Akne için Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Çözümler | diyetz

  Akne için Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Çözümler

   

  Akne, dünyadaki en yaygın cilt koşullarından biridir ve hayatlarının bir noktasında insanların % 85’ini etkilemektedir.

   

  Konvansiyonel akne tedavileri pahalı olabilir ve genellikle kuru, kızarıklık ve iritasyon gibi istenmeyen yan etkilere sahiptir.

   

  Bu, birçok insanın evde aknenin doğal olarak nasıl tedavi edileceğiyle ilgilenmesine neden olmaktadır. İnternet bu konuda öneriler ile doludur, ancak doğal tedaviler gerçekten işe yarıyor mu?

   

  Bu yazıda, bilim destekli sivilce için ev tedavileri anlatılmaktadır.

   

   

  Akne Nedir, Neden Olur?

  Akne, cildinizdeki gözeneklerin yağ ve ölü deri hücreleri ile tıkanmasıyla oluşur.

   

  Her gözenek, sebum adı verilen yağlı bir madde üreten bir yağ bezi ile bağlantılıdır. Ekstra sebum, “Propionibacterium acnes” veya “P. acnes” olarak bilinen bir bakterinin büyümesine neden olarak, gözenekleri tıkayabilir .

   

  Beyaz kan hücreleriniz P. acnes’e saldırır , ciltte iltihaplanma ve sivilceye neden olur. Akne bazı durumlarda diğerlerinden daha şiddetli, ancak ortak belirtiler beyaz kafa, siyah nokta ve sivilceyi içerir.

   

  Akne gelişimine, genetik, beslenme, stres, hormon değişiklikleri ve enfeksiyonlar gibi birçok faktör katkıda bulunur.

   

  Aşağıda akne için denemek isteyebileceğiniz ev ilaçları bulunmaktadır.

   

   

   

   

  Elma Sirkesi Uygulayın

  Elma sirkesi, elma suyu fermantasyonu ile elde edilir. Diğer sirkeler gibi, birçok çeşit bakteri ve virüsle savaşabilme yeteneğine sahiptir.

   

  Elma sirkesi, P. acnes’i öldürdüğü belirtilen çeşitli organik asitler içerir. Özellikle, süksinik asitin P. acnes’in neden olduğu inflamasyonu baskıladığı gösterilmiştir.

   

  Ayrıca, laktik asitin sivilce izlerinin görünümünü iyileştirdiği belirtilmiştir. Dahası, elma sirkesi sivilceye neden olan aşırı yağın kurumasına yardımcı olur.

   

   

  Elma sirkesi nasıl kullanılır?

  • 1 ölçü elma sirkesi ve 3 ölçü suyu karıştırın (hassas ciltler için daha fazla su kullanın).
  • Uygulanacak bölgeyi temizledikten sonra, pamuklu bir top kullanarak karışımın cildinize nazikçe uygulayın.
  • 5-20 saniye bekledikten suyla durulayın ve kurulayın.
  • Bu işlemi, günde 1-2 kez, tekrarlayın.

   

  Elma sirkesinin cildinize uygulanmasının yanıklara ve tahrişe neden olabileceğini unutmayın; bu nedenle daima küçük miktarlarda kullanılmalı ve su ile seyreltilmelidir.

   

   

  Çinko takviyesi alın

  Çinko, hücre büyümesi, hormon üretimi, metabolizması ve bağışıklık fonksiyonu için önemli olan besleyici maddedir.

   

  Aynı zamanda akne için en çok çalışılan doğal tedavilerden biridir. Yapılan araştırmalar, sivilcesi olan kişilerin kanında, açık tenli olanlardan daha düşük çinko seviyesine sahip olduklarını gösteriyor.

   

  Çeşitli çalışmalar çinkonun ağız yoluyla alınmasının akne oluşumunun azalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

   

  Bir çalışmada, 48 sivilce hastasına günde üç kez oral çinko takviyeleri verildi. Sekiz haftadan sonra, 38 hasta sivilcede % 80-100 azalma sağladı.

   

  Sivilce için optimum çinko dozajı henüz tespit edilmemiştir ancak birkaç çalışma, günde 30-45 mg elemental çinko kullanılması önemli bir akne azalması gösterdi.

   

  Elemental çinko, bileşimde bulunan çinko miktarını belirtir. Çinko birçok formda bulunur ve her biri farklı miktarda elemental çinko içerir.

   

  Çinko oksit,% 80 oranında en çok elemental çinkoyu içerir,Çinkonun tavsiye edilen güvenli üst sınırı günde 40 mg’dır, bu nedenle bir doktorun gözetiminde olmadığı sürece bu miktarı aşmamak en iyisidir. Çok fazla çinko alınması mide ağrısı ve bağırsak iritasyonu gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Sivilce Yapan Yiyecekler

  Çinkonun cilde uygulanmasının etkili olduğu da belirtilmemelidir. Bunun nedeni, çinkonun cilt yoluyla etkili bir şekilde emilmemesidir.

   

   

  Bal ve Tarçın Maskesi

  Ayrı ayrı bal ve tarçın antioksidan bakımından mükemmel kaynaklardır.Çalışmalar antioksidanların cilde uygulanmasının, sivilcenin, benzoil peroksit ve retinoidlere göre daha etkili olduğunu bulmuştur.

   

  Bunlar cilt için anti-bakteriyel özelliklere sahip iki sivilce ilacıdır.İncelenen antioksidanlar vitamin C türevi olan vitamin B3, linoleik (omega-6) yağ asidi ve sodyum askorbil fosfat (SAP) idi.

   

  Bu spesifik antioksidanlar bal veya tarçın olarak bulunmaz, ancak diğer antioksidanların benzer bir etkiye sahip olma olasılığı vardır.Bal ve tarçın, akneyi tetikleyen iki faktör olan bakteri ile mücadele ve inflamasyonu azaltma yeteneğine sahiptir.

   

  Bal ve tarçın anti-inflamatuar, antioksidan ve anti-bakteriyel özellikleri sivilceye eğilimli bir cilde fayda sağlayabilirken, sivilceleri tedavi etme konusunda hiçbir çalışma bulunmamaktadır.

   

   

  Bal ve Tarçın Maskesi Nasıl Yapılır?

  • 2 çorba kaşığı bal ve 1 çay kaşığı tarçını karıştırın.
  • Yüzünüzü temizledikten sonra maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin.
  • Maskeyi tamamen yıkayarak çıkartım ve yüzünüzü kurulayın.

   

   

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan “Melaleuca alternifolia’nun” yapraklarından elde edilen uçucu bir yağdırBakterilerle savaşma ve deri iltihaplarını azaltma yeteneği vardır. Dahası, birçok çalışma cilde çay ağacı yağı uygulamak akneyi etkili bir şekilde azaltıyor.

   

  % 5 benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında,% 5 çay ağacı yağı hızlı bir şekilde hareket etmedi, ancak üç aylık kullanımdan sonra sivilce önemli ölçüde iyileştirdi. Ayrıca, benzoil peroksit ile karşılaştırıldığında kuruluk, tahriş ve yanma gibi daha az yan etkilere neden oldu.

   

  Çay ağacı yağı çok güçlüdür, bu nedenle cildinize uygulamadan önce seyreltin.

   

   

  Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

  • 1 ölçü çay ağacı yağı ile 9 ölçü suyu karıştırın.
  • Karışıma pamuklu çubuk batırın ve etkilenen bölgelere uygulayın.
  • İsterseniz nemlendirici kullanabilirsiniz.
  • Bu işlemi, günde 1-2 kez, tekrarlayabilirsiniz.

   

   

  Cildinize Yeşil Çay Uygulayın

  Yeşil çay antioksidanlar açısından çok yüksektir.Akne söz konusu olduğunda yeşil çay içmenin faydalarını araştıran herhangi bir çalışma bulunmamakla birlikte doğrudan cildinize uygulanmasının yardımcı olduğu belirtilmektedir.

   

  Yeşil çaydaki flavonoidler ve tanenler, sivilcenin iki ana nedeni olan bakteri mücadelesine ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

   

  Yeşil çaydaki epigalokateşin-3-gallatın (EGCG) başlıca antioksidanının sebum üretimini azalttığı, inflamasyonla mücadele ettiği ve akne eğilimli cildi olan bireylerde P. acnes’in büyümesini engellediği gösterildi.

   

  Birden fazla çalışma, cilde % 2-3 oranında yeşil çay özütünün uygulanmasının sebum üretimini ve akne sivilcelerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

   

  Yeşil çay içeren kremleri ve losyonları satın alabilirsiniz, ancak kendi karışımınızı evde yapmak da bir o kadar kolaydır.

   

  İlginizi Çekebilir  Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

   

  Yeşil çay nasıl kullanılır?

  • 3-4 dakika kaynar suda yeşil çayı demleyin.
  • Çayı soğutun.
  • Pamuklu bir top kullanarak, cildinize uygulayın.
  • Kurumaya bırakın, sonra su ile durulayın ve kurulayın.

   

  Yeşil çay içmenin akne ile savaşabileceğine dair herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, bazı araştırmalar hala yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

   

  Örneğin, yeşil çay içmek akne gelişimine katkıda bulunabilecek faktörler olan kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir.

   

   

  Aloe Vera ile cildinizi nemlendirin

  Aloe vera , yaprakları bir jel oluşturan tropik bir bitkidir. Jel sıklıkla losyonlar, kremler, merhemler ve sabunlara eklenir. Sıklıkla aşınma, kızarıklık, yanık ve diğer cilt koşullarını tedavi etmek için kullanılır.

   

  Cilde uygulandığında, aloe vera jel yaraların iyileşmesine, yanıkların tedavisine ve inflamasyonla mücadeleye yardımcı olur.

   

  Aloe vera ayrıca hem akne tedavisinde yaygın olarak kullanılan salisilik asit ve kükürt içerir. Çeşitli çalışmalar salisilik asidin cilde uygulanmasının akne miktarını önemli derecede azalttığını göstermiştir.

   

  Benzer şekilde, kükürt uygulaması etkin bir akne tedavisi olarak kanıtlanmıştır. Araştırmalar büyük bir umut vaat ederken, aloe veranın anti-akne yararlarının kendisi de daha fazla bilimsel kanıt gerektirir.

   

   

  Aloe Vera nasıl kullanılır?

  • Aloe bitkisindeki jeli bir kaşıkla kazıyın.
  • Cildinize nemlendirici olarak doğrudan temizlemek için jel uygulayın.
  • Günde 1-2 kez veya istediğiniz kadar tekrarlayın.

   

  Ayrıca aloe vera jel satın alabilir, ancak hiçbir katkı maddesi içermeyen saf aloe olduğundan emin olun.

   

   

  Balık Yağı Takviyesi Alın

  Omega-3 yağ asitleri, çok sayıda sağlık faydası sunan inanılmaz derecede sağlıklı yağlardır. Bu yağları beslenmenizden almalısınız, ancak araştırmalar, standart şekilde beslenen insanların çoğunun yeterince alamadıklarını gösteriyor.

   

  Balık yağları iki ana tip omega-3 yağ asidi içerir: eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA)EPA, yağ üretimini yönetmek, yeterli hidrasyonu sağlamak ve sivilceleri önlemek gibi çeşitli yollarla cilde faydalar sağlar.

   

  Yüksek düzeyde EPA ve DHA’nın akne riskini azaltabilecek inflamatuar faktörleri azalttığı gösterilmiştir. Bir çalışmada aknesi bulunan 45 kişiye günlük EPA ve DHA içeren omega-3 yağ asidi takviyeleri verildi. 10 haftadan sonra akne önemli ölçüde azaldı.

   

  Günlük omega-3 yağ asitleri alımı için belirli bir tavsiye bulunmamaktadır ancak çoğu sağlık kuruluşu sağlıklı yetişkinlerin günde 250-500 mg kombine EPA ve DHA tüketmelerini tavsiye etmektedir. Ayrıca, somon, sardalya, hamsi, ceviz, chia tohumu ve yer fıstığı yiyerek omega-3 yağ asitleri elde edebilirsiniz.

   

   

  Düzenli olarak eksfoliyasyon uygulayın

  Eksfoliyasyon, ölü cilt hücrelerinin en üst tabakasını çıkarma işlemidir. Fiziksel olarak hücreleri çıkarmak için bir fırça gerekir. Alternatif olarak, onları çözen bir asit uygulayarak kimyasal olarak uzaklaştırılabilir.

   

  Eksfoliyasyonun, gözenekleri tıkayan cilt hücrelerini çıkartarak akneyi iyileştirdiği düşünülmektedir. Aynı zamanda cildin en üst tabakası çıkarıldıktan sonra derinlere nüfuz etmelerine izin vererek cilt için akne tedavilerinin daha etkili hale getirildiğine inanılmaktadır.

   

  Mağazalarda ve çevrim içi ortamlarda çok çeşitli eksfoliyasyon ürünleri mevcuttur, ancak şeker veya tuz kullanarak evde yapmak çok kolaydır.

   

  İlginizi Çekebilir  Kahve İçmek Zayıflatır mı? Kahve İçmenin Faydaları ve Zararları

   

  Evde Eksfoliyasyon Nasıl Yapılır?

  • Eşit miktarda şeker (veya tuz) ve hindistan cevizi yağını karıştırın.
  • Cildi temizleyerek karışımı uygulayın ve ardından durulayın.
  • İstenilen sıklıkta günde bir kez eksfoliye yapabilirsiniz.

   

   

  Düşük Glisemik İndeks Diyeti Yapın

  Beslenme ile akne arasındaki ilişki yıllarca tartışılmıştır. Yakın tarihli kanıtlar, insülin ve glisemik indeks gibi diyet faktörlerinin akne ile ilişkili olduğunu ileri sürmektedir.

   

  Bir gıdanın glisemik indeksi (GI), kan şekerini ne kadar çabuk yükseltmesinin bir ölçüsüdür. Yüksek GI yiyecekleri sebum üretimini artırdığı düşünülen insülin miktarında artışa neden olur. Bu nedenle yüksek GI yiyeceklerin akne gelişimine ve ciddiyetine doğrudan etkisi olduğu düşünülmektedir.

   

  Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar beyaz ekmek, şekerli alkolsüz içecekler, kek, çörekler, hamur işleri, şekerlemeler, şekerli kahvaltılık tahıllar ve diğer işlenmiş gıdalardır.

   

  Düşük glisemik indeksi olan gıdalar, meyveler, sebzeler, baklagiller, fıstıklar ve tam veya asgari olarak işlenmiş gıdalardır.

   

  Bir çalışmada, 43 kişi ya yüksek ya da düşük glisemik bir diyet izledi. Düşük bir glisemik diyet yapan bireyler 12 hafta sonra, sivilce ve insülin duyarlılığında yüksek karbonhidrat içeren gıdalar tüketenlere kıyasla önemli bir iyileşme gösterdiler.

   

  31 katılımcıyla yapılan bir başka çalışmada da benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu küçük çalışmalar, düşük glisemik bir diyetin akne eğilimli ciltli bireyler için yararlı olabileceğini ileri sürmektedir.

   

   

  Süt ürünlerinden uzak durun

  Süt ve akne arasındaki ilişki son derece tartışmalıdır. Süt ürünleri tüketimi,  hormonal değişiklikler yapabilir ve akneye neden olabilir.

   

  İki büyük çalışma, süt tüketiminin daha yüksek seviyelerinin akne ile ilişkili olduğunu bildirmiştir.

   

   

  Stresi azaltın

  Stres dönemlerinde salınan hormonlar, sebum üretimini ve deri iltihaplanmasını artırabilir ve sivilceleri daha da kötüleştirebilir.

   

  Aslında, çok sayıda çalışma stres ile akne şiddetindeki artış arasında bir bağlantı kurmuştur.

   

  Dahası, stres yara iyileşmesini % 40’a kadar yavaşlatabilir, bu da akne lezyonlarının onarımını yavaşlatabilir.

   

   

  Stresi Azaltmanın Yolları

  • Daha fazla uyku
  • Fiziksel aktivite
  • Yoga
  • Düşünmek
  • Derin nefes almak

   

   

  Düzenli Egzersiz

  Egzersiz sağlıklı kan dolaşımını teşvik eder. Kan akışındaki artış, sivilceleri önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilen cilt hücrelerini beslemeye yardımcı olur.

   

  Egzersiz hormon regülasyonunda da rol oynar. Birkaç çalışma, egzersizin stres ve kaygı düzeyini azaltabileceğini, bunun her ikisinin de akne gelişimine katkıda bulunabilecek faktörler olduğunu göstermiştir.

   

  Sağlıklı yetişkinlerin haftada 3-5 defa 30 dakika egzersiz yapmaları önerilir.

   

  Sonuç olarak;

  Akne, çeşitli nedenlerde görülen yaygın bir sorundur. Bununla birlikte, klasik tedaviler kuruluk, kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

   

  Neyse ki, birçok doğal ilaçlar da etkili olabilir. Bu yazıda listelenen ev ilaçları herkes için işe yaramayabilir ancak denemeye değer.

   

  Yine de ciddi akne sorununuz varsa bir dermatologla görüşün.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ