Adzuki Fasulyesi Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Adzuki Fasulyesi Faydaları ve Besin Değeri

 

 

Adzuki fasulyesi, Doğu Asya ve Himalayalar boyunca yetiştirilen küçük bir fasulye türüdür. Bir dizi başka renkte olmasına rağmen, kırmızı adzuki fasulyesi en çok bilinen çeşitidir.

 

Adzuki fasülyesi, kalp sağlığı ve kilo kaybından, gelişmiş sindirime ve daha düşük diyabet riskine kadar çeşitli sağlık yararları sağlar. Ayrıca, çeşitli yemeklerde kullanılabilir.

 

Bu yazıda “adzuki fasulyesi nedir”, “faydaları ve besin değeri” hakkında bilmeniz gereken her şey anlatılmaktadır.

 

 

Adzuki fasulyesi besin değeri

Çoğu fasulyede olduğu gibi, adzuki fasülyesi de lif, protein, kompleks karbonhidrat ve faydalı bitki bileşikleri içerir. 100 gramlık porsiyon şu besin öğelerine sahiptir:

 

 • Kalori: 128

 

 • Protein: 7.5 gram

 

 • Yağ: 1 gramdan az

 

 • Karbonhidrat: 25 gram

 

 • Lif: 7.3 gram

 

 • Folat: Günlük değerin % 30’u (DV)

 

 • Manganez: DV’nin % 29’u

 

 • Fosfor: DV’nin % 17’si

 

 • Potasyum: DV’nin % 15’i

 

 • Bakır: DV’nin % 15’i

 

 • Magnezyum: DV’nin % 13’ü

 

 • Çinko: DV’nin % 12’si

 

 • Demir: DV’nin % 11’i

 

 • Tiamin: DV’nin % 8’i

 

 • Vitamin B6: % 5

 

 • Riboflavin: DV’nin % 4’ü

 

 • Niasin: DV’nin % 4’ü

 

 • Pantotenik asit: DV’nin % 4’ü

 

 • Selenyum: DV’nin % 2’si

 

adzuki fasulyesi faydaları

 

Bu fasulye türü, vücudu yaşlanmaya ve hastalıklara karşı koruyabilen yararlı bitki bileşenleri olan iyi miktarda antioksidan da sağlar.

 

Çalışmalar, adzuki fasulyesinin 29 farklı antioksidan çeşidi içerdiğini ve antioksidan bakımından en zengin gıdalardan biri olduğunu belirtmiştir.

 

Diğer fasulye çeşitleri gibi, adzuki fasulyesi de vücudun mineralleri emme yeteneğini azaltan antinutrientler barındırır. O yüzden pişirmeden önce ıslatmak gerekir. Böylece antinutrient seviyesi azalır.

 

 

Adzuki Fasulyesi Faydaları

 

Sindirimi iyileştirir

Bu kırmızı fasulye, sindirim ve bağırsak sağlığınızı iyileştirir. Çünkü fasulye özellikle çözünür lif ve dirençli nişasta bakımından zengindir. Bu lifler, bağırsaklara ulaşana kadar sindirilmeden geçerek iyi bağırsak bakterileri için besin olarak hizmet verirler.

 

Dost bakteriler lifle beslediklerinde, bağırsaklar sağlıklı olur, kolon kanseri riski azalır ve butirat gibi kısa zincirli yağ asitleri oluşur.

 

Ayrıca, hayvan çalışmaları, adzuki fasulyesinin yüksek antioksidan içeriğinin bağırsak iltihabını azaltabileceğini ve sindirimi rahatlatabileceğini ileri sürmektedir.

 

 

Diyabet riskini azaltmaya yardımcı olur

Bu fasulye türü,, tip 2 diyabet riskini düşürür. Kısmen lif bakımından zengindir, bu da insülin duyarlılığını artırmaya ve yemeklerden sonra kan şekerinin ani yükselmelerini önlemeye yardımcı olur.

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, adzuki fasulyesinde bulunan proteinin, bağırsak alfa-glukozidazların etkisini bloke edebileceğini bildirmektedir.

 

Alfa glukosidazlar, kompleks karbonhidratları daha küçük, daha kolay emilebilen şekerler haline getirmek için gerekli olan bir enzimdir. Bu nedenle, eylemlerini bloke etmek bazı şeker hastalarında olduğu gibi kan şekeri ani yükselmelerini engelleyebilir.

 

 

Kilo vermeye yardımcı olur

Adzuki fasulyesi fazla kiloları vermenize yardımcı olur. Bazı kanıtlar, bu fasulye türünde bulunan bileşiklerin açlığı azaltan ve tokluk hislerini artıran genlerin ifadesini geliştirebileceğini düşündürmektedir.

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları ayrıca, adzuki fasülyesi ekstraktlarındaki bazı bileşiklerin de kilo kaybına katkıda bulunabileceğini ileri sürmektedir.

 

Buna ek olarak, fasulye aynı zamanda protein ve lif açısından da zengindir, bu maddeler açlığı azaltan ve tokluğu artıran potansiyel olarak kilo kaybına yol açan iki besin maddesidir.

 

 

Kalp sağlığını korur

Bu fasulye kalp sağlığına faydalıdır. Test tüpü ve hayvan çalışmaları adzuki fasülyesi ekstraktlarını daha düşük kan basıncına, ayrıca düşük trigliserit, total ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerine ve karaciğerde daha az yağ birikimine bağlar.

 

İnsan çalışmaları ayrıca, düzenli olarak baklagil tüketimini düşük kolesterol düzeyleri ve azalan kalp hastalığı riski ile ilişkilendirmektedir.

 

Ayrıca, randomize kontrollü çalışmalar, fasulye yiyenlerin, kan basıncı, kolesterol ve trigliseritler de dahil olmak üzere kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabileceğini bildirmektedir.

 

 

Diğer Potansiyel Yararları

Adzuki fasulyesi bunlardan başka faydalara da sahiptir:

 

Doğum kusurlarını azaltmaya yardımcı olur: Adzuki fasulyesi folat açısından zengindir, hamilelik sırasında önemli bir besin maddesidir ve nöral tüp defektlerinin riskini azaltır.

 

Kanser hücreleriyle savaşır: Test tüpü çalışmaları, bu fasulyenin, bağırsak, meme, yumurtalık ve kemik iliğindeki kanser hücrelerinin yayılmasını önlemede diğer fasülyelerden daha etkili olabileceğini göstermektedir.

 

Kemikleri güçlendirir: Sık fasulye tüketimi, kemikleri güçlendirmeye ve kalça kırılma riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Sonuç olarak;

Adzuki fasulyesi lif, protein ve manganez gibi besinler bakımından zengindir.

 

Bunlar kilo kaybı, gelişmiş sindirim ve daha düşük tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riski gibi çeşitli sağlık yararları ile bağlantılıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ