Adzuki Fasulyesi Faydaları ve Besin Değeri

   

  Adzuki fasulyesi, Doğu Asya ve Himalayalar boyunca yetiştirilen küçük bir fasulye türüdür. Bir dizi başka renkte olmasına rağmen, kırmızı adzuki fasulyesi en çok bilinen çeşididir.

  Adzuki fasülyesinin, kalp sağlığı ve kilo kaybından, gelişmiş sindirime ve daha düşük diyabet riskine kadar çeşitli yararları vardır. 

   

   

  Adzuki Fasulyesi Besin Değeri

  Çoğu fasulyede olduğu gibi, adzuki fasülyesi de lif, protein, kompleks karbonhidrat ve faydalı bitki bileşikleri içerir. 100 gramlık porsiyon şu besin öğelerine sahiptir:

   

  Kalori: 128

  Protein: 7.5 gram

  Yağ: 1 gramdan az

  Karbonhidrat: 25 gram

  Lif: 7.3 gram

  Folat: Günlük değerin % 30’u (DV)

  Manganez: DV’nin % 29’u

  Fosfor: DV’nin % 17’si

  Potasyum: DV’nin % 15’i

  Bakır: DV’nin % 15’i

  Magnezyum: DV’nin % 13’ü

  Çinko: DV’nin % 12’si

  Demir: DV’nin % 11’i

  Tiamin: DV’nin % 8’i

  B6 Vitamini: DV’nin % 5

  Riboflavin: DV’nin % 4’ü

  Niasin: DV’nin % 4’ü

  Pantotenik asit: DV’nin % 4’ü

  Selenyum: DV’nin % 2’si

   

  adzuki fasulyesi faydaları

   

  Bu fasulye türü, vücudu yaşlanmaya ve hastalıklara karşı koruyabilen yararlı bitki bileşikleri olan iyi miktarda antioksidan sağlar.

  Çalışmalar, adzuki fasulyesinin 29 farklı antioksidan çeşidi içerdiğini ve antioksidan bakımından en zengin gıdalardan biri olduğunu belirtmektedir.

  Diğer fasulye çeşitleri gibi, adzuki fasulyesi de vücudun mineralleri emme yeteneğini azaltan antinutrient barındırır. O yüzden pişirmeden önce ıslatmak gerekir. Böylece antinutrient seviyesi azalır.

   

   

  Adzuki Fasulyesi Faydaları

   

  Sindirimi iyileştirir

  Bu kırmızı fasulye, sindirim ve bağırsak sağlığını iyileştirir. Çünkü fasulye özellikle çözünür lif ve dirençli nişasta bakımından zengindir. Bu lifler, bağırsaklara ulaşana kadar sindirilmeden geçerek iyi bağırsak bakterilerine besin olarak hizmet ederler.

  Dost bakteriler lifle beslediklerinde, bağırsaklar sağlıklı olur, kolon kanseri riski azalır ve butirat gibi kısa zincirli yağ asitleri oluşur.

  Ayrıca, hayvan çalışmaları, adzuki fasulyesinin yüksek antioksidan içeriğinin bağırsak iltihabını azaltabileceğini ve sindirimi rahatlatabileceğini ileri sürmektedir.

   

   

  Diyabet riskini azaltır

  Bu fasulye türü, tip 2 diyabet riskini düşürür. Kısmen lif bakımından zengindir, bu da insülin duyarlılığını artırmaya ve yemeklerden sonra kan şekerinin ani yükselmelerini önlemeye yardımcı olur.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, adzuki fasulyesinde bulunan proteinin, bağırsak alfa-glukozidazların etkisini bloke edebileceğini belirtmektedir.

  Alfa glukozidazlar, kompleks karbonhidratları daha küçük, daha kolay emilebilen şekerler haline getirmek için gerekli olan bir enzimdir. Bu nedenle, eylemlerini bloke etmek bazı şeker hastalarında olduğu gibi kan şekerinin ani yükselmelerini engeller.

   

   

  İlginizi Çekebilir  Beta Alanin Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Besinlerde Bulunur?

  Kilo vermeye yardımcı olur

  Adzuki fasulyesi kilo verme aşamasında yenebilecek bir gıdadır. Bazı kanıtlar, bu fasulye türünde bulunan bileşiklerin açlığı azaltan ve tokluk hislerini artıran genlerin ifadesini geliştirebileceğini düşündürmektedir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları ayrıca, adzuki fasülyesi ekstraktlarındaki bazı bileşiklerin de kilo kaybına katkıda bulunabileceğini ileri sürmektedir.

  Buna ek olarak, protein ve lif açısından da zengindir, bu maddeler açlığı azaltan ve tokluğu artıran potansiyel olarak kilo kaybına yol açan iki besin maddesidir.

   

   

  Kalp sağlığını korur

  Bu fasulye, kalp sağlığına faydalıdır. Test tüpü ve hayvan çalışmaları adzuki fasülyesi ekstraktlarını daha düşük kan basıncına, ayrıca düşük trigliserit, total ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerine ve karaciğerde daha az yağ birikimine bağlar.

  İnsan çalışmaları ayrıca, düzenli olarak baklagil tüketimini düşük kolesterol düzeyleri ve azalan kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmektedir.

  Ayrıca, randomize kontrollü çalışmalar, fasulye yiyenlerin, kan basıncı, kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceğini bildirmektedir.

   

   

  Adzuki Fasulyesi Diğer Yararları

   

  Doğum kusurlarını azaltmaya yardımcı olur

  Adzuki fasulyesi folat açısından zengindir, bu da hamilelik sırasında önemli bir besin maddesidir ve nöral tüp defektlerinin riskini azaltır.

   

  Kanser hücreleriyle savaşır

  Test tüpü çalışmaları, bu fasulyenin, bağırsak, meme, yumurtalık ve kemik iliğindeki kanser hücrelerinin yayılmasını önlemede diğer fasulyelerden daha etkili olabileceğini göstermektedir.

   

  Kemikleri güçlendirir

  Sık fasulye tüketimi, kemikleri güçlendirmeye ve kalça kırılma riskini azaltmaya yardımcı olur.

   

  Sonuç olarak;

  Adzuki fasulyesi lif, protein ve manganez gibi besinler bakımından zengindir. Bunlar kilo kaybı, gelişmiş sindirim ve daha düşük tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski gibi çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ