Aerobik Egzersiz mi, Anaerobik Egzersiz mi Zayıflatır? | diyetz

  Aerobik Egzersiz mi, Anaerobik Egzersiz mi Zayıflatır?

   

  Yeni bir egzersiz programına başlamak istek, sabır ve biraz da bilgi gerektirir. Hedeflerinize en uygun egzersiz türünün hangisi olduğunu bilmelisiniz.

  Birçok sağlık uzmanı, aerobik ve anaerobik egzersiz karışımını önermektedir. Aerobik egzersiz, yürüyüş veya bisiklet sürme gibi aktiviteleri içerirken, anaerobik egzersiz, ağırlık kaldırma gibi kuvvet gerektiren faaliyetlerden oluşur.

  Bu egzersiz türlerinin vücudu nasıl etkilediğini bilmek, doğru bir egzersiz programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

  Aerobik egzersiz nedir?

  “Aerobik”, “oksijen ihtiyacı” anlamına gelir. Aerobik egzersiz, enerji için hem yağ, hem de karbonhidratları yakar, egzersiz sırasında sabit bir oksijen kaynağı kullanır.

  Kalp atış hızı da daha uzun süre sabit kalır. Bu yüzden aerobik egzersiz “kardiyo” olarak da bilinir. 

  Aerobik, yürüyüş, bisiklet sürme ya da koşu gibi vücudu hareket ettirebileceğiniz, daha hızlı nefes alabileceğiniz ve kan akışını artıracağınız egzersizlerden oluşur. Aerobik antrenmanlar, uzun süre devam ettirilebilecek aktivitelerdir. 

   

  aerobik egzersiz

   

  Anaerobik egzersiz nedir?

  Anaerobik “oksijensiz egzersiz”, oksijen ihtiyacının oksijen arzından daha fazla olduğu anlamına gelir ve vücudun talep ettiği enerjiye ayak uydurama demektir.

  Bu, laktat üretimine ve sonunda egzersizin kesilmesine yol açar. Ağırlık kaldırma ve benzeri kuvvet gerektiren faaliyetler, anaerobik egzersizlerdir.

  Anaerobik egzersiz, enerji için sadece karbonhidratları yakarken kısa süreli yoğun hareket patlaması yaşanır.

   

  Aerobik ve anaerobik egzersiz arasındaki fark, oksijen düzeyindedir.

  Egzersiz sırasında aerobik veya anaerobik seviyede mi olduğunuzu anlamak için konuşma testi yapabilirsiniz. Egzersiz sırasında rahat konuşabiliyorsanız ve biraz soluksuzken konuşmayı beceriyorsanız, aerobik bir seviyedesiniz demektir.

  Anaerobik egzersiz, sprint veya halter gibi, maksimum çalışmanızı sağlayan kısa, yoğun faaliyettir, uzun süre devam ettiremezsiniz ve egzersiz sırasında konuşmada zorluk yaşarsınız.

   

   

  Aerobik ve anaerobik egzersizler nelerdir?

  Koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme ve dans aerobik egzersiz örnekleridir. Tenis, futbol ve basketbol gibi çoğu takım sporu, aerobik aktivitelerindendir.

  Anaerobik egzersiz, güçlendirici faaliyetler ve kısa, yoğun egzersizleri içerir. Örneğin; serbest ağırlık kaldırma, ağırlık makineleri veya direnç bantları kullanma gibi.

   

   

  Aerobik ve anaerobik egzersizler ne işe yarar?

  Aerobik egzersiz, kalp ve akciğerleri düzenleyerek genel fitness durumunu geliştirmeye yardımcı olur. Kalp, insan bedenindeki en önemli kastır ve sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz yapmak gerekir.

  Düzenli aerobik egzersiz, diyabet, kalp rahatsızlığı ve inme gibi birçok ciddi durumun riskini de azaltır. Zayıflama ve kilo kontrolünü de destekler.

  Anaerobik kuvvet antrenmanı genel gücü artırır, kasları esnetir ve kemik yoğunluğunu artırır. Bunu, bacaklar, kalçalar, sırt, karın, göğüs, omuzlar ve kollar dahil tüm büyük kas gruplarını güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

   

  İlginizi Çekebilir  Meyveler ve Meyve Suları Zayıflatır mı, Kilo mu Aldırır?

   

  Aerobik mi, Anaerobik Egzersiz mi tercih edilmeli?

  Aerobik ve anaerobik egzersizlerin her ikisinin de faydaları vardır. Aynı program dahilinde yapmak, size ikisinin de avantajlarını sağlayacaktır.

   

   

   

   

  Aerobik Zayıflatır mı?

  Hem aerobik, hem de anaerobik egzersizin ayrı ayrı faydaları vardır ve her ikisini de egzersiz programınıza dahil etmelisiniz. Eğer yağ yakmayı düşünüyorsanız, anaerobik egzersiz en iyisidir.

   

   

  Anaerobik egzersiz programı yağ yaktırır

  Aerobik egzersiz veya kardiyo, istikrarlı, düşük ila orta dereceli bir hızda gerçekleştirilir. Yavaş sürtünme kas liflerinden yararlanan bu egzersiz türü, kardiyovasküler kondisyonlama ve kas dayanıklılığını artırmak için mükemmeldir.

  Genellikle düşük yoğunluklu kardiyonun yağ kaybı için en uygun olduğu düşünülür ancak kas glikojenine kıyasla enerji için daha yüksek bir yağ yüzdesi kullanıyor olsa da, bu seviyede yakılan toplam enerji miktarı anaerobik egzersizden daha düşüktür.

  Bu, çoğu insan için önemli miktarda yağ kaybı sağlamak için uzun süre aerobik egzersize ihtiyaç duyulması anlamına gelir.

   

  Anaerobik egzersiz sırasında kısa bir zamanda yoğun bir egzersiz yapabilirsiniz. Aynı miktarda kararlı durum kardiyo yaparken kullandığınızdan daha fazla kalori yakarsınız.

  Egzersiz sizi ne kadar zorlarsa, günün sonunda yakacağınız toplam kalori miktarı da o kadar artar. Anaerobik egzersiz sırasında yaktığınız kalori, sadece yürüdüğünüz ya da bisikleti rastgele sürdüğünüzden daha yüksek olacaktır.

  Anaerobik egzersizin yağ yakmaya faydalarından biri de kas yaparak metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu tür egzersizler kas kütlesini artırır, kaslar ise metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmayı sağlar.

  Anaerobik egzersizde afterburn etkisini yaşarsınız. Afterburn etkisinin bilimsel adı aşırı egzersiz sonrası oksijen tüketimi (EPOC) ‘dir.

  EPOC, vücudun dinlenme durumunda gereken oksijen miktarıdır. Anaerobik egzersiz, daha yüksek bir EPOC’yi tetikler çünkü egzersiz sırasında daha fazla oksijen tüketirsiniz. Bu da, egzersiz bittikten sonra bile kalori yakmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

   

  Anaerobik egzersiz yağ kaybı için faydalı olsa da, bazı dezavantajları da vardır. En büyük dezavantajı herkes için uygun olmamasıdır.

  Anaerobik egzersize güvenli ve etkili bir şekilde başlamadan önce temel bir fitness seviyesine ihtiyacınız olacaktır. Egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız, vücudunuz için, özellikle kalbiniz için çok yoğun olabilir.

  Yüksek yoğunluklu anaerobik egzersize başlamadan önce doktora danışmak gerekir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ