Akasya Balı Nedir, Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir? | diyetz

  Akasya Balı Nedir, Neye İyi Gelir, Nasıl Kullanılır, Faydaları Nelerdir?

   

  Akasya balı, siyah akasya ağacının çiçeklerinden elde edilen, Kuzey Amerika ve Avrupa’ya özgü arılar tarafından üretilir. Yüksek antioksidan içeriğine bağlı sağlık yararları vardır.

  Akasya çiçeği balı nedir?

  Akasya çiçeği balı, siyah akasya ağacı olarak bilinen “Robinia psödoakasya” çiçeği nektarından elde edilir.

  Geleneksel bal ile karşılaştırıldığında, akasya balı rengi genellikle daha açıktır ve neredeyse saydam görünür. Çiçek benzeri bir aroması ve tatlı, narin bir tadı vardır.

  Uygun şekilde saklandığında, akasya balı daha uzun süre sıvı kalır ve geleneksel baldan çok daha yavaş kristalleşir. Bu, daha yüksek fruktoz içeriğinden kaynaklanmaktadır. Uzun süre katılaşmadığından diğer bal türlerinden daha pahalıdır.

   

  akasya balı nedir

   

  Akasya balı besin değeri

  1 yemek kaşığı akasya balı (21 gram) yaklaşık 60 kalori içerir ve 17 gram şeker sağlar. Bu baldaki şekerler glikoz, sakaroz ve fruktozdur, fruktoz en yaygın olanıdır.

  Besin açısından protein, yağ veya lif içermez. Öte yandan, C vitamini ve magnezyum gibi az miktarda vitamin ve mineral içerir.

   

   

  Akasya Balının Faydaları

  Geleneksel balın bütün sağlık yararlarına sahiptir bunun yanında kendine özgü benzersiz özellikleri de vardır.

   

   

  Antioksidanlar açısından zengindir

  Akasya balı, potansiyel sağlık yararlarına katkıda bulunabilecek birçok önemli antioksidan sağlar.

  Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu zararlara karşı korur. Zamanla, serbest radikal hasarı, hastalığa neden olur.

  Flavonoidler, akasya balı içindeki ana antioksidan türüdür. Flavonoidler açısından zengin beslenme, kalp hastalığı ve belirli kanser türleri de dahil olmak üzere kronik durumların riskini azaltır.

  Flavonoidler kadar yaygın olmasa da, bu bal aynı zamanda güçlü antioksidan özelliklere sahip bir tür bitki pigmenti olan beta karoten içerir.

  Beta karoten beyin fonksiyonlarının ve cilt sağlığının iyileştirilmesiyle ilişkilendirilmiştir.

  Bir test tüpü çalışması akasya balının akciğer kanseri hücrelerinin yayılmasını etkili bir şekilde durdurduğunu göstermiştir.

   

   

  Doğal antibakteriyel özellikler

  Akasya balının tedavi edici özelliklerinin birçoğu antibakteriyel aktivitesine bağlıdır. Bal, az miktarda hidrojen peroksit üretmek ve yavaşça salmak için gereken bileşenleri içerir. Hidrojen peroksit, hücre duvarlarını parçalayarak bakterileri öldüren bir asit türüdür.

  Bir çalışma, akasya balının iki tip antibiyotiğe dirençli bakteri olan Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa’ya karşı etkili olduğunu keşfetti. 

   

  İlginizi Çekebilir  Diyet Tatlı ve Sütlü Tatlı Tarifleri

   

  Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

  Bal eski zamanlardan beri yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Akasya balı antioksidan ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle, yara iyileşmesini hızlandırır ve bakteriyel kontaminasyonu ve enfeksiyonu önler.

   

   

  Sivilceleri önleyerek tedavi eder

  Güçlü antibakteriyel aktivitesi nedeniyle, akasya balı cildi bakterilerden uzak tutmaya yardımcı olur, bu da sivilce gibi genel cilt durumlarını iyileştirir ve önler.

   

   

  Akasya Balının Zararları

  Çoğu birey için akasya balı yemek güvenlidir. Ancak bazı kişilerin dikkatli tüketmeleri gerekir:

   

  Bebekler

  Nadir bir gıda kaynaklı hastalık olan botulizm riski nedeniyle, bir yaşın altındaki bebeklere herhangi bir bal verilmesi tavsiye edilmez.

   

  Şeker hastası olanlar

  Bal ve diyabet ile ilgili kanıtlar karışık olmasına rağmen, tüm bal türleri doğal olarak şekerlidir. Akasya balı, kan şekeri seviyelerini etkileyebileceğinden, makul miktarda tüketilmelidir.

   

  Arı veya bal alerjisi olanlar

  Geleneksel bal veya arıya alerjiniz varsa, yemeğe veya topikal olarak akasya balı uygulamaya karşı alerjik bir reaksiyonla karşılaşabilirsiniz.

  Akasya balı faydalı olsa da kalorisi ve şeker içeriği yüksektir bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.

   

  Sonuç olarak;

  Akasya balı, Robinia psödoakasya çiçeğinin nektarından elde edilir. Hafif, neredeyse saydam bir renge sahiptir ve daha uzun süre sıvı kalır, raf ömrünü uzundur.

  Yaraların iyileşmesine yardımcı olur, akneyi iyileştirir ve güçlü antioksidan içeriği nedeniyle yararlar sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ