, endotel disfonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir – kan damarlarının düzgün şekilde genişleyemediği bir durumdur, bu da kalp krizi ve felç riskini artırır.

Yapılan başka bir inceleme, bir alfa lipoik asit takviyesi almanın metabolik hastalıkları olan erişkinlerde trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur.

Karaciğer sağlığını teşvik eder

Alfa lipoik asit, çeşitli durumlarda karaciğer hastalığını tedavi etmek için kullanıldı ve sonuçlar pozitifti. Alkole bağlı karaciğer hasarı veya ağır metal zehirlenmesi durumlarında, alfa lipoik asit tedaviye yardımcı oldu ve semptomlardan kurtulma sağladı.

Aşırı çoklu doymamış yağ asitlerinden zarar gören karaciğer hücreleri bile alfa lipoik asit sayesinde rejenerasyona uğrar.

Göz sağlığını iyileştirir

Oksidatif stres, göz sinirlerine zarar verebilir ve uzun süreli görme rahatsızlıklarına yol açabilir. Ancak alfa lipoik asitin antioksidan özellikleri sayesinde bunlar önlenebilir. 

Alfa lipoik asit, retina hasarını, kataraktları ve hatta maküler dejenerasyonu önlemek için birkaç kez kullanıldı. Çalışmalar, diyabetik retinopatiyi önlemek için bile kullanılabileceğini göstermektedir.

migreni tetikleyen meyveler

Migreni tedavi edebilir

Denemeler, alfa lipoik asit desteğinin migreni tedavi edebileceğini ve migren ataklarının sıklığını azaltabileceğini göstermiştir. Başka bir çalışma, alfa lipoik asiti migren için önleyici bir tedavi olarak kabul etmektedir.

Kas büyümesine yardımcı olur

Alfa lipoik asitin insülin taklidi etkisi vardır. Daha fazla glikozun kas hücrelerine ve sadece bir kısmının yağ hücrelerine gitmesine izin verecek şekilde glikoz alımını artırır. Bu şekilde, alfa lipoik asit kan şekeri seviyelerini de düşürür – böylece yağ yakımı için elverişli bir atmosfer yaratır.

Fibromiyaljinin tedavisine yardımcı olabilir

Alfa lipoik asitin diyabetik sinir ağrısını azalttığı bilinmektedir, bu nedenle fibromiyaljiden muzdarip kişilerde ağrıyı azaltmada da etkili olabilir. 

Alfa Lipoik Asit Yan Etkileri

Alfa lipoik asit genellikle çok az yan etki ile güvenli kabul edilir. Bazı durumlarda, insanlar mide bulantısı, kızarıklık veya kaşıntı gibi hafif semptomlar yaşayabilir.

Araştırmalar, yetişkinlerin zararlı yan etkiler olmaksızın 2.400 mg alabileceğini göstermektedir.

Daha fazla doz önerilmemektedir, çünkü ekstra fayda sağladığına dair bir kanıt yoktur.

Hayvan araştırmaları, aşırı yüksek alfa lipoik asit dozlarının oksidasyonu artırabildiğini, karaciğer enzimlerini değiştirdiğini, karaciğer ve meme dokusu üzerinde bir yük oluşturduğunu bulmuştur.

Bugüne kadar, çocuklarda ve gebe kadınlarda alfa lipoik asidin güvenliğini araştıran çok az çalışma bulunmaktadır. Bu kategorilere giren insanlar, doktorları tarafından tavsiye edilmedikçe almamalıdır.

Diyabetiniz varsa, doktorunuza alfa lipoik asit almadan önce, kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olan diğer ilaçlarla etkileşime girip girmeyeceği konusunda danışın.

Alfa Lipoik Asit Nasıl Kullanılır?

Çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur. Alfa lipoik asitin bulunduğu yiyecekler şunlardır:

– Kırmızı et

– Karaciğer, kalp, böbrek vb. gibi organ etleri

– Brokoli

– Ispanak

– Domates

– Brüksel lahanası

– Patates

– Yeşil bezelye

– Pirinç kepeği

Alfa lipoik asit ek olarak mevcuttur ve birçok sağlık mağazasında bulunabilir. Takviyeler, gıdalardan 1000 kat fazla alfa lipoik asit içerebilir.

Bunlar en iyi şekilde aç karnına alınır, çünkü bazı gıdalar asitin biyoyararlanımını azaltabilir.

Belirlenmiş bir doz olmamasına rağmen, çoğu kanıt 300-600 mg’ın yeterli ve güvenli olduğunu göstermektedir. Alternatif olarak, kutunun arkasındaki talimatları dikkate alın.

Sonuç olarak;

Alfa lipoik asit antioksidan özelliklere sahip organik bir bileşiktir. Vücudumuz tarafından küçük miktarlarda yapılır ama aynı zamanda gıdalarda ve takviye olarak bulunur.

Diyabet, cilt yaşlanmasını yavaşlatma, hafızayı güçlendirme, kalp sağlığını koruma ve kilo kaybına yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ