Ağızda Yağ Çekme-Oil Pulling- Nasıl Yapılır?

 

 

Yağ çekme, bakterileri uzaklaştırmak ve ağız hijyenini arttırmak için ağzınızda yağı çalkalamayı gerektiren eski bir uygulamadır. Genellikle Hindistan’daki geleneksel tıp sistemi olan Ayurverda ile ilişkilendirilir.

 

Çalışmalar yağ çekmenin ağızdaki bakterileri öldürüp, diş sağlığını geliştirdiğini gösteriyor. Bazı alternatif tıp uygulayıcıları aynı zamanda birçok hastalığın tedavisine yardımcı olabileceğini iddia ediyorlar.

 

Yağ çekmenin nasıl işlediği belirgin değilse de, bakterileri ağızdan uzaklaştırdığı söyleniyor. Diş etlerinizi nemlendirerek ve tükürük üretimini artırarak bakterileri azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bazı yağ türleri, doğal olarak iltihabı ve bakterileri azaltarak ağız sağlığını geliştiren özellikleri de içerir. Bununla birlikte, yağ çekme konusundaki araştırmalar sınırlıdır ve gerçekte ne kadar yararlı olduğu konusunda çok tartışmalar bulunmaktadır.

 

Bu yazı, yağ çekmenin bilim destekli faydalarını inceleyerek,ağızda yağ çekme işleminin nasıl yapıldığını açıklamaktadır.

 

 

 

Yağ çekme ağızdaki zararlı bakterileri öldürebilir

 

Ağzınızda yaşayabilecek yaklaşık 700 türde bakteri vardır ve herhangi bir zamanda ağzınızda 350’den fazla bakteri bulunabilir.

 

Bazı zararlı bakteri türleri, diş çürümesi, ağız kokusu ve diş eti hastalığı gibi sorunlara katkıda bulunabilir.

 

Birkaç çalışma yağ çekmenin ağızdaki zararlı bakteri sayısını azaltabileceğini göstermiştir.

 

İki haftalık bir çalışmada 20 çocuğa ya standart bir gargara kullandırıldı ya da günde 10 dakika susam yağı ile yağ çektirildi.

 

Sadece bir hafta sonra, gargara ve yağ çekimi, tükürük ve plakta bulunan zararlı bakteri sayısını önemli ölçüde azalttı.

 

Yeni bir çalışma benzer sonuçlar verdi. 60 katılımcı iki hafta boyunca ağız çalkalama suyu veya hindistan cevizi yağı kullanarak ağızlarını temizlemişti.

 

Hem ağız çalkalama hem de hindistan cevizi yağının tükürükte bulunan bakteri sayısını azalttığı bulundu.

 

Ağızdaki bakteri sayısının azaltılması, uygun ağız hijyeninin desteklenmesine ve bazı durumların önlenmesine yardımcı olabilir.

 

 

 

 

 

Nefesin kötü kokmasını engelleyebilir

 

Halitoz olarak da biline kötü nefes kokusu, nüfusun yaklaşık % 50’sini etkileyen bir durumdur.

 

Kötü nefes için birçok potansiyel neden vardır.En yaygın olanlarından bazıları, enfeksiyon, diş eti hastalığı, kötü oral hijyendir.

 

Tedavisi tipik olarak fırçalama yoluyla veya klorheksidin gibi antiseptik ağız gargaraları kullanılarak bakterilerin uzaklaştırılmasını içerir.

 

İlginçtir, bir çalışma yağ çekmenin kötü nefes kokusunu azaltmak için gargara kadar etkili olduğunu bulmuştur.Bu çalışmada, 20 çocuk gargara veya susam yağı ile ağızlarını temizlemiş ve her ikisi de ağız kokusuna katkıda bulunduğu bilinen mikroorganizmaların düzeylerinde önemli bir düşüşe neden olmuştur.

 

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, yağ çekme, kokuyu azaltmak için doğal bir alternatif olarak kullanılabilir ve geleneksel tedaviler kadar etkili olabilir.

 

 

 

Diş boşluklarını önlemeye yardımcı olabilir

 

Dişler arasında oluşan boşluklar, diş çürüğünden kaynaklanan ortak bir sorundur.Çok fazla şeker yemek, bakteri oluşumuyla diş çürümesine neden olabilir, bu da çukurlar olarak bilinen dişlerde boşluk oluşmasına neden olur.

 

Plak da boşluklara neden olabilir. Plak, dişler üzerinde bir kaplama oluşturur ve bakteri, tükürük ve gıda parçacıkları içerir.

 

Bakteriler yiyecekleri parçalayıp diş minesini yok eden ve diş çürümesine neden olan bir asit oluşturmaya başlarlar.

 

Birkaç çalışma, yağ çekmenin ağızda bakteri sayısını azaltarak diş çürümesini önlediğini bulmuştur.Aslında, bazı araştırmalar, yağ çekmenin tükürük ve plakta bulunan zararlı bakterilerin sayısını bir gargara gibi etkili bir şekilde azaltabileceğini bulmuştur.

 

Yağ çekerek bakteri sayısını azaltmak, diş çürümesini önlemeye yardımcı olabilir ve boşluk oluşum riskini azaltabilir.

 

 

 

İltihaplanmayı azaltarak diş eti sağlığını geliştirir

 

Diş eti iltihabı, diş eti hastalıklarına yakalanan kırmızı, şişmiş diş etleri ile kendini gösteren bir diş eti hastalığının türüdür. Diş etinde kanama ve iltihaba neden olabileceği için, plakta bulunan bakteri diş eti iltihabının önemli bir nedenidir.

 

Ağızda yağ çekme yöntemi, diş eti sağlığını iyileştirmek ve iltihaplanmayı azaltmak için etkili bir çare olabilir.Öncelikle, “Streptococcus mutans” gibi diş eti hastalığına katkıda bulunan zararlı bakteri ve plakların azaltılması yoluyla işlev görür.

 

Hindistan cevizi yağı gibi anti-inflamatuar özelliklere sahip bazı yağların kullanılması, diş eti hastalığına bağlı yanmayı azaltarak yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, diş eti iltihabı olan 60 katılımcı, 30 gün boyunca hindistan cevizi yağı ile yağ çekmeye başladı. Bir hafta sonra, plak miktarlarını azalttılar ve diş eti sağlığında düzelme gösterdiler.

Bu konuyla ilgili “Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?” okuyun.

 

 

 

Diğer Faydaları

 

Yağ çekme yöntemini uygulayan kişiler, yukarıda sözü edilmeyen çok çeşitli diğer koşullara fayda sağlayabileceğini iddia etse de, yağ çekmenin faydaları üzerine araştırmalar sınırlıdır.

 

Bununla birlikte, yağ çekmenin anti-inflamatuar etkileri, iltihap ile bağlantılı bazı koşullar üzerinde faydalı bir etkiye sahip olabilir.

 

Ayrıca, yağ çekmenin dişlerinizi beyazlatmanın doğal bir yolu olabileceğine dair anekdot kanıtlar da var.Bazıları, diş yüzeyinde lekeleri çekebileceğini ve beyazlatıcı bir etki yarattığını iddia ederken, bunu destekleyen bilimsel bir araştırma bulunmamaktadır.

 

 

 

Uygulaması kolay ve ucuz bir yöntemdir

 

Yağ çekmenin en büyük yararlarından ikisi, uygulanmasının kolay olması ve ucuz olmasıdır.Buna ek olarak, mutfağınızda bulunabilecek tek bir bileşen gerekiyor, bu nedenle herhangi bir şey satın almaya hiç gerek yok.

 

Geleneksel olarak, susam yağı, yağ çekme için kullanılmaktadır ancak tercihen başka bir yağ da kullanılabilir.

 

Örneğin, hindistan cevizi yağı, çekme için özellikle yararlı olabilecek güçlü anti-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Zeytinyağı, iltihaplanma ile mücadele kabiliyeti sayesinde bir diğer popüler seçenektir.

 

 

 

Ağızda Yağ Çekme Nasıl Yapılır?

 

Yağ çekme işlemi yapmak kolaydır ve sadece birkaç basit adım içermektedir.

 

Yağ çekme işlemini gerçekleştirmek için:

 

  • Hindistan cevizi, susam veya zeytinyağı gibi bir çorba kaşığı yağ gereklidir.

 

  • Hiçbirini yutmamaya özen göstererek 15-20 dakika ağzınızda çalkalayın.

 

  • Bitirdikten sonra yağı bir çöp tenekesine atmaya özen gösterin. Lavaboya veya tuvalete atmaktan kaçının, aksi halde tıkanmaya neden olabilecek bir yağ birikmesine neden olabilir.

 

  • Hiçbir şey yemeden veya içmeden önce ağzınızı suyla iyice yıkayın.

 

  • Bu adımları haftada birkaç kez veya günde üç defa tekrarlayın. Ayrıca, ilk zamanlarda 5 dakika süreyle başlayıp, işlemi, 15-20 dakikalık bir sürede tamamlayana kadar arttırarak devam edebilirsiniz.

 

En iyi sonuçları elde etmek için, sabah aç karnına yapmanız önerilir ancak kişisel tercihlerinize göre de uyarlayabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Bazı çalışmalar, yağ çekmenin ağızda bulunan zararlı bakterileri azaltabileceğini, plak oluşumunu önlediğini ve diş eti sağlığını ve ağız hijyenini iyileştirdiğini göstermektedir.

 

Bununla birlikte, araştırmalar nispeten sınırlıdır.

 

Ayrıca dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması, rutin temizlik yapılması ve herhangi bir ağız hijyeni problemiyle ilgili olarak diş hekiminize danışılması gibi geleneksel ağız hijyeni uygulamalarının yerine kullanılmamalıdır.

 

Yine de tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanıldığında, yağ çekme, ağız sağlığını iyileştirmek için güvenli ve etkili bir doğal yöntem olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: