Akne Vulgaris Nedir, Nasıl Geçer? Tedavisi ve Beslenme İpuçları | diyetz

  Akne Vulgaris Nedir, Nasıl Geçer? Tedavisi ve Beslenme İpuçları

   

  Akne vulgaris, genellikle sivilce olarak bilinen ve 11-30 yaşları arasındaki insanların % 80’ini etkileyen bir durumdur. Yetişkinlerde ise hormonal sivilce olarak adlandırılır. Hormonlar; bakteri, cilt hücresi anomalileri, genetik ve stres seviyeleri gibi diğer birçok faktörle birlikte ilerlemesinde rol oynar.

  Hastalık tipik olarak ilaçla tedavi edilse de, beslenme, semptomları kontrol etmede ve azaltmada güçlü bir rol oynar.

  Akne vulgaris nedir?

  Akne vulgaris veya sivilce, siyah nokta, beyaz nokta, iltihaplanma, döküntü, cilt kırmızılığı ve bazen derin lezyonlarıyla karakterize bir cilt hastalığıdır. Ciddiyetine göre şu şekilde sınıflandırılır;

   

   

  akne vulgaris sivilce

   

   

  Hafif akne

  İnflamatuar olmayan lezyonlar, az sayıda inflamatuar lezyon veya her ikisi de

   

  Orta şiddetli akne

  Daha fazla inflamatuar lezyon, nadiren nodül – sert, ağrılı lezyonlar veya her ikisi ve hafif skar

   

  Şiddetli akne

  Kapsamlı inflamatuar lezyonlar, nodüller veya her ikisi ve 6 ay sonra tedavi ile düzelmemiş, devam eden orta dereceli akne veya ciddi psikolojik strese neden olan herhangi bir akne izi

   

  Akne vulgaris tipik olarak vücutta, yağ bezlerinin, hormonlardan etkilenen küçük yağ üreten bezleri olan kısımlarında oluşur. Bunlar yüz, sırt, göğüs, boyun ve üst kollarda bulunur.

  Şiddetli vakalarda cilt şekil değiştirerek, kalıcı izler oluşabilir, bu da depresyon ve kendini toplumdan soyutlamaya yol açabilecek kadar ciddi duygusal sıkıntılara neden olabilir.

  Durum gençlik döneminde yaygın olmasına rağmen, yetişkinlikte de devam edebilir ve bazı kişilerde yaşamları boyunca sürebilir.

   

   

  Akne vulgaris neden olur?

  Buna yol açabilecek faktörler karmaşıktır ve birçok faktörün birleşmesi ile kendini gösterir. Genetik yatkınlık, yağ bezlerinde aşırı sebum oluşması veya yağ üretimine neden olan hormonal dalgalanmalar, iltihaplanma, foliküler hiperkeratinizasyon ve bakteriyel kolonizasyon akne vulgarisi tetikleyebilir.

  Hormonlar akne oluşumunda önemli bir rol oynar, bu yüzden genellikle “hormonal sivilce” olarak adlandırılır. Ergenlik döneminde, cinsiyetten bağımsız olarak bu dönemde seks hormonu seviyelerindeki artış nedeniyle oluşur.

  Kadınlarda ayrıca, hamilelik, premenopoz ve hormonal doğum kontrolü kullanırken hormonal dalgalanmalarla ilgili yaşamın ilerleyen dönemlerinde de oluşur.

   

   

  Akne Vulgaris Tedavisi için Nasıl Beslenmeli?

  Araştırmalar beslenme düzeninin değiştirilmesinin akne vulgaris semptomlarını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Aşağıdakiler rahatsızlığı kontrol altında tutmanın kanıta dayalı yöntemleridir.

   

  İlginizi Çekebilir  Egzersize Yeni Başlayanlar için 1 Haftalık Program

   

  Kan şekeri kontrolü sağlayın

  Akneyi kontrol etmek için düşük glisemik indeks diyeti yaparak kan şekerinin dalgalanmasını önlemek gerekir. Glisemik indeks (GI), bir gıdanın kan şekeri seviyesini ne kadar yavaş veya hızlı bir şekilde yükselttiğinin bir ölçüsüdür.

  Soda, beyaz ekmek, şekerleme, şekerli mısır gevreği ve dondurma gibi yüksek glisemik değere sahip yiyecekleri yemek, kan şekerinde çarpıcı dalgalanmalara neden olur ve akneyi daha da şiddetlendirir.

  Şekerli yiyecekler yemek, bir hormon olan insülin seviyelerini yükseltir. Bu, insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) gibi diğer hormonların salınımını uyarır. Hormonlardaki bu artış, sivilceyi kötüleştirebilecek hiperkeratinasyona ve aşırı sebum üretimine yol açar.

  Bazı çalışmalar, düşük glisemik indeks ve yüksek protein diyeti uygulayan insanlarda sivilcede önemli azalmalar olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, şekerli yiyecek ve içeceklerin yanı sıra makarna, hamur işleri ve beyaz ekmek gibi rafine edilmiş karbonhidratları kesmek, akne vulgaris belirtilerini iyileştirecektir.

   

   

  Süt ve süt ürünlerini kesin

  Süt ve süt ürünlerinin akne gelişimine büyük katkı sağladığı bilinen insülin sekresyonunu ve IGF-1 gibi hormon üretimini desteklediği düşünülmektedir.

  7-30 yaşları arasında 78.529 çocuk ve yetişkin ile yapılan 14 çalışmanın gözden geçirilmesi, süt, peynir ve yoğurt dahil herhangi bir süt ürünü tüketiminin, daha fazla sivilce riski ile ilişkili olduğunu buldu.

  Benzer şekilde, araştırma, peynir altı suyu proteini – süt türevi bir protein – tüketmenin akne ile ilişkili olabileceğini belirtilmektedir.

   

   

  Doğal ve besleyici gıdalar yiyin

  Anti-inflamatuar beslenme, akne vulgarisi doğal olarak tedavi etmenin ve önlemenin en iyi yollarından biridir. inflamasyonun akneye neden olduğu göz önüne alındığında, inflamasyonu azaltan gıdaların seçilmesi çok önemlidir.

  Kanola yağı ve soya fasulyesi yağı gibi potansiyel olarak inflamatuar omega 6 yağ asitleri bakımından zengin yağ kaynakları yerine yağlı balık ve chia tohumu gibi anti-inflamatuar omega 3 yağ kaynaklarını tercih etmek akne semptomlarını azaltır.

  Renkli sebze ve meyve tüketmek, iltihaplanmayı ve sivilce semptomlarını azaltmanın başka bir yoludur. Bunlar, vücuda anti-inflamatuar antioksidanlar ve C vitamini gibi önleyici besinler sağlar.

   

   

   

   

  Yenmesi ve uzak durulması gereken yiyecekler

  Araştırmalar rafine edilmiş gıdaların, süt ürünlerinin ve şekerli yiyeceklerin ve içeceklerin akne vulgaris gelişimi ile ilişkili olabileceğini ve semptomları kötüleştirebileceğini göstermektedir.

   

   

  Tavsiye edilen yiyecek ve içecekler nelerdir?

  Sebzeler: Brokoli, ıspanak, lahana, biber, kabak, karnabahar, havuç, pancar vb.

  Meyveler: Greyfurt, portakal, elma, kiraz, muz, armut, üzüm, şeftali, dutsu meyveler vb.

  Kepekli tahıllar ve nişastalı sebzeler: Tatlı patates, kinoa, balkabağı, esmer pirinç, yulaf, karabuğday vb.

  Sağlıklı yağlar: Yumurta, zeytinyağı, avokado, kuruyemiş, hindistan cevizi yağı vb.

  Bitki bazlı süt alternatifleri: Kaju sütü, badem sütü, hindistan cevizi sütü, 

  Yüksek kaliteli protein: Somon, tavuk, hindi, yumurta, kabuklu deniz ürünleri vb.

  Baklagiller: Nohut, fasulye, mercimek, barbunya vb.

  Anti-inflamatuar otlar ve baharatlar: Zerdeçal, tarçın, karabiber, maydanoz, sarımsak, zencefil, kırmızı biber vb.

  Şekersiz içecekler: Su, maden suyu, yeşil çay, bitki çayları, limon suyu, vb.

   

  İlginizi Çekebilir  K2 ve K3 Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Nelerde Var?

   

  Kaçınılması gereken yiyecekler ve içecekler nelerdir?

  Süt ve süt ürünleri: Süt, peynir, yoğurt vb.

  Çok işlenmiş yiyecekler: Fast food, dondurulmuş yemekler, şekerli tahıllar, cips, mikrodalga yemekler, beyaz ekmek, vb.

  Tatlılar ve şekerli içecekler: Şeker, kek, soda, kurabiye, sofra şekeri, enerji içecekleri, şekerli sporcu içecekleri, meyve suyu vb.

   

   

  Akne Vulgaris Tedavisi ve Besin Takviyeleri

  Araştırmalar, bazı vitaminler, mineraller ve diğer bileşiklerle takviyenin akne vulgarisi hafifletebileceğini gösteriyor.

   

   

  D vitamini

  Çalışmalar düşük D vitamini seviyelerini sivilce ile ilişkilendirmiştir. Araştırmacılar, vitaminin güçlü anti-inflamatuar özelliklerinden ötürü, bu besin maddesindeki bir eksikliğin akne vulgaris semptomlarını kötüleştirebileceğini ortaya koymaktadır.

  D vitamini eksikliği konusunda doktora başvurup test yaptırabilirsiniz. Doktorunuz vitamin eksikliğini belirleyecek ve bir besin takviyesi önerecektir.

   

   

  Yeşil çay

  Yeşil çayın güçlü antioksidanlar içerdiği ve güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Araştırmalar, yeşil çay ile takviyenin akne vulgaris için faydalı olduğunu göstermektedir.

  Yeşil çay ekstresi yaygın olarak bulunur ancak tedavi için yeni bir takviye denemeden önce mutlaka doktorla konuşun.

   

  D vitamini ve yeşil çay ekstresi dışında, aşağıdaki besin takviyeleri de akne vulgaris belirtilerinin azalmasına yardımcı olabilir:

   

  Balık Yağı

  Bazı kanıtlar, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin balık yağı ile takviye edilmenin bazı insanlarda akne şiddetini azalttığını göstermektedir.

   

  B vitaminleri

  B vitaminleri ile takviye, akne vulgaris olan bazı insanlara faydalı olabilir. Ancak yüksek dozda B12 enjeksiyonları bazı kişilerde akne meydana getirebilir.

   

  Çinko

  Oral çinko takviyelerinin birçok çalışmada akne şiddetini azalttığı gösterilmiştir ve çinko cilt sağlığını korumada kritik bir rol oynar.

   

  Probiyotikler

  Bazı araştırmalar, probiyotiklerin cilt iltihabını ve diğer akne semptomlarını azaltabileceğini öne sürüyor.

   

  Sonuç olarak;

  Akne vulgaris, her yaştan birçok insanı etkileyen bir cilt hastalığıdır. İlaçlar gibi geleneksel akne tedavileri ile birlikte, beslenme tedavi için alternatif ve doğal bir yoldur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ