Alabaş Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Alabaş Nedir, Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

   

  Alabaş, lahana ailesine ait bir sebzedir. Avrupa ve Asya’da yaygın olarak tüketilmektedir.

   

  Alabaş turpu nedir?

  Alabaş, çok önemli bir sebzedir. İsmine rağmen, kök sebze değildir ve şalgam ailesine ait değildir. Brassica cinsindendir ve lahana, brokoli ve karnabahar ile akrabadır.

  Uzun yapraklı bir gövdesi ve genellikle mor, soluk yeşil veya beyaz olan yuvarlak bir ampulü vardır. İçi beyaz-sarıdır.

  Tadı ve dokusu brokolinin sapına benzer ancak biraz daha tatlıdır. Ampul kısmı, salata ve çorbalarda yaygın olarak kullanılır. 

   

   

  alabaş sebzesi

   

   

  Alabaş Besin Değeri

  Alabaş mükemmel bir besin kaynağıdır. Bir bardak (135 gram) çiğ alabaş besin içeriği şöyledir:

   

  Kalori: 36

  Karbonhidrat: 8 gram

  Lif: 5 gram

  Protein: 2 gram

  C Vitamini: Günlük Değerin % 93’ü (DV)

  B6 Vitamini: DV’nin % 12’si

  Potasyum: DV’nin % 10’u

  Magnezyum: DV’nin % 6’sı

  Manganez: DV’nin % 8’i

  Folat: DV’nin % 5’i

   

  Sebze, vücudu serbest radikal hasarlarından koruyan ve yara iyileşmesinde, kolajen sentezinde, demir emiliminde ve bağışıklık sağlığında rol oynayan güçlü bir antioksidan olan iyi bir C vitamini kaynağıdır.

  Ayrıca, bağışıklık sağlığını, protein metabolizmasını ve kırmızı kan hücresi üretimini destekleyen B6 vitamini bakımından da zengindir. Aynı zamanda kalp sağlığı ve sıvı dengesi için önemli bir mineral ve elektrolit olan iyi bir potasyum kaynağıdır.

   

   

  Alabaş Turpu Faydaları

  Alabaş turpu çok besleyicidir ve çeşitli yararları vardır.

   

   

  Antioksidanlar bakımından yüksektir

  C vitamini, antosiyaninler, izotiyosiyanatlar ve glukosinolatlar gibi çok çeşitli antioksidanlar içerir. Bunlar, hücreleri, hastalık riskini artırabilecek serbest radikal hasarına karşı koruyan bitki bileşikleridir.

  Alabaş gibi antioksidan bakımından zengin sebzelerle beslenenlerin, diyabet, metabolik hastalık ve erken ölüm riski daha azdır.

  Mor alabaş kabuğu, özellikle sebze ve meyvelere kırmızı, mor veya mavi renk veren bir flavonoid türü olan yüksek oranda antosiyanin sağlar. Yüksek antosiyanin alımı, düşük kalp hastalığı riski ve zihinsel düşüş ile bağlantılıdır.

  Tüm renk çeşitleriyle bu sebze, bazı kanserler, kalp hastalıkları ve iltihaplanma riskini düşüren, güçlü antioksidanlar olan izotiyosiyanat ve glukozinolatlarda yüksektir.

   

   

  Bağırsaklara faydalıdır

  Alabaş lif bakımından yüksektir. Hem çözünür hem de çözünmez lif içerir.

  İlki suda çözünür ve sağlıklı kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Öte yandan, çözünmeyen lifler bağırsaklarda bozulmaz, dışkıya hacim ekler ve düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

  Dahası, lif, Bifidobacteria ve Lactobacilli gibi sağlıklı bağırsak bakterilerinin ana yakıt kaynağıdır. Bu bakteriler, bağırsak hücrelerini besleyen ve kalp hastalıklarına ve şişmanlığa karşı koruyan kısa zincirli yağ asitleri üretir.

   

  İlginizi Çekebilir  Saçın Çabuk Yağlanmasını Önlemek için Doğal Çözümler

   

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Alabaş, glukozinolatlar ve izotiyosiyanatlar denilen güçlü bitki bileşikleri içerir. Yüksek glukozinolat alımı, bu bileşiğin kan damarlarını genişletme ve inflamasyonu azaltma kabiliyetinden dolayı daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır. Ayrıca, izotiyosiyanatlar, atardamarlarda plak birikmesini önleyebilecek antioksidan özelliklere sahiptir.

  Mor alabaşta bulunan antosiyaninler, kan basıncını ve kalp krizi riskini azaltır.

   

   

  Bağışıklık sağlığını destekler

  Alabaştaki besinler bağışıklık sistemini destekler. Bu sebze, protein metabolizması, kırmızı kan hücresi gelişimi ve bağışıklık fonksiyonu gibi birçok fonksiyon için önemli olan B6 vitamini bakımından yüksektir.

  B6 Vitamini, yabancı maddelerle savaşan ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için anahtar görevi gören, bağışıklık hücresi türleri olan beyaz kan hücrelerinin ve T hücrelerinin üretiminde rol oynar. Bu besin maddesindeki eksiklik, zayıf bir bağışıklık sisteminin sebebidir.

  Ek olarak, alabaş, beyaz kan hücresi işlevini destekleyerek, bağışıklık sistemini güçlendiren mükemmel bir C vitamini kaynağıdır.

   

   

  Alabaş turp nasıl yenir?

  Bu sebze kış ayında yetişir. Çiğ alabaş, soğan gibi salataya doğranabilir veya rendelenebilir. Sert olduğu için kabukları soyularak yenir.

  Yaprakları da salataya eklenebilir. Ampul kısmı; brokoli, lahana, turp ve patates gibi sebzelerin yerini alabilirken, yaprakları; lahana, ıspanak veya diğer yeşilliklerin yerine kullanılabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Alabaş çeşitli sağlık yararları olan besinler içerir. Bağırsak ve sindirim sağlığı için önemli olan lif bakımından zengindir.

  Ayrıca, içeriğindeki birçok besin maddesi ve bitki bileşiği, bağışıklık sistemini destekleyerek, kalp hastalığı, bazı kanserler ve iltihaplanma riskini azaltır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ