Akçaağaç Şurubu Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

  Akçaağaç Şurubu Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

  Günümüzde kullanılan popüler tatlandırıcılardan biri maple şurup olarak bilinen akçaağaç şurubudur. Şekerden daha sağlıklı ve besleyici olduğu iddia edilmekte ve % 100 doğal tatlandırıcı olduğu söylenmektedir.

  Aşağıda “akçaağaç şurubu nedir ne işe yarar”, “akçaağaç şurubu nasıl üretilir”, “akcaagac şurubunun fayda ve zararları”ndan bahsedilecektir.

  Maple Syrup Nedir?

  Bu akışkan şurup, akçaağaç ağaçlarının, şekerli sirkülasyon sıvısından (sulu) yapılır.

  Kızılderililerin zamanlarından beri Kuzey Amerika’da yüzyıllar boyunca tüketilmiştir. Dünya arzının % 80’inden fazlası artık Kanada’da üretilmektedir.

  maple syrup faydaları

  Akçaağaç Şurubu Nasıl Üretilir?

  Akçaağaç ağacı, kıştan hemen önce gövdelerinde ve köklerinde nişasta depolar. Geç kış aylarında bu nişasta, özünde yükselen şekere dönüştürülür.

  Doğal olarak 2 adımlı işlemden geçirilir:

  – Akçaağaç ağacında bir delik açılır. Daha sonra şekerli sirkülasyon sıvısı dışarı sızar ve bir kap içine toplanır.

  – Şekerli sıvı, suyu buharlaşıncaya kadar kaynatılarak yoğun bir şekerli şurup elde edilir ve daha sonra bu maddeler kirleticilerin uzaklaştırılması için filtrelenir.

  Akçaağaç Şurubunun Farklı Türleri Nelerdir?

  Rengine bağlı olarak bu şurup için birkaç farklı sınıflandırma yapılır. Sınıflandırmanın kesin şekli  ülkeler arasında değişkenlik gösterebilir.

  Genel olarak, akçaağaç şurubu ya A sınıfı ya da B sınıfı olarak sınıflandırılır.

  – A sınıfı ayrıca 3 gruba ayrılır: Açık Amber, Orta Amber ve Koyu Amber.

  – B sınıfı hepsinin en koyu olanıdır.

  Aralarındaki temel fark, daha koyu şurupların, en son hasat mevsiminde ekstrakte edilen özden yapılmasıdır.

  Koyu renk şuruplar daha güçlü bir akçaağaç aromasına sahiptir.

  Akçaağaç Şurubu Besin Değeri

  Akçaağaç şurubunu rafine edilmiş şekerden ayıran başlıca şey, mineraller ve antioksidanlar içeriyor olmasıdır. 100 gram akçaağaç şurubu aşağıdaki değerlere sahiptir;

  100 GRAM İÇİN BESİN DEĞERİ

  Enerji1.088 kJ (260 kcal)
  Karbonhidratlar67 g
  Şeker60.4
  Yağ0,06 g
  Protein0,04 g

  VİTAMİNLER

       MİKTAR         DV%
  Tiamin (B 1 )0,066 mg% 6
  Riboflavin (B 2 )1.27 mg% 106
  Niasin (B 3 )0.081 mg% 1
  Pantotenik asit (B 5 )0.036 mg% 1
  Vitamin (B 6 )0.002 mg% 0
  Folat (B 9 )0 μg% 0
  Kolin1,6 mg% 0
  C vitamini0 mg% 0

  MİNERALLER

  MİKTAR

  DV%

  Kalsiyum102 mg% 10
  Demir0.11 mg% 1
  Magnezyum21 mg% 6
  Manganez2.908 mg% 138
  Fosfor2 mg% 0
  Potasyum212 mg% 5
  Sodyum12 mg% 1
  Çinko1.47 mg% 15
  DİĞER BİLEŞENLERMİKTAR
  Su32,4 g

  Bu tatlandırıcı, bazı mineralleri, özellikle manganez ve çinko, iyi bir miktarda içermektedir ancak yüksek miktarda şeker içerdiğini de unutmamak gerekir.

  Kalsiyum ve çinko, makul miktarlarda bulunur ve şurup, lösin, valin ve izolösin dahil olmak üzere amino asitler de içerir.

  Yaklaşık 2/3 oranında sakkarozdur ve 100 gramı yaklaşık 61 gram şeker içerir.

  Fazla şeker tüketiminin ciddi zararları olduğu bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. Aşırı şeker tüketimin obezite, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi dünyanın en büyük sağlık sorunlarının başlıca nedenleri arasında yer aldığı düşünülmektedir.

  Akçaağaç şurubunun glisemik indeksi yaklaşık 54 civarıdır. Bu iyi bir şeydir ve  kan şekerini normal şekere göre dengelediğini gösterir.

  Akçaağaç şurubu en az 24 farklı antioksidan içerir

  Oksidatif hasarın, yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalar arasında olduğu bilinmektedir.

  Serbest radikaller içeren istenmeyen kimyasal reaksiyonlardan, yani dengesiz elektronlara sahip moleküllerden oluşur.

  Antioksidanlar, serbest radikalleri nötralize edebilen ve oksidatif hasarı azaltabilen, bazı hastalıkların riskini potansiyel olarak düşüren maddelerdir.

  Birçok araştırma akçaağaç şurubunun iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu belirtmiştir. Bir çalışma bu tatlandırıcı içinde 24 farklı antioksidan madde olduğunu tespit etti.

  Daha koyu şuruplar ( B sınıfı gibi), bu yararlı antioksidanları açık renkli şuruplardan daha fazla içerir.

  akçaağaç şurubu nedir ne işe yarar

  Akçaağaç Şurubunun Yararları Nelerdir?

  Şurubun içinde çok sayıda potansiyel olarak yararlı madde bulunmuştur. Bu bileşiklerin bir kısmı akçaağaç ağacında mevcut değildir ancak şekerli sıvı şurubu oluşturmak üzere kaynatıldığında oluşurlar.

  Bunlardan bir tanesi, quebecol olarak adlandırılan bir bileşiktir.

  Akçaağaç şurubu içindeki aktif bileşenlerin, kanser hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir ve sindirim sistemindeki karbonhidratların parçalanmasını da yavaşlatır.

  İnflamatuar hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur

  Araştırmalar, akçaağaç şurubunda bulunan bir molekül olan quebecol’un vücudun inflamatuar tepkisine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini keşfetti. Quebecol, makrofajların iltihaplanma tepkisini azaltarak çalışır.

  Akçaağaç şurubu ayrıca iltihapla savaşmaya yardımcı olan fenolik bileşikler bakımından oldukça zengindir. Bir çalışma, akçaağaç şurubunun bu anti-inflamatuar özelliklerinin, Alzheimer hastalığı olan hastalarda nöroinflamasyonla mücadeleye yardımcı olabileceğini buldu.

  Beyin sağlığına faydalıdır

  Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, saf akçaağaç şurubunun beyin sağlığını güçlendirdiği bulundu. Akçaağaç şurubunun insan beyni üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

  Bu şuruptaki antioksidanlar, beyni oksidatif stresten ve onun kötü etkilerinden koruyabilir.

  Kanser tedavisine yardımcı olur

  Araştırmalar, saf akçaağaç şurubunun kanser hastalarında hücre proliferasyonunu ve istilasını engelleyebileceğini düşündürmektedir.

  Akçaağaç şurubu ekstraktlarının kanser hücre dizilerine karşı antioksidan ve anti-proliferatif etkilere sahip olduğu bulunmuştur.

  Akçaağaç şurubunun antioksidan özellikleri, rengiyle doğru orantılıdır – şurup ne kadar koyu ise antioksidan profili o kadar güçlüdür.

  Başka bir çalışmada, koyu renkli akçaağaç şurubu, gastrointestinal hücre dizileri üzerinde olumlu etkiler göstermiştir. Şurup, kanserden koruma sağlayan bazı aktif bileşenler içerir.

  Çalışma ayrıca koyu renkli akçaağaç şurubunun rutin alımının mide ve yemek borusu kanserlerinin ilerlemesini baskılayabileceğini öne sürüyor.

  Sindirime yardımcı olabilir

  Aşırı rafine şeker alımı, irritabl bağırsak sendromu ve sızdıran bağırsak gibi sindirim sistemi sorunlarına yol açabilir. Ancak, akçaağaç şurubunda durum böyle olmayabilir.

  Yapay tatlandırıcılar, şişkinliğe ve karın rahatsızlığına neden olan polioller içerir. Alternatif olarak akçaağaç şurubu bu sorunları önleyebilir.

  Sofra şekerinden daha iyidir

  Akçaağaç şurubunun glisemik indeksi 54 iken, sofra şekerinin glisemik indeksi 68’dir. Bu, akçaağaç şurubunu daha iyi bir alternatif yapar.

  Çalışmalar, akçaağaç şurubunun tip 2 diyabetle uğraşan bireyler için sükrozdan daha iyi olabileceğini gösteriyor.

  Daha da ilginci, akçaağaç şekeri, şekerden yoksun diğer önemli antioksidanlarla birlikte gelir. Bu, onu şekerden daha üstün kılar.

  Akçaağaç şurubunun düşük glisemik indeksi, onu tip 2 diyabetin önlenmesi için ideal bir besin haline getirir.

  Ancak akçaağaç şurubunu da fazla tüketmemelisiniz. Yine de şeker içerir ve fazla şeker ciddi sağlık komplikasyonlarıyla ilişkilendirilmiştir.

  Akçaağaç Şurubu ve Şeker Karşılaştırması

  Akçaağaç şurubu nispeten işlenmemiştir. Akçaağaç ağaçlarından elde edilen öz, sadece şurubu geride bırakarak suyun çoğunu buharlaştırmak için ısıtılır.

  Öte yandan şeker, fabrikalarda birçok işleme tabi tutulur. Şeker, şeker kamışı veya şeker pancarından yapılır. Şekerin işlenmesinde bazı kimyasallar bile kullanılmaktadır.

  Şeker ayrıca işleme nedeniyle kesinlikle hiçbir besin içermez. Ancak akçaağaç şurubu, potasyum, magnezyum, demir, çinko ve kalsiyum gibi eser miktarda önemli mineraller içerir; özellikle manganez ve riboflavin bakımından yüksektir.

  Akçaağaç Şurubu ve Bal Karşılaştırması

  Her ikisi de şekere alternatif tatlandırıcılar olarak lanse ediliyor. Besin içeriği bakımından büyük farklılıklar gösterirler.

  Her ikisi de eser miktarda besin sunsa da, bal mütevazı miktarlarda C ve B6 vitaminleri içerir. Öte yandan, akçaağaç şurubu, balın sahip olmadığı çok sayıda mineral içerir.

  Şeker içeriği açısından akçaağaç şurubunun üstün olduğu görülüyor. Akçaağaç şurubundaki şekerler çoğunlukla sakaroz formunda iken, balda fruktoz şeklinde şeker bulunur. Sükroz fruktozdan daha iyidir. Farelerde yapılan araştırmalar, fruktoz (veya glikoz) tüketmenin sükrozdan daha zararlı etkileri olabileceğini göstermektedir.

  Sofra şekeri ve bal karşılaştırıldığında akçaağaç şurubu çok daha iyi bir seçenek gibi görünüyor. Akçaağaç şurubu ve balı birbirinin yerine kullanabilirsiniz, ancak mümkün olduğunca sofra şekerinden uzak durdun.

  Akçaağaç Şurubu Zararları Nelerdir?

  Bazı besin maddeleri ve antioksidanlar içermesine rağmen, şeker bakımından da çok yüksektir.

  Akçaağaç şurubu sebzeler, meyveler ve işlenmemiş hayvansal gıdalar gibi “gerçek” gıdalara kıyasla çok zayıf bir besin kaynağıdır.

  Akçaağaç şurubu için şu ifadeyi kullanabiliriz; şekerin “daha az kötü” bir versiyonu; aynı bal ve hindistan cevizindeki şeker gibi. Bu onu sağlıklı yapmaz. Bütün şekerler ve diğer tatlandırıcılarla aynı özelliklere sahiptir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ