Aktif Kömür Nedir? Faydaları ve Kullanım Alanları

 

 

Aktif kömür, bir panzehir olarak düşünülebilir. Günümüzde, güçlü bir doğal tedavi olarak kullanılmaktadır.

 

Kolesterolü düşürme, diş beyazlatma ve kusmayı engelleme gibi çeşitli avantajlar sunar.

 

Bu yazı, aktif kömürün faydaları hakkında bilimsel gerçekler sunmaktadır.

 

 

Aktif Kömür Nedir?

Aktif kömür, karbonlaştırılmış hindistan cevizi kabukları, turba, petrol kok kömürü, maden kömürü, zeytin çekirdekleri veya talaş ile yapılan ince siyah bir tozdur.

 

Kömür çok yüksek sıcaklıklarda işlenerek “aktive” edilir.  Yüksek sıcaklık, iç yapısını değiştirerek gözeneklerinin boyutunu küçültür ve yüzey alanını arttırır. Bu normal kömürden daha gözenekli bir odun kömürü ile sonuçlanır.

 

Aktif kömür, mangal kömürü ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de aynı temel malzemeden yapılsa da, mangal kömürü yüksek sıcaklıklarda “aktive edilmemiştir”. Dahası, insanlara toksik olan ek maddeler içerir.

 

 

 

 

Aktif Kömürün İşlevi Nedir?

Aktif kömür, toksinleri ve kimyasalları bağırsakta tutarak, emilimini önler.

 

Kömürün gözenekli dokusu negatif bir elektrik yüküne sahiptir ve bu da toksinler ve gazlar gibi pozitif yüklü molekülleri çekmesine neden olur. Bağırsaktaki toksinleri ve kimyasal maddeleri yakalamasına yardımcı olur.

 

Aktif kömür vücudunuz tarafından absorbe edilmediğinden, dışkıdaki vücudunuzun yüzeyine bağlı toksinleri dışarı taşıyabilir.

 

 

Zehir Tedavisi Olarak Aktif Kömür

Aktif kömür, toksin bağlama özellikleri sayesinde çeşitli tıbbi kullanımlara sahiptir. Örneğin aktif kömür, zehirlenme vakalarında sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni, çok çeşitli ilaçları bağlayarak etkilerini azaltabilmesidir.

 

İnsanlarda aktif kömür, 1800’lerin başından beri zehre karşı panzehir olarak kullanılmıştır.

 

Reçeteli ilaçların doz aşımlarının yanı sıra aspirin, asetaminofen ve sakinleştiriciler gibi reçetesiz ilaçların aşırı dozlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

 

Örneğin, çalışmalar, ilaç alımından beş dakika sonra 50-100 gramlık bir aktif kömür içeren tek bir doz alındığında, yetişkinlerde ilaç emilimini % 74’e kadar düşürebildiğini göstermiştir.

 

Aktif kömür, uyuşturucu alımından 30 dakika sonra alındığında % 50’ye, ilaç doz aşımından üç saat sonra alınırsa etkileri % 20’ye düşer.

 

Aktif kömür zehirlenme durumlarının tümünde etkili değildir. Örneğin, alkol, ağır metal, demir, lityum, potasyum, asit veya alkali zehirlenmeleri üzerinde çok az etkili olduğu görülmektedir.

 

Dahası, uzmanlar, aktif kömürün zehirlenmelerde her zaman rutin olarak uygulanmaması konusunda uyarıyorlar. Bunun yerine, kullanımı her vaka için dikkate alınmalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Arı Poleninin Mucizevi Faydaları

 

Böbrek Fonksiyonunu Destekleyebilir

Aktif kömür, böbreklerin filtrelemek zorunda olduğu atık ürünlerin sayısını azaltarak böbrek fonksiyonlarının geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu, kronik böbrek hastalığından muztarip olan hastalarda özellikle yararlı olabilir.

 

Sağlıklı böbrekler normalde ek bir yardım almadan kanı filtrelemek için çok iyi donatılmıştır. Bununla birlikte, kronik böbrek hastalığına yakalanan hastalar genellikle üre ve diğer toksinleri vücuttan atmakta zorlanırlar.

 

Aktif kömür, üre ve diğer toksinleri bağlayarak vücudunuzun bunları ortadan kaldırmasına yardımcı olabilir. Üre ve diğer atık ürünler, difüzyon olarak bilinen bir süreçle kan dolaşımından bağırsağa geçer. Bağırsaklarda harekete geçirilen odun kömürüne bağlanır ve dışkılarla atılır.

 

İnsanlarda aktif kömürün, kronik böbrek hastalığı olanlarda böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Bir çalışmada, aktif kömür takviyeleri, son aşama böbrek hastalığı olan hastalarda, üre ve diğer atık ürünlerin kan düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

 

Buna göre, mevcut kanıtlar zayıftır ve güçlü sonuçlar çıkarmadan önce daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

Balık Kokusu Sendromu Belirtilerini Azaltıyor

Aktif kömür, ayrıca balık kokusu sendromu olarak bilinen trimethylaminuria (TMAU) olan bireylerde hoş olmayan kokuları azaltmaya yardımcı olabilir.

 

TMAU, çürüyen balıklara benzer bir kokuya sahip bir bileşik olan vücutta biriken trimetilamin (TMA) ‘nin genetik bir koşuludur.

 

Sağlıklı kişiler genellikle idrarda atılmadan önce balık kokulu TMA’yı kokmayan bir bileşiğe dönüştürürler. Bununla birlikte, TMAU’lu insanlar bu dönüştürmeyi gerçekleştirmek için gerekli enzimden yoksundurlar. Bu, TMA’nın vücutta birikmesine neden olur ve idrar, ter ve nefes içine girerek kötü, balık kokusu oluşturur.

 

Araştırmalar, aktif kömürün gözenekli yüzeyinin, atılımlarını arttırarak TMA gibi küçük kokulu bileşikleri bağlamasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

TMAU hastalarında yapılan küçük bir çalışmada, 1.5 gram kömürle desteklenmenin 10 gün boyunca etkileri analiz edildi.

 

Hastaların idrarındaki TMA konsantrasyonlarını sağlıklı bireylerde bulunan seviyelere indirdi. Bu sonuçlar umut vericidir, ancak daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

 

Kolesterol Seviyelerini Azaltır

Aktif kömür, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni kolesterol ve kolesterol içeren safra asitlerini bağırsaklara bağlayarak vücudun emilimini engeller.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Oranda C Vitamini İçeren Besinler

Bir çalışmada, günde 24 gram aktif kömür almanın, dört hafta boyunca toplam kolesterolü % 25 ve “kötü” LDL kolesterolü % 25 oranında düşürdüğü belirlendi. “İyi” HDL kolestrol seviyeleri de % 8 arttı.

 

Başka bir çalışmada günlük 4-32 gram aktif kömür kullandığınızda, yüksek kolesterol düzeyleri olanlarda toplam ve “kötü” LDL kolesterolü % 29-41 oranında azalttı.

 

Bu çalışmada, aktif kömür dozları daha etkili gözükmektedir. Benzer sonuçlar, çalışmaların çoğunda bildirilmiştir.

 

Bununla birlikte, bu konuyla ilgili yapılan tüm çalışmaların 1980’lerde yapıldığını görmek ilginç. Daha yeni çalışmalar bağlantıyı doğrulamaya yardımcı olacaktır.

 

 

Diğer Kullanım Alanları

Aktif kömür, birden fazla kullanıma sahip popüler bir ev ilacıdır ancak bunların hepsinin bilim tarafından desteklenmediğini bilmelisiniz.

 

En bilinen ev kullanımları şunlardır:

 

Gazın azaltılması: Bazı çalışmalar, aktif kömür gaz üreten bir yemek sonrasında gaz üretimini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

Ayrıca, gaz kokusunun iyileşmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, tüm çalışmalar bu faydayı gözlemlememişlerdir.

 

Su filtrasyonu: Aktif kömür sudaki ağır metal ve florür içeriğini azaltmak için popüler bir yöntemdir. Bununla birlikte, virüslerin, bakterilerin veya sert su minerallerinin giderilmesinde çok etkili görünmemektedir.

 

Diş beyazlatma: Diş fırçalarken, aktif kömür kullanmak anekdotlara göre beyazlama sağlamaktadır. Plak ve diğer diş boya bileşiklerini emerek bunu yaptığı söyleniyor.

Ancak, bu iddiayı destekleyen herhangi bir çalışma bulunamadı.

 

Alkolün etkilerinin önlenmesi: Aktif kömür, bazen akşamdan kalma diye tabir edilen durumlar için bir tedavi olarak kullanılır.

Bunu alkol ile tüketirken kan alkol düzeylerini düşürebilirken akşamdan kalmışlığa etkileri incelenmemiştir.

 

Cilt tedavisi: Bu kömürü cilde uygulamanın sivilce, böcek veya yılan ısırıkları için etkili bir tedavi olduğu öne sürülür. Bununla birlikte, bu konuda sadece anekdotlarda yer alan raporlar bulunmaktadır.

 

 

Aktif Kömür Güvenli mi?

Aktif kömür çoğu durumda güvenli kabul edilir ve yan etkilerinin seyrek olduğu ve nadiren ağır olduğu söylenir.

 

Bununla birlikte, hoş olmayan bazı yan etkilere neden olabileceği belirtilmektedir ve bunların en yaygını bulantı ve kusmadır.

Ayrıca kabızlık ve siyah dışkı iki yaygın olarak bildirilen yan etkileridir.

 

İlginizi Çekebilir  Alfa-Lipoik Asit: Faydaları ve Yan Etkileri

Aktif kömür, zehirlenmeler için bir panzehir olarak kullanıldığında, mideden ziyade akciğerlere girme riski vardır. Bu, özellikle eğer onu alan kişi kusarsa veya uykulu veya yarı bilinçli olması durumunda geçerlidir. Bu risk nedeniyle aktif kömür sadece tamamen bilinçli olanlara verilmelidir.

 

Dahası aktif kömür cildi, bağırsakları ve sinir sistemini etkileyen nadir bir genetik hastalık olan “variegate porfiri” hastalarında semptomları kötüleştirebilir.

 

Ayrıca, çok nadir durumlarda aktif kömür bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir.

 

Aktif kömürün bazı ilaçların emilmesini de azaltabileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, ilaç kullanan bireyler almadan önce sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir.

 

 

Dozaj Talimatları

Aktif kömürü denemek isteyenler, yukarıda sözü edilen çalışmalarda kullanılanlara benzer dozaj talimatlarını izlemeliler.

 

Uyuşturucu zehirlenmesi durumunda hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

50-100 gramlık bir doz, ideal olarak aşırı dozdan bir saat içinde bir tıp uzmanı tarafından uygulanabilir. Çocuklar normal olarak 10-25 gramdan daha düşük bir doz almalıdır.

 

Diğer koşullardaki dozajlar, böbrek hastalığında kolesterolü düşürmek ve böbrek fonksiyonunu artırmak için balık kokusu hastalığının tedavisinde 1.5 gramdan günde 4-32 grama kadar değişebilir.

 

Aktif kömür takviyeleri hap veya toz formlarında bulunur. Toz olarak alındığında aktif kömür su veya asidik olmayan bir su ile karıştırılır.

 

Ayrıca, su alımını artırmak, kabızlık semptomlarını önlemeye de yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

Aktif kömür, çeşitli kullanımları olan bir takviyedir.

 

Kolesterolü düşürme, zehirlenmeyi tedavi etme, gazı azaltma ve böbrek fonksiyonunu geliştirme potansiyeline sahiptir.

 

Bununla birlikte, bu faydaları destekleyen çalışmalar zayıftır ve aktif kömürle bağlantılı diğer pek çok avantaj bilim tarafından desteklenmemektedir.

 

Aktif kömürü deneyip denemeyeceğinize karar verirken bunu aklınızda bulundurun.

 

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: