Akçaağaç Şurubu: Sağlıklı mı, Sağlıksız mı? | diyetz

Akçaağaç Şurubu: Sağlıklı mı, Sağlıksız mı?

 

 

Günümüzde kullanılan popüler tatlandırıcılardan biri akçaağaç şurubudur. Şekerden daha sağlıklı ve besleyici olduğu iddia edilen akçaağaç şurubu % 100 doğal tatlandırıcıdır.

 

Akçaağaç şurubu hakkında birçok iddia var ve gerçekleri kurgudan ayırmak bazen zor olabiliyor. Bunun için yazıyı okumaya devam edin.

 

 

 

Akçaağaç Şurubu Nedir ve Nasıl Üretilir?

 

Akçaağaç şurubu akçaağaç ağaçlarının, şekerli sirkülasyon sıvısından (sulu) yapılır.

 

Kızılderililerin zamanlarından beri Kuzey Amerika’da yüzyıllar boyunca tüketilmiştir. Dünya arzının % 80’inden fazlası artık Kanada’da üretilmektedir.

 

Akçaağaç şurubu, doğal olarak 2 adımlı işlemden geçirilir:

 

  • Akçaağaç ağacında bir delik açılır. Daha sonra şekerli sirkülasyon sıvısı dışarı sızar ve bir kap içine toplanır.

 

  • Şekerli sıvı, suyu buharlaşıncaya kadar kaynatılarak yoğun bir şekerli şurup bırakılır ve daha sonra bu maddeler kirleticilerin uzaklaştırılması için filtrelenir.

 

 

 

Akçaağaç Şurubu Farklı Türleri

 

Rengine bağlı olarak akçaağaç şurubu için birkaç farklı sınıflandırma yapılır. Sınıflandırmanın kesin şekli  ülkeler arasında değişkenlik gösterebilir.

 

Genel olarak, akçaağaç şurubu ya A sınıfı ya da B sınıfı olarak sınıflandırılır.

 

  • A sınıfı ayrıca 3 gruba ayrılır: Açık Amber, Orta Amber ve Koyu Amber.

 

  • B sınıfı hepsinin en koyu olanıdır.

 

Aralarındaki temel fark, daha koyu şurupların, en son hasat mevsiminde ekstrakte edilen özden yapılmasıdır.

 

Koyu renk şuruplar daha güçlü bir akçaağaç aromasına sahiptir ve daha hafif olanları doğrudan şurup olarak kullanılır; örneğin krep pişirmede veya başka tariflerde kullanılır.

 

Akçaağaç şurubu alacaksanız, akçaağaç aromalı şurubu değil, akıcı akçaağaç şurubu almaya özen gösterin. Rafine edilmiş şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu eklenmemiş olanları tercih edin.

 

Diğer yiyeceklerde de yapmanız gerektiği gibi, aldığınız şurubun mutlaka etiketini okuyun.

 

İlginizi Çekebilir  Gebelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları

 

 

 

Bazı Vitaminler ve Mineralleri İçerir, Fakat Şeker Oranı Yüksektir

 

Akçaağaç şurubunu rafine edilmiş şekerden ayıran başlıca şey, aynı zamanda bazı mineraller ve antioksidanlar içeriyor olmasıdır.

 

100 gram akçaağaç şurubu aşağıdaki değerleri içerir.

 

  • Kalsiyum:     RDI’ nın % 7 ‘si 
  • Potasyum:    RDI’ nın  % 6 ‘sı
  • Demir:          RDI’ nın  % 7  ‘si
  • Çinko:           RDI’ nın % 28 ‘si
  • Manganez:   RDI’ nın % 165’i
(RDI,günlük alınması gereken besin miktarını karşılayan değerdir)

 

Akçaağaç şurubu, bazı mineralleri, özellikle manganez ve çinko, iyi bir miktarda içermektedir ancak bir sürü şeker bulunduğunu da unutmayın.

 

Akçaağaç şurubu yaklaşık 2/3 oranında sakkarozdur ve 100 gram akçaağaç şurubu 67 gram şeker içerir.

 

Fazla şeker tüketiminin ciddi zararları olabilir. Aşırı tüketimin obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi dünyanın en büyük sağlık sorunlarının başlıca nedenleri arasında yer aldığı düşünülmektedir.

 

Akçaağaç şurubunun bazı mineralleri içerdiği gerçeği, yüksek şeker içeriği göz önüne alındığında, tüketmek için çok zayıf bir nedendir. Çoğu kişi zaten çok fazla şeker yiyor.

 

Bu mineralleri almanın en iyi yolu sağlıklı yiyecekler yemektir. Dengeli bir şekilde bitki ve hayvansal gıdalarla beslenirseniz, bu minerallerin hiçbirinden yoksun olma şansınız olmaz.

 

Ancak yine de şeker bazlı bir tatlandırıcı yiyecekseniz, rafine edilmiş şekerin tariflerinde aynı miktarda akçaağaç şurubu ile değiştirilmesi, toplam şeker içeriğini üçte bir oranında azaltacaktır.

 

Akçaağaç şurubunun glisemik indeksi yaklaşık 54 civarıdır. Bu iyi bir şeydir ve akçaağaç şurubunun kan şekerini normal şekere göre yavaşlattığını gösterir.

 

 

 

Akçaağaç Şurubu En az 24 Farklı Antioksidan İçerir

 

İlginizi Çekebilir  K Vitamini Eksikliği, Ciddi Sağlık Sorunlarına Neden Olabilir

Oksidatif hasarın, yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalar arasında olduğu bilinmektedir.

 

Serbest radikaller içeren istenmeyen kimyasal reaksiyonlardan, yani dengesiz elektronlara sahip moleküllerden oluşur.

Antioksid

anlar, serbest radikalleri nötralize edebilen ve oksidatif hasarı azaltabilen, bazı hastalık riskini potansiyel olarak düşüren maddelerdir.

 

Birçok araştırma akçaağaç şurubu için iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu belirtmiştir. Bir çalışma akçaağaç şurubu içinde 24 farklı antioksidan madde olduğunu tespit etti.

 

Daha koyu şuruplar ( B sınıfı gibi), bu yararlı antioksidanları hafif şuruplardan daha fazla içerir.

 

Bununla birlikte, minerallerle olduğu gibi, antioksidanların toplam miktarı, şekerin büyük miktarlarına kıyasla hala düşüktür.

 

Bir çalışma, ortalama beslenmedeki rafine şekeri, akçaağaç şurubu gibi “alternatif” tatlandırıcılarla değiştirmenin, tek bir porsiyon fıstık veya çilek yemeye benzer şekilde, beslenmenin toplam antioksidan yükünü artıracağını tahmin etmektedir.

 

 

 

Akçaağaç Şurubu Fayda ve Zararları

 

Akçaağaç şurubu içinde çok sayıda potansiyel olarak yararlı madde bulunmuştur. Bu bileşiklerin bir kısmı akçaağaç ağacında mevcut değildir ancak şekerli sıvı şurubu oluşturmak üzere kaynatıldığında oluşurlar.

 

Bunlardan bir tanesi, quebecol olarak adlandırılan, Quebec’in adıyla anılan, Kanada’da büyük miktarda akçaağaç şurubu üreten bir bileşiktir.

 

Akçaağaç şurubu içindeki aktif bileşimlerin, kanser hücrelerinin büyümesini azaltmaya yardımcı olduğu gösterildi ve sindirim sistemindeki karbonhidratların parçalanmasını yavaşlattı.

 

Unutmayın ki bu çalışmaların çoğu (genellikle yanıltıcı başlıklarla medyaya girmiştir) Kanada akçaağaç şurubu üreticileri tarafından finanse edilmiştir.

 

Akçaağaç şurubu bazı besin maddeleri ve antioksidanlar içermesine rağmen, şeker bakımından da çok yüksektir.

 

Akçaağaç şurubu sebzeler, meyveler ve işlenmemiş hayvansal gıdalar gibi “gerçek” gıdalara kıyasla çok zayıf bir besin kaynağıdır.

 

Rafine şekeri saf, kaliteli akçaağaç şurubu ile değiştirmenin büyük olasılıkla bir net sağlık faydası sağlayacağına, beslenmenize eklemenin durumun daha da kötüye gitmesine neden olacağı düşünülüyor.

 

İlginizi Çekebilir  Brokolinin Besin Değeri

Akçaağaç şurubu, şekerin “daha az kötü” bir versiyonudur; bal ve hindistan cevizindeki şeker gibidir. Bu onu sağlıklı yapmaz. Bütün şeker esaslı tatlandırıcılarla aynı özelliklere sahiptir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ