Aktif Kömür (Aktif Karbon):Faydaları, Zararları, Kullanımı

  Aktif Kömür (Aktif Karbon): Faydaları, Zararları ve Kullanımı

  Aktif kömür diğer bir adıyla aktif karbon, bir panzehir olarak düşünülebilir. Günümüzde, güçlü bir doğal tedavi olarak kullanılmaktadır. Kolesterolü düşürme, diş beyazlatma ve kusmayı engelleme gibi çeşitli faydaları vardır.

  Bu yazıda, “aktif kömür nedir”, “aktif kömür ne işe yarar”, “aktif kömür faydaları”,”aktif kömür zararları” gibi “aktif karbon” hakkında bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır.

  Aktif Kömür Nedir?

  Karbonlaştırılmış hindistan cevizi kabukları, turba, petrol kok kömürü, maden kömürü, zeytin çekirdekleri veya talaş ile yapılan ince siyah bir tozdur.

  Aktif Kömür Nasıl Yapılır?

  Kömür çok yüksek sıcaklıklarda işlenerek “aktive” edilir.  Yüksek sıcaklık, iç yapısını değiştirerek gözeneklerinin boyutunu küçültür ve yüzey alanını artırır. Bu normal kömürden daha gözenekli bir odun kömürü ile sonuçlanır.

  Aktif kömür, mangal kömürü ile karıştırılmamalıdır. Her ikisi de aynı temel malzemeden yapılsa da, mangal kömürü yüksek sıcaklıklarda “aktive edilmemiştir”. Dahası, insanlara toksik olan ek maddeler içerir.

  Aktif Kömür Ne İşe Yarar?

  Aktif karbon faydalarından biri, toksinleri ve kimyasalları bağırsakta tutarak, emilimini önlemesidir. 

  Kömürün gözenekli dokusu negatif bir elektrik yüküne sahiptir ve bu da toksinler ve gazlar gibi pozitif yüklü molekülleri çekmesine neden olur.

  Bağırsaktaki toksinleri ve kimyasal maddeleri yakalamasına yardımcı olur. Aktif karbon, vücut tarafından absorbe edilmediğinden, dışkıdaki vücudun yüzeyine bağlı toksinleri dışarı taşır.

  Aktif Kömür Hangi Zehirlenmelerde Kullanılır?

  Aktif karbon kullanım alanlarından biri, toksin bağlama özelliklerini içeren çeşitli tıbbi kullanımlardır. Örneğin aktif kömür zehirlenme vakalarında sıklıkla kullanılır. Bunun nedeni, çok çeşitli ilaçları bağlayarak etkilerini azaltabilmesidir.

  İnsanlarda aktif karbon, 1800’lerin başından beri zehre karşı panzehir olarak kullanılmıştır. Reçeteli ilaçların doz aşımlarının yanı sıra aspirin, asetaminofen ve sakinleştiriciler gibi reçetesiz ilaçların aşırı dozlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

  Örneğin, çalışmalar, ilaç alımından beş dakika sonra 50-100 gramlık bir aktif kömür içeren tek bir doz alındığında, yetişkinlerde ilaç emilimini % 74’e kadar düşürebildiğini göstermiştir.

  Uyuşturucudan 30 dakika sonra alındığında % 50’ye, ilaç doz aşımından üç saat sonra alınırsa etkilerini % 20’ye düşürür. 

  Aktif kömür zehirlenme durumlarının tümünde etkili değildir. Örneğin, alkol, ağır metal, demir, lityum, potasyum, asit veya alkali zehirlenmeleri üzerinde çok az etkili olduğu görülmektedir.

  Dahası, uzmanlar, aktif kömürün zehirlenmelerde her zaman rutin olarak uygulanmaması konusunda uyarıyorlar. Bunun yerine, kullanımı her vaka için ayrı dikkate alınmalıdır.

  Aktif Kömür Faydaları Nelerdir?

  aktif kömürün faydası

  Böbrek fonksiyonunu destekler

  Aktif karbon, böbreklerin filtrelemek zorunda olduğu atık ürünlerin sayısını azaltarak böbrek fonksiyonlarının geliştirilmesine yardımcı olur. Bu, kronik böbrek hastalığından muzdarip olan hastalarda özellikle yararlı olabilir.

  Sağlıklı böbrekler normalde ek bir yardım almadan kanı filtrelemek için çok iyi donatılmıştır. Ancak, kronik böbrek hastalığına yakalanan hastalar genellikle üre ve diğer toksinleri vücuttan atmakta zorlanırlar.

  Aktif kömür, üre ve diğer toksinleri bağlayarak vücudun bunları ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Üre ve diğer atık ürünler, difüzyon olarak bilinen bir süreçle kan dolaşımından bağırsağa geçer. Bağırsaklarda harekete geçirilen odun kömürüne bağlanır ve dışkılarla atılır.

  İnsanlarda, kronik böbrek hastalığı olanlarda böbrek fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  Bir çalışmada, aktif karbon kullanımı, son aşama böbrek hastalığı olan hastalarda, üre ve diğer atık ürünlerin kan düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

  Balık kokusu sendromu belirtilerini azaltır

  Aktif kömür, balık kokusu sendromu olarak bilinen trimethylaminuria (TMAU) olan bireylerde hoş olmayan kokuları azaltmaya yardımcı olur.

  TMAU, çürüyen balıklara benzer bir kokuya sahip bir bileşik olan vücutta biriken trimetilamin (TMA) ‘nin genetik bir koşuludur.

  Sağlıklı kişiler genellikle idrarla atılmadan önce balık kokulu TMA’yı kokmayan bir bileşiğe dönüştürürler. Bununla birlikte, TMAU’lu insanlar bu dönüştürmeyi gerçekleştirmek için gerekli enzimden yoksundurlar. Bu, TMA’nın vücutta birikmesine neden olur ve idrar, ter ve nefes içine girerek kötü, balık kokusu oluşturur.

  Araştırmalar, aktif kömürün gözenekli yüzeyinin, atılımlarını arttırarak TMA gibi kokulu bileşikleri bağlamasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  TMAU hastalarında yapılan küçük bir çalışmada, 1.5 gram kömürle desteklenmenin 10 gün boyunca etkileri analiz edildi. 

  Hastaların idrarındaki TMA konsantrasyonlarını sağlıklı bireylerde bulunan seviyelere indirdi. Bu sonuçlar umut vericidir, ancak daha fazla çalışma gerekmektedir.

  Kolesterolü düşürür

  Aktif karbon, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bunun nedeni kolesterol ve kolesterol içeren safra asitlerini bağırsaklara bağlayarak vücudun emilimini engellemesidir.

  Bir çalışmada, günde 24 gram aktif kömür almanın, dört hafta boyunca toplam kolesterolü % 25 ve “kötü” LDL kolesterolü % 25 oranında düşürdüğü belirlendi. “İyi” HDL kolestrol seviyeleri de % 8 arttı.

  Başka bir çalışmada günlük 4-32 gram aktif kömür kullanılması, yüksek kolesterol düzeyleri olanlarda toplam ve “kötü” LDL kolesterolü % 29-41 oranında azalttı.

  Ancak, bu konuyla ilgili yapılan tüm çalışmaların 1980’lerde yapıldığını görmek ilginç. Daha yeni çalışmalar bağlantıyı doğrulamaya yardımcı olacaktır.

  aktif kömür nasıl elde edilir

  Aktif Kömür Nerelerde Kullanılır?

  Aktif karbon, birden fazla kullanıma sahip popüler bir ev ilacıdır ancak bunların hepsinin bilim tarafından desteklenmediğini bilmelisiniz. En bilinen ev kullanımları şunlardır:

  Gazın azaltılması

  Bazı çalışmalar, gaz üreten bir yemek sonrasında gaz üretimini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Ayrıca, gaz kokusunun iyileşmesine yardımcı olabilir. Ancak tüm çalışmalar bu faydayı gözlemlememişlerdir.

  Su filtrasyonu

  Aktif kömür sudaki ağır metal ve florür içeriğini azaltmak için popüler bir yöntemdir. Bununla birlikte, virüslerin, bakterilerin veya sert su minerallerinin giderilmesinde çok etkili görünmemektedir.

  Aktif kömür ile diş beyazlatma

  Aktif kömür diş fırçalarken kullanıldığında, anekdotlara göre beyazlama sağlamaktadır. Plak ve diğer diş boya bileşiklerini emerek bunu yaptığı söyleniyor. Ancak, bu iddiayı destekleyen herhangi bir çalışma bulunamadı.

  Alkolün etkilerinin önlenmesi

  Bazen akşamdan kalma diye tabir edilen durumlar için bir tedavi olarak kullanılır. Bunu alkol ile tüketirken kan alkol düzeylerini düşürebilirken akşamdan kalmışlığa etkileri incelenmemiştir.

  Cilt tedavisi

  Aktif karbon ciltte sivilce, böcek veya yılan ısırıkları için etkili bir tedavi olduğu öne sürülür. Bununla birlikte, bu konuda sadece anekdotlarda yer alan raporlar bulunmaktadır.

  aktif kömür kullanımı

  Aktif Kömür Yan Etkileri Nelerdir?

  Aktif karbon çoğu durumda güvenli kabul edilir ve yan etkilerinin seyrek olduğu ve nadiren ağır olduğu söylenir. 

  Ancak hoş olmayan bazı yan etkilere neden olabileceği belirtilmektedir ve bunların en yaygını bulantı ve kusmadır. Ayrıca kabızlık ve siyah dışkı da yaygın olarak bildirilen yan etkileridir.

  Aktif kömür, zehirlenmeler için bir panzehir olarak kullanıldığında, mideden ziyade akciğerlere girme riski vardır. Bu, özellikle eğer onu alan kişi kusarsa veya uykulu veya yarı bilinçli olması durumunda geçerlidir. Bu risk nedeniyle sadece tamamen bilinçli olanlara verilmelidir.

  Dahası aktif kömür cildi, bağırsakları ve sinir sistemini etkileyen nadir bir genetik hastalık olan “variegate porfiri” hastalarında semptomları kötüleştirebilir.

  Ayrıca, çok nadir durumlarda bağırsak tıkanıklıklarına neden olabilir. Aktif kömürün bazı ilaçların emilmesini de azaltabileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, ilaç kullanan bireyler almadan önce sağlık uzmanlarıyla görüşmelidir.

  Aktif Kömür Dozu

  Aktif kömürü denemek isteyenler, yukarıda sözü edilen çalışmalarda kullanılanlara benzer dozaj talimatlarına uymalıdır. Uyuşturucu zehirlenmesi durumunda hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

  50-100 gramlık bir doz, ideal olarak aşırı dozdan bir saat içinde bir tıp uzmanı tarafından uygulanabilir. Çocuklar normal olarak 10-25 gramdan daha düşük bir doz almalıdır.

  Diğer koşullardaki dozajlar, böbrek hastalığında kolesterolü düşürmek ve böbrek fonksiyonunu artırmak için balık kokusu hastalığının tedavisinde 1.5 gramdan günde 4-32 grama kadar değişebilir.

  Aktif kömür kapsül, hap veya toz formlarında bulunur. Toz olarak alındığında su veya asidik olmayan bir su ile karıştırılır. Ayrıca, su alımını artırmak, kabızlık semptomlarını önlemeye de yardımcı olur.

  Hamilelikte Kullanımı

  FDA, hamilelik sırasında aktif kömür tüketiminin fetüse zarar verdiğini kanıtlamıştır. Çalışma sadece hayvanlarda doğrulanmış olmasına rağmen, hamilelik ve emzirme sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

  Sonuç olarak;

  Aktif kömür, çeşitli kullanımları olan bir takviyedir. Kolesterolü düşürme, zehirlenmeyi tedavi etme, gazı azaltma ve böbrek fonksiyonunu geliştirme potansiyeline sahiptir.

  Ancak bu faydaları destekleyen çalışmalar zayıftır ve diğer pek çok faydası bilim tarafından desteklenmemektedir. Aktif kömürü deneyip denemeyeceğinize karar verirken bunu aklınızda bulundurun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ