Agave Şurubu Nedir, Sağlıklı mı, Zararlı mı?

Agave şurubu, şekere alternatif olarak doğmuş bir tatlandırıcıdır. Şekerin zararlı etkileri olduğu, çoğu sağlık uzmanının üzerinde anlaştığı konulardan biridir.

Sağlık bilincine sahip birçok insan şekerden uzak durmaya çalıştığı için, hem doğal hem de yapay pek çok tatlandırıcı kullanımı popüler hale gelmeye başlamıştır.

Bunlardan biri, çeşitli sağlıklı gıdalarda bulunan agave şurubudur. Kimi yerlerde agave nektarı olarak da adı geçen bu tatlandırıcı, kan şekeri seviyelerini yükseltmez bu yüzden doğal, diyabet dostu bir tatlandırıcı olarak pazarlanmaktadır. 

Peki agave şurubu söylendiği kadar sağlıklı mı? Agave şurubunun zararları var mı?

Yazıdaagave şurubu ne demek”, “agave şurubu faydaları”, “agave şurubu zararlı mı”, “agave şurubu ne işe yarar” konularında ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

Agave Şurubu Nedir?

Agave bitkisi, Latin Amerika ve Güney Amerika’ya özgüdür. Agave, Batı’da yeni tanınmasına rağmen, Meksika’da yüzlerce ve belki de binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Yöre halkı tarafından bu bitkinin, tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Onun özü ayrıca miel de agave olarak bilinen bir tatlandırıcı üretmek için de kaynatılarak kullanılmaktadır. 

Agave içindeki şekerler, tekila yapımında kullanılmak üzere fermente edilir. Tekila bugün agave bitkisinin en yaygın ticari kullanımıdır ve Meksika’nın en çok ihraç ettiği ürünlerden biridir.

Birçok bitki gibi, agave bitkisinin de faydaları vardır. Ancak rafine etme ve işleme, bu yararlı sağlık etkilerinin bir kısmını veya tamamını yok eder. İnsanların bugün tatlandırıcı olarak tükettiği rafine agave şurubu da bir istisna değildir.

agave şurubu ne işe yarar

Agave Şurubu Besin Değeri

Agave nektarı kalori, karbonhidrat ve şeker bakımından yüksektir, çay kaşığı başına yaklaşık 21 kalori veya yemek kaşığı başına yaklaşık 60 kaloridir. Birçok bitki türünde bulunan bir tür basit şeker olan yaklaşık %85 fruktoz içerir.

Bununla birlikte, meyvelerde doğal olarak bulunan fruktozun aksine, agave şurubu oldukça konsantre miktarda fruktoz içerir ve lif, protein, vitaminler ve mineraller dahil olmak üzere diğer önemli besinlerden yoksundur.

Agave Şurubu Nasıl Yapılır?

Agave nektarı olarak da satılan bu şurup, tarihsel süreçte Meksika’daki insanlar tarafından yapılan geleneksel tatlandırıcı ile çok fazla ortak noktaya sahip değildir. Aslında başlangıç ​​süreci aynı. Bitki ilk önce şekerli özü çıkarmak için kesilir ve preslenir.

Bu özün şeker oranı çok yüksektir fakat metabolizma ve insülin üzerinde faydalı etkilere bağlı olarak, fruktanlar gibi sağlıklı lifler içerir.

Ancak bir şurup halinde işlendiğinde, fruktanlar özütlenir ve özsu ısı veya enzimlere maruz bırakılarak fruktoza ayrılır.

Bu işlem – yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer sağlıksız tatlandırıcıların yapımına benzer – agave bitkisinin tüm sağlığa yararlı özelliklerini yok eder.

Agave Şurubunun Özellikleri

Kan şekeri üzerindeki etkisi düşüktür

Glisemik indeks (GI), bir gıdadaki şekerin kan dolaşımına ne kadar hızlı girdiğinin bir ölçüsüdür. Yüksek glisemik indeks derecesine sahip olan yiyecekler kan şekerinde ani yükseliş ve düşüşe neden olur ve sağlığı olumsuz etkiler.

Glikozdan farklı olarak, fruktoz kısa vadede kan şekeri veya insülin seviyelerini yükseltmez. Bu nedenle, yüksek fruktoz içeren tatlandırıcılar çoğunlukla “sağlıklı” veya “diyabet dostu” olarak pazarlanmaktadır.

Agave şurubunun glisemik indeksi düşüktür – çünkü esas olarak içindeki şekerin hemen hepsi fruktozdur. En azından normal şekere kıyasla çok az glikoz içerir.

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, 34 gün süreyle agave şurubu ve sukrozun veya sofra şekerin metabolik etkilerini karşılaştırmıştır. Agave şurubu alan fareler daha az kilo almışlar ve daha düşük kan şekeri ve insülin seviyelerine sahip olmuşlardır.

Böyle kısa süreli bir çalışmada, sofra şekerindeki glukoz, hem kan şekerini hem de insülin seviyelerini yükseltirken, fruktoz bunu yapmaz.

Bu tatlandırıcının zararlı etkileri glisemik indeks ile ilgili değildir, şurubun fruktoz miktarı çok yüksektir ve bu şurup ile yapılan her şeyin de fruktozu çok yüksektir.

Fruktoz miktarı tehlikeli derecede yüksektir

Şeker ve yüksek fruktozlu mısır şurubu (HFCS), her biri yaklaşık % 50 oranında iki basit şeker olan, glikoz ve fruktoz içerir. Glikoz ve fruktoz benzer görünse de, vücudumuzda tamamen farklı etkileri vardır.

Glikoz inanılmaz derecede önemli bir moleküldür. Meyve ve sebzeler gibi birçok sağlıklı gıdada bulunur – ve vücudumuz her zaman yeterli miktarı sağlamak için glikoz üretir.

Neredeyse gezegendeki her canlı hücre bünyesinde glikoz barındırır çünkü bu molekül yaşam için hayati önem taşır. Vücuttaki her hücre, glikozu metabolize edebilir, karaciğer ise fruktozu önemli miktarlarda metabolize edebilen tek organdır. 

Yiyeceklere eklenmiş çok fazla fruktoz yemek, metabolik sağlığa zarar verir. Çünkü karaciğere aşırı yüklenilir ve fruktozu kan trigliseritlerini yükselten yağa dönüştürmeye başlar.

Birçok araştırmacı bu yağın bir kısmının karaciğerde yer aldığını ve yağlı karaciğer hastalığına neden olduğunu düşünmektedir.

Fruktoz kısa süreli kan şekeri düzeylerini yükseltmez ancak büyük miktarlarda tüketildiğinde insülin direncine neden olabilir.

Bu, uzun süreli kan şekeri ve insülin seviyelerinde büyük artışlara neden olabileceği anlamına gelir, metabolik sendrom ve tip 2 diyabet riskini artırır. 

Dahası, yüksek fruktoz alımı “kötü” LDL kolesterol ve okside LDL seviyelerini artırabilir. Aynı zamanda karında yağ birikmesine de neden olur.

Agave şurubunun % 85 oranında fruktoz olduğunu unutmayın – bu sofra şekerine göre çok daha yüksek bir orandır.

Bu etkilerin hiçbiri, lif içeren ve tok hissetmenizi sağlayan meyveler için geçerli değildir. Vücudunuz meyvelerde bulunan az miktarda fruktozla başa çıkabilir.

Agave Nektarı – Şeker – Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu Karşılaştırılması

Agave nektarı, genellikle yüksek fruktozlu mısır şurubu veya rafine şeker ile yapılan sağlıksız, yüksek şekerli ürünler için faydalı bir ikame olarak lanse edilir. Ancak, üçü arasında çok fazla fark yoktur.

Agave nektarı ile şekeri karşılaştırırken, en büyük fark kimyasal bileşimlerinde yatmaktadır. Şekerden farklı olarak, agave nektarı öncelikle fruktozdan yapılır. Bu, kısa süreli kan şekeri seviyelerini sofra şekerinde bulunan glikoz kadar hızlı yükseltmeyeceği anlamına gelir.

Yine de uzun vadede, agave nektarında aşırıya kaçmak, tıpkı normal şeker gibi insülin direncine, metabolik sendroma, yağlı karaciğer hastalığına ve kilo alımına neden olabilir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu ise genellikle gazlı içeceklere ve diğer şekerli içeceklere eklenen bir bileşendir. Agave aslında yüksek fruktozlu mısır şurubundan daha fazla fruktoz içerir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu tipik olarak yaklaşık yüzde 55 fruktozdan oluşurken, agave şurubu yüzde 85’lik bir fruktozla çalışır ve onu bu yaygın işlenmiş bileşenden daha zararlı hale getirir.

Agave Şurubu Zararları ve Yan Etkileri

Agave şurubunun tüketimi, fruktoz intoleransı olanlar için önerilmez. Fruktoz intoleransı, fruktan içeriği yüksek besinler tüketildiğinde şişkinlik, gaz, mide ağrısı ve ishal gibi sorunlara neden olabilen bir durumdur.

Bu bireylerde yan etkileri azaltmak için enginar, soğan, pırasa, nektarin, muz, mercimek ve agave nektarı gibi fruktan bakımından zengin gıdaların tüketiminin sınırlandırılması önerilir.

Ek olarak, agave nektarı kan şekeri seviyeleri üzerinde minimum etkiye sahip olsa da, kalori, karbonhidrat ve şeker bakımından yine de yüksektir. Bu nedenle, sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmak için tüketimini ılımlı tutmak önemlidir.

Sonuç olarak;

Şeker hastalığınız varsa veya sağlıklı bir tatlandırıcı kullanmak istiyorsanız, agave şurubu kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez.

Agave şurubuna alternatif olarak stevia , eritritol ve ksilitol dahil olmak üzere birçok doğal tatlandırıcı seçeneklerini araştırabilirsiniz.

Agave şurubu tatlandırıcılar içinde en son tercih edilecekler arasındadır. Neredeyse sofra şekerinin bile daha sağlıklı olduğu söylenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ