Aerobik Egzersiz mi, Anaerobik Egzersiz mi Zayıflatır?

  Aerobik Egzersiz mi, Anaerobik Egzersiz mi Zayıflatır?

  Yeni bir egzersiz programına başlamak istek, sabır ve biraz da bilgi gerektirir. Hedeflerinize en uygun egzersiz türünün hangisi olduğunu bilmelisiniz.

  Birçok sağlık uzmanı, sağlık ve zayıflamak için aerobik ve anaerobik egzersiz karışımını önermektedir. 

  Aerobik egzersizler, kişinin kalp atış hızını ve nefes alma hızını nispeten uzun sürelerde artıran dayanıklılık tipi egzersizlerdir. Anaerobik egzersizler, kısa süreli yoğun aktiviteler içeren egzersizlerdir.

  Aerobik egzersiz örnekleri arasında hızlı yürüyüş ve bisiklet sürmek sayılabilir. Sprint ve halter, anaerobik egzersizin biçimleridir.

  Her iki egzersiz türü de kişinin sağlığı için faydalıdır fakat her biri vücuda farklı şekillerde fayda sağlar.

  Bu egzersiz türlerinin vücudu nasıl etkilediğini bilmek, doğru bir egzersiz programı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

  Aerobik Egzersiz Nedir?

  “Aerobik”, “oksijen ihtiyacı” anlamına gelir. Aerobik egzersiz, enerji için hem yağ, hem de karbonhidratları yakar, egzersiz sırasında sabit bir oksijen kaynağı kullanır.

  Kalp atış hızı da daha uzun süre sabit kalır. Bu yüzden aerobik egzersiz “kardiyo” olarak da bilinir. 

  Aerobik, yürüyüş, bisiklet sürme ya da koşu gibi vücudu hareket ettirebileceğiniz, daha hızlı nefes alabileceğiniz ve kan akışını artıracağınız egzersizlerden oluşur. Aerobik antrenmanlar, uzun süre devam ettirilebilecek aktivitelerdir. 

  aerobik ve anaerobik

  Anaerobik Egzersiz Nedir?

  Anaerobik “oksijensiz egzersiz”, oksijen ihtiyacının oksijen arzından daha fazla olduğu anlamına gelir ve vücudun talep ettiği enerjiye ayak uydurama demektir.

  Bu, laktat üretimine ve sonunda egzersizin kesilmesine yol açar. Ağırlık kaldırma ve benzeri kuvvet gerektiren faaliyetler, anaerobik egzersizlerdir.

  Anaerobik egzersiz, enerji için sadece karbonhidratları yakarken kısa süreli yoğun hareket patlaması yaşanır.

  Anaerobik ve Aerobik Egzersiz Arasındaki Farklılıklar

  Aerobik egzersiz ile anaerobik egzersiz arasındaki temel farklar şunlardır:

  – Vücudun depolanan enerjiyi kullanma şekli

  – Egzersizin yoğunluğu

  – Kişinin egzersizi sürdürebileceği süre

  Aerobik ve anaerobik egzersiz arasındaki temel fark, oksijen düzeyindedir.

  Egzersiz sırasında aerobik veya anaerobik seviyede mi olduğunuzu anlamak için konuşma testi yapabilirsiniz.

  Egzersiz sırasında rahat konuşabiliyorsanız ve biraz soluksuzken konuşmayı beceriyorsanız, aerobik bir seviyedesiniz demektir.

  Anaerobik egzersiz, sprint veya halter gibi, maksimum çalışma sağlayan kısa, yoğun faaliyettir, uzun süre devam ettiremezsiniz ve egzersiz sırasında konuşmada zorluk yaşarsınız.

  Anaerobik ve Aerobik Egzersiz Benzerlikleri

  Hem aerobik hem de anaerobik egzersizler kardiyovasküler sistem için yararlıdır. Her iki egzersiz türü de vücuda şu şekilde yardımcı olur:

  – Kalp kasını güçlendirmek

  – Dolaşımı artırmak

  – Metabolizmayı hızlandırmak

  – Kilo yönetimine yardımcı olmak

  aerobik egzersiz

  Aerobik ve Anaerobik Egzersizler Nelerdir?

  Koşu, yürüyüş, bisiklet, yüzme ve dans aerobik egzersiz örnekleridir. Tenis, futbol ve basketbol gibi çoğu takım sporu, aerobik aktivitelerdendir.

  Anaerobik egzersiz, güçlendirici faaliyetler ve kısa, yoğun egzersizleri içerir. Örneğin; serbest ağırlık kaldırma, ağırlık makineleri veya direnç bantları kullanma gibi.

  Aerobik ve Anaerobik Egzersizler Ne İşe Yarar?

  Aerobik egzersiz, kalp ve akciğerleri düzenleyerek genel fitness durumunu geliştirmeye yardımcı olur. Kalp, insan bedenindeki en önemli kastır ve sağlıklı kalmak için düzenli egzersiz yapmak gerekir.

  Düzenli aerobik egzersiz, diyabet, kalp rahatsızlığı ve inme gibi birçok ciddi durumun riskini de azaltır. Zayıflama ve kilo kontrolünü de destekler.

  Anaerobik kuvvet antrenmanı genel gücü artırır, kasları esnetir ve kemik yoğunluğunu artırır. Bunu, bacaklar, kalçalar, sırt, karın, göğüs, omuzlar ve kollar dahil tüm büyük kas gruplarını güçlendirmek için kullanabilirsiniz.

  Aerobik Egzersizlerin Faydaları

  Genel olarak, aerobik egzersizler kalp atış hızını ve solunum hızını ve dolaşımı artırır. Bu şekilde kişinin kalp-damar sağlığını iyileştirir.

  Aerobik egzersizin bazı potansiyel faydaları şunlardır:

  – Dayanıklılığı arttırmak ve yorgunluğu azaltmak

  – Kilo yönetimine yardımcı olmak

  – Kan basıncını düşürmek

  – Kandaki “iyi” kolesterol seviyelerinin artırılması ve “kötü” kolesterol seviyelerinin düşürülmesi

  – Bağışıklık sistemini uyarmak

  – Ruh halini iyileştirmek

  – Uykuyu iyileştirmek

  – Kemik yoğunluğundaki kayıpları yavaşlatmak

  Aerobik Egzersizlerin Riskleri

  Aerobik egzersizler çoğu insan için faydalıdır. Bununla birlikte, insanlar aerobik egzersize başlamadan önce aşağıdaki durumlarda bir doktorla konuşmalıdır:

  Önceden var olan bir kardiyovasküler rahatsızlık, örneğin:

  – Kalp rahatsızlığı

  – Koroner arter hastalığı

   – Yüksek tansiyon

  – Kan pıhtıları

  Kardiyovasküler bir durum geliştirme riski altında olanlar, inme veya başka bir kardiyak olaydan iyileşenler de aerobik egzersiz yapmadan önce düşünmelidir.

  Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişi, yavaş yavaş fiziksel aktiviteye başlamalıdır. Uzun süreli, yüksek yoğunluklu aerobik egzersizin aniden başlatılması vücuda gereksiz stres oluşturabilir.

  aerobik faydalı mı

  Anaerobik Egzersizlerin Faydaları

  Aerobik egzersize benzer şekilde, anaerobik egzersizin kişinin kardiyovasküler sağlığı üzerinde yararlı etkileri vardır.

  Bununla birlikte, aerobik egzersize kıyasla, anaerobik egzersiz, daha kısa bir zaman dilimi içinde daha fazla enerji gerektirir. Bu nedenle, anaerobik egzersiz, vücut yağını kaybetmek isteyen kişiler için özellikle faydalı olabilir.

  Anaerobik egzersiz ayrıca bir kişinin kas kütlesi kazanmasına veya korumasına ve kemik yoğunluğunu artırmasına yardımcı olur.

  Anaerobik Egzersizlerin Riskleri

  Anaerobik egzersiz tipik olarak vücut için daha zahmetlidir ve daha yüksek düzeyde efor gerektirir. Bu nedenle, insanlar yoğun anaerobik antrenmanlara başlamadan önce temel bir zindelik seviyesine sahip olduklarından emin olmalıdır.

  Altta yatan sağlık sorunları olan kişiler, normal egzersiz rutinlerine herhangi bir anaerobik egzersiz eklemeden önce bir doktorla konuşmalıdır.

  İlk kez anaerobik egzersizleri denerken kişisel bir eğitmenle çalışmak da faydalı olabilir. Kişisel bir antrenör, kişinin aşırı efor veya yaralanma riskini azaltmak için antrenmanları doğru şekilde yapmasını sağlayabilir.

  kilo almak için spor hareketleri

  Aerobik mi, Anaerobik Egzersiz mi Tercih Edilmeli?

  Aerobik ve anaerobik egzersizlerin her ikisinin de faydaları vardır. Aynı program dahilinde yapmak, size ikisinin de avantajlarını sağlayacaktır.

  Aerobik Zayıflatır mı?

  Hem aerobik, hem de anaerobik egzersizin ayrı ayrı faydaları vardır ve her ikisini de egzersiz programınıza dahil etmelisiniz. Eğer yağ yakmayı düşünüyorsanız, anaerobik egzersiz en iyisidir.

  egzersize başlarken neler yapılır

  Anaerobik Egzersiz Programı Yağ Yaktırır

  Aerobik egzersiz veya kardiyo, istikrarlı, düşük ila orta dereceli bir hızda gerçekleştirilir. 

  Yavaş sürtünme kas liflerinden yararlanan bu egzersiz türü, kardiyovasküler kondisyonlama ve kas dayanıklılığını artırmak için mükemmeldir.

  Genellikle düşük yoğunluklu kardiyonun yağ kaybı için en uygun olduğu düşünülür ancak kas glikojenine kıyasla enerji için daha yüksek bir yağ yüzdesi kullanıyor olsa da, bu seviyede yakılan toplam enerji miktarı anaerobik egzersizden daha düşüktür.

  Bu, çoğu insan için önemli miktarda yağ kaybı sağlamak için uzun süre aerobik egzersize ihtiyaç duyulması anlamına gelir.

  Anaerobik egzersiz sırasında kısa bir zamanda yoğun bir egzersiz yapabilirsiniz. Aynı miktarda kararlı durum kardiyo yaparken kullandığınızdan daha fazla kalori yakarsınız.

  Egzersiz sizi ne kadar zorlarsa, günün sonunda yakacağınız toplam kalori miktarı da o kadar artar. 

  Anaerobik egzersiz sırasında yaktığınız kalori, sadece yürüdüğünüz ya da bisikleti rastgele sürdüğünüzden daha yüksek olacaktır.

  Anaerobik egzersizin yağ yakmaya faydalarından biri de kas yaparak metabolizmayı hızlandırmasıdır. Bu tür egzersizler kas kütlesini artırır, kaslar ise metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakmayı sağlar.

  Anaerobik egzersizde afterburn etkisini yaşarsınız. Afterburn etkisinin bilimsel adı aşırı egzersiz sonrası oksijen tüketimi (EPOC) ‘dir.

  EPOC, vücudun dinlenme durumunda gereken oksijen miktarıdır. Anaerobik egzersiz, daha yüksek bir EPOC’yi tetikler çünkü egzersiz sırasında daha fazla oksijen tüketirsiniz. Bu da, egzersiz bittikten sonra bile kalori yakmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

  Anaerobik egzersiz yağ kaybı için faydalı olsa da, bazı dezavantajları da vardır. En büyük dezavantajı herkes için uygun olmamasıdır.

  Anaerobik egzersize güvenli ve etkili bir şekilde başlamadan önce temel bir fitness seviyesine ihtiyacınız olacaktır. Egzersiz yapmaya yeni başlıyorsanız, vücudunuz için, özellikle kalbiniz için çok yoğun olabilir.

  Yüksek yoğunluklu anaerobik egzersize başlamadan önce doktora danışmak gerekir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ