Alfa-Lipoik Asit: Faydaları ve Yan Etkileri | diyetz

Alfa-Lipoik Asit: Faydaları ve Yan Etkileri

  • 1.677 kez görüntülendi.

 

 

Alfa-lipoik asit son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Vücutta güçlü antioksidan görevi gören organik bir bileşiktir.

 

Vücudunuz doğal olarak alfa-lipoik asit üretir ancak aynı zamanda çeşitli gıdalarda da bulunur ve bir besin takviyesi olarak alınabilir.

 

Araştırma kilo kaybı, şeker hastalığı ve diğer sağlık durumlarında rol oynayabileceğini göstermektedir. Ancak, birçok kişi etkili olup olmadığını merak ediyor.

 

Bu yazıda alfa-lipoik asitin, yararları, yan etkileri ve önerilen doz anlatılmaktadır.

 

 

 

Alfa-Lipoik Asit Nedir?

Alfa-lipoik asit, tüm insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir. Hücrenin enerji merkezi olarak da bilinen mitokondrinin içinde üretilir – bu da enzimlerin besinleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur.

 

Dahası, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Alfa-lipoik asit hem suda hemde yağda çözünebilir, bu da vücudun her hücresinde veya dokusunda çalışmasını sağlar. Bu arada, diğer birçok antioksidan sadece su veya yağda çözünürdür.

 

Örneğin, C vitamini sadece suda çözünür, E vitamini ise sadece yağda çözünebilir.

 

Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, kan şekeri seviyelerini düşürme, iltihaplanmayı azaltma, cilt yaşlanmasını yavaşlatma ve sinir fonksiyonunu geliştirme gibi yararlarla ilişkilendirilmiştir.

 

İnsanlar sadece küçük miktarlarda alfa-lipoik asit üretirler. Bu yüzden çoğu, alımlarını optimize etmek için belirli yiyeceklere veya besin takviyelerine yönelirler.

 

Kırmızı et ve organ etleri gibi hayvansal ürünler büyük miktarda alfa-lipoik asittir, ancak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel yiyecekler de içerir.

 

Bununla birlikte, takviyelerin gıda kaynaklarından 1000 kat fazla alfa-lipoik asit içerdiği söylenebilir.

 

 

 

 

Alfa-Lipoik Asit ve Kilo Verme

Araştırmalar alfa-lipoik asitin çeşitli yollarla kilo kaybını etkileyebileceğini göstermiştir.

 

Hayvan çalışmaları, beynin hipotalamusunda bulunan AMP ile aktive olan protein kinaz (AMPK) enziminin aktivitesini azaltabileceğini göstermektedir. AMPK daha aktif olduğunda, açlık duygularını artırır.

 

Öte yandan, AMPK aktivitesini baskılamak, vücudunuzun yaktığı kalori miktarını artırır. Çalışmalarda alfa-lipoik asit alan hayvanlar daha fazla kalori yakmışlardır.

 

İlginizi Çekebilir  Pancar Suyunun Faydaları, Zararları ve Nasıl Yapılır?

Ancak insan çalışmaları alfa-lipoik asitin kilo kaybı üzerinde sadece hafif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

 

12 çalışmanın bir analizi, bir alfa-lipoik asit takviyesi alan kişilerin ortalama 14 hafta boyunca plasebo alanlara göre ortalama 0.69 kg daha fazla kaybettiğini keşfetmiştir. Aynı analizde, alfa-lipoik asit bel çevresini önemli ölçüde etkilemedi.

 

12 çalışmanın bir başka analizi, alfa-lipoik asit alan kişilerin ortalama 23 hafta boyunca plasebo grubuna göre ortalama 1,27 kg daha fazla kaybettiğini bulmuştur.

 

Kısacası, alfa-lipoik asitin insanlarda kilo kaybı üzerinde hafif bir etkisi olduğu görülmektedir.

 

 

 

Alfa-Lipoik Asit ve Diyabet

Diyabet dünya çapında 400 milyondan fazla yetişkini etkilemektedir. Kontrolsüz diyabetin önemli bir özelliği yüksek kan şekeri seviyesidir. Tedavi edilmezse, bu durum görme kaybı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Alfa-lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri düzeylerini düşürdüğü için diyabet için potansiyel bir yardım olarak popüler hale gelmiştir.

 

Hayvan çalışmalarında kan şekeri seviyesini % 64’e kadar düşürmüştür.

 

Metabolik sendromu olan erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini ve düşük açlık kan şekeri ve HbA1c seviyelerini azaltabileceğini göstermiştir.

 

Bilim insanları, alfa-lipoik asidin kas hücrelerinde biriken yağları kaldırabilen ve böylece insülini daha az etkili hale getiren süreçleri teşvik ederek kan şekerini düşürdüğünü düşünmektedir.

 

Ayrıca, alfa-lipoik asit diyabet komplikasyonları riskini azaltabilir. Sinir hasarının semptomlarını hafifletmesi ve diyabetik retinopatinin (göz hasarı) düşük kontrollü diyabetle ortaya çıkma riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

 

Bu etkinin, alfa-lipoik asidin güçlü antioksidan özelliklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır.

 

Alfa-lipoik asidin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu gösterilmiş olmasına rağmen, diyabet için tam bir tedavi olarak görülmemektedir. Eğer diyabetiniz varsa ve alfa-lipoik asit denemek istiyorsanız, ilaçlarınızla etkileşime girebileceğinden, öncelikle doktorunuzla konuşmanız gerekir.

 

 

 

Diğer Sağlık Faydaları

Alfa-lipoik asit, çeşitli başka sağlık yararlarına bağlanmıştır.

 

 

 

Cilt Yaşlanmasını Yavaşlatır

Araştırmalar alfa-lipoik asitin cilt yaşlanması belirtilerine karşı savaştığını göstermiştir.

 

Bir insan çalışmasında, bilim insanları, cilde alfa-lipoik asit içeren bir krem ​​uygulamanın, ince çizgiler, kırışıklıklar ve deri pürüzlülüğünü yan etki olmaksızın azalttığını bulmuşlardır.

 

İlginizi Çekebilir  Goji Berry'nin Etkileyici Sağlık Faydaları

Cilde alfa-lipoik asit uygulandığında, cildin iç katmanlarına girer ve güneşin zararlı UV radyasyonuna karşı antioksidan koruma sağlar.

 

Ayrıca, alfa-lipoik asit, C vitamini ve glutatyon gibi diğer antioksidanların seviyesini artırır, bu da cildin hasar görmesine karşı korunmasına yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

 

 

 

Hafıza Kaybını Yavaşlatır

Hafıza kaybı yaşlı yetişkinler arasında yaygın bir sorundur. Oksidatif strese bağlı hasarın hafıza kaybında kritik bir rol oynadığına inanılmaktadır.

 

Alfa-lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize olan bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir.

 

Hem insan hem de laboratuvar çalışmaları, alfa-lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve inflamasyonu baskılayarak, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabileceğini göstermiştir.

 

Bununla birlikte, alfa-lipoik asit ve hafıza kaybı ile ilgili bozukluklar üzerinde sadece birkaç çalışma vardır. Alfa-lipoik asitin tedavi için önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Sağlıklı Sinir Fonksiyonu Sağlar

Araştırmalar alfa-lipoik asitin sağlıklı sinir fonksiyonunu desteklediğini göstermiştir.

 

Aslında, karpal tünel sendromunun erken evrelerinde ilerlemesini yavaşlattığı bulunmuştur ki bu da sıkışmış bir sinirin neden olduğu ellerde uyuşma veya karıncalanma anlamına gelmektedir.

 

Ayrıca, karpal tünel sendromu için ameliyat öncesi ve sonrasında alfa-lipoik asidin alınmasının iyileşme sürecini hızlandırdığı gösterilmiştir.

 

Çalışmalar, alfa-lipoik asidin diyabetik nöropatinin semptomlarını hafifletebildiğini de saptamış olup, bu da zayıf kontrollü diyabetin neden olduğu sinir ağrısına yol açmaktadır.

 

 

 

İnflamasyonu azaltır

Kronik inflamasyon kanser ve diyabet dahil olmak üzere zararlı hastalıklarla bağlantılıdır. Alfa-lipoik asitin çeşitli iltihap belirteçlerini azalttığı gösterilmiştir.

 

11 çalışmanın bir analizinde, alfa-lipoik asit, yüksek CRP seviyeleri olan erişkinlerde inflamatuar markör C-reaktif protein (CRP) düzeylerini önemli ölçüde düşürmüştür.

 

Test tüpü çalışmalarında, alfa-lipoik asit NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 ve IL-6 dahil olmak üzere inflamasyon belirteçleri azaltmıştır.

 

 

 

Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Düşürür

Laboratuvar, hayvan ve insan çalışmalarının bir kombinasyonundan yapılan araştırmalar, alfa-lipoik asidin antioksidan özelliklerinin birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azaltabileceğini göstermiştir.

 

Birincisi, antioksidan özellikler alfa-lipoik asidin serbest radikalleri nötralize etmesine ve kalp hastalığı riskini artırabilen hasarlarla bağlantılı olan oksidatif stresi azaltmasını sağlar.

 

İlginizi Çekebilir  Boğaz Ağrısına Bitkisel ve Doğal Çözümler

İkincisi, endotel disfonksiyonunu iyileştirdiği gösterilmiştir – kan damarlarının düzgün şekilde genişleyemediği bir durumdur, bu da kalp krizi ve felç riskini artırır.

 

Yapılan başka bir inceleme, bir alfa-lipoik asit takviyesi almanın metabolik hastalıkları olan erişkinlerde trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur.

 

 

 

Yan etkiler

Alfa-lipoik asit genellikle çok az yan etki ile güvenli kabul edilir. Bazı durumlarda, insanlar mide bulantısı , kızarıklık veya kaşıntı gibi hafif semptomlar yaşayabilir.

 

Bununla birlikte, araştırmalar, yetişkinlerin zararlı yan etkiler olmaksızın 2.400 mg alabileceğini göstermektedir.

 

Daha fazla doz önerilmemektedir, çünkü ekstra fayda sağladığına dair bir kanıt yoktur.

 

Hayvan araştırmaları, aşırı yüksek alfa-lipoik asit dozlarının oksidasyonu artırabildiğini, karaciğer enzimlerini değiştirdiğini ve karaciğer ve meme dokusu üzerinde bir yük oluşturduğunu bulmuştur.

 

Bugüne kadar, çocuklarda ve gebe kadınlarda alfa-lipoik asidin güvenliğini araştıran çok az çalışma bulunmaktadır. Bu kategorilere giren insanlar, doktorları tarafından tavsiye edilmedikçe almamalıdır.

 

Diyabetiniz varsa, doktorunuza alfa-lipoik asit almadan önce, kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olan diğer ilaçlarla etkileşime girip girmeyeceği konusunda danışın.

 

 

 

Alfa Lipoik Asit Nasıl Kullanılır?

Alfa-lipoik asit, çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur. Alfa-lipoik asitin iyi kaynakları şunlardır:

 

  • Kırmızı et
  • Karaciğer, kalp, böbrek vb. gibi organ etleri
  • Brokoli
  • Ispanak
  • Domates
  • Brüksel lahanası
  • Patates
  • Yeşil bezelye
  • Pirinç kepeği

 

Alfa-lipoik asit ek olarak mevcuttur ve birçok sağlık mağazasında bulunabilir. Takviyeler gıdalardan 1000 kat fazla alfa-lipoik asit içerebilir.

 

Alfa-lipoik takviyeleri en iyi şekilde aç karnına alınır, çünkü bazı gıdalar asitin biyoyararlanımını azaltabilir.

 

Belirlenmiş bir doz olmamasına rağmen, çoğu kanıt 300-600 mg’ın yeterli ve güvenli olduğunu göstermektedir. Alternatif olarak, kutunun arkasındaki talimatları dikkate alın.

 

Diyabetik komplikasyonları veya kognitif bozuklukları olan kişiler için daha fazla alfa-lipoik asit gerekebilir. Böyle durumlarda, doktorunuza ne kadar etkili olduğunu sormalısınız.

 

Sonuç olarak;

Alfa-lipoik asit antioksidan özelliklere sahip organik bir bileşiktir. Vücudunuz tarafından küçük miktarlarda yapılır ama aynı zamanda gıdalarda ve takviye olarak bulunur.

 

Diyabet, cilt yaşlanmasını yavaşlatma, hafızayı güçlendirme, kalp sağlığı ve kilo kaybına neden olabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ