Adet Sancısına İyi Gelen Yiyecekler

 

 

Yediğiniz veya yemediğiniz yiyecekler genel sağlık durumunuzu etkiler. Bazı yiyecekler adet döneminde kadınlar için iyi olurken bazıları bu dönemde ağrıyı daha da artırabilir.

 

Aşağıda adet döneminde özellikle ağrı ve kramp sorunu yaşayanlar için rahatlatıcı etkisi olan yiyecekler ve faydaları belirtilmiştir. Adet döneminde bunları daha fazla tüketmeye çalışın.

 

 

 

 

Muz

 

Muz; adet sancılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. B6 vitamini gibi besin maddelerinin yanı sıra, bu meyve, su tutma oranını azaltmaya yardımcı olan potasyum ile doludur.

 

Ayrıca, adet döneminde şişkinlik yaşarsanız, muz yemek çok faydalıdır.

 

 

 

Yoğurt

 

Adet ağrıları için yemeklerin yanında, yoğurt yiyebilirsiniz. Besin değeri yüksek bir aperatiftir.

 

Yağsız veya az yağlı yoğurdun sadece 1 fincanı, günlük kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık % 25’ini karşılar ve özellikle adet döneminde kadınların artan kalsiyum ihtiyacını tamamlamaya yardımcı olur.

 

Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, yüksek kalsiyumlu süt ürünleriyle beslenen ve D vitamini alan yaklaşık 3000 kadının D vitamini ve kalsiyum alımı analiz edildi.

 

Bulgular, bu kadınların adet döneminde ağrılarını yaklaşık % 40 oranında azaldığını göstermiştir.

 

 

 

Ayçiçeği Tohumu

 

Adet ağrılarını hafifleten gıdalar arasında ayçiçeği tohumu da bulunur. Bu tohum E vitamini, piridoksin (vitamin B6), magnezyum ve çinko bakımından zengindir.

 

Özellikle piridoksin bir ağrı giderici vitamin olarak düşünülür. Nörotransmitter dopamin sentezindeki rolü ile ilişkili olabilir. B6 vitamininin magnezyum ve çinko emilimini artırdığı kanıtlanmıştır.

 

Makul ölçüde tükettiğinizde sağlığınız için bir sorun olmayacaktır.

 

Yine de, diğer tohumlar gibi yağ ve kalorisi yüksek olduğundan, ayçiçeği tohumu kilo almanıza neden olabilir. Bu nedenle, adet ağrılarının hafifletilmesinin etkili olması için ayçiçeği tohumlarını doğru bir şekilde kullanmanız ve tüketmeniz gerekir.

 

 

 

Maydanoz

 

Maydanoz, esansiyel besin maddeleri ile doludur, ayrıca dönemsel kramplar da dahil olmak üzere birçok sağlık sorunu ve koşullarını iyileştirmek için kullanılır.

 

Maydanoz, adet ağrılarını gidermede ve bu süreci rahat geçirmede etkili olduğu kanıtlanmış bir bileşik olan apiold bakımından zengindir.

 

 

 

Ananas

 

Ananas, kaslarınızı rahatlattığına ve adet ağrılarını hafifletmeye yardım ettiğine inanılan bromelain bakımından zengindir.

 

 

 

Çemen Tohumu

 

Çemen tohumu, adet ağrılarını hafifletmek için etkili bir besin maddesidir. Bu tohumları evde öğüterek de tüketebilirsiniz.

 

 

 

Yer Fıstığı

 

Yer fıstığı, magnezyum ve B6 vitamini için en zengin gıdalar arasındadır.

 

Araştırmacılara göre, magnezyum bakımından zengin gıdalar, adet ağrıları için ve ayrıca PMS semptomlarında azalma görülmesi için gereklidir.

 

Magnezyum, beyin için iyi bir kimyasal olan serotonini düzenlemek için yararlıdır. Dolayısıyla, şişkinliğin önlenmesine ve ruh halinizin yükseltilmesine yardımcı olabilecek yer fıstığı gibi magnezyum bakımından zengin besinler ve takviyeleri tüketin.

 

Bununla birlikte, ödem oluşmaması için yer fıstığının tuzlanmış çeşitlerinden kaçının. Ayrıca, yediğiniz miktara da dikkat edin ve fıstığın kalorisinin yüksek olduğunu unutmayın.

 

 

 

Papatya Çayı

 

Papatya çayındaki yatıştırıcı özellikler, kadınların kas spazmlarını hafifletmeye ve adet ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Ağrılarınız arttığında sıcak bir papatya çayı yatıştırıcı olabilir. Buna ek olarak, papatya çayı, adet dönemi öncesi ve sırasında hormonal değişimlerin neden olabileceği kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

 

 

Zencefil

 

Zencefil, Çin’de halk arasında ağrı ve soğuk algınlığını gidermek için yıllardır kullanıyor. Birçok Asya ülkesinde, zencefil, uzun süredir ağrılara evde ilaç olarak kullanılmaktadır.

 

Zencefil çayı, çiğ zencefil kökü veya gıdalara kıyılmış zencefil gibi zencefil çeşitlerini kullanabilirsiniz.

 

 

 

Ceviz

 

Aslında, ceviz yağ açısından zengindir ve fıstık gibi, ceviz de kadınların adet ağrılarını etkin bir şekilde rahatlatmaya yardımcı olabilir. Kilo almayı önlemek için makul ölçülerde ceviz tüketin.

 

Ayrıca cevizin ağrı giderme özellikleri ve anti-inflamatuar özelliklerini oluşturan omega-3 yağ oranı yüksektir.

 

Bununla birlikte, cevizde B6 vitamini bulunur. Sadece 1 su bardağı ceviz tüketerek, ağrıyı gidermekte faydalı olan bu vitaminin % 31’ini vücudunuza sağlayabilirsiniz.

 

Ayrıca, kuru ve serin yerde, güneşe maruz kalmadan veya yüksek sıcaklıklardan uzak saklandığında cevizin tadı ve raf ömrü uzamaktadır.

 

 

 

Brokoli

 

Brokoli, B6 vitamini, kalsiyum, A,C,E vitamini, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi sağlıklı besinleri içerdiğinden, adet ağrılarını gidermek ve PMS’den uzak durmak için en iyi sebzedir.

 

Brokolideki A vitamini, hormonların vücuttaki etkilerini düzenler. Ayrıca brokoli, sindirim sistemi ve östrojen düzeylerini dengelemek için kullanılan mükemmel bir lif kaynağıdır.

 

 

 

Susam

 

Susam, menstruasyona bağlı ağrıları azalttığı ispatlanmış gerekli besinlerle doludur. B6 vitamini bakımından zengindirler ve yalnızca 1 su bardağı susam, günlük vitamin B6 alımının 1 / 4’ünden fazlasını verebilir.

 

Ayrıca, susam kalsiyum ve magnezyum için mükemmel bir kaynaktır. Susamda bulunan sağlıklı yağ asitleri, kasları rahatlatabilir, böylece adet ağrılarını daha da azaltabilir.

 

Susam, genel sağlık için iyi bir çinko kaynağı sağlar. Asya yemeklerinde geniş bir yelpazede sıklıkla kullanılır. Bizde poğaça ve börek gibi hamur işlerinin üzerine serpilir.

 

 

 

Yabani Somon

 

Somon, B6 vitamini ve D vitamini bakımından zengin olduğu için adet ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 

Massachusetts Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, 18-30 yaş arasındaki 186 kadın, 100 IUS D vitamini ile araştırmaya katıldı.

 

Somon da dahil olmak üzere farklı gıda kaynaklarından B6 vitamini verildi. Sonuçlar, adet dönemi öncesinde meme hassasiyetini ve irritabiliteyi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

Somon sevmiyorsanız, ringa balığı, sardalya veya uskumru deneyin. Alternatif olarak, hepsi D vitamini bakımından zengindir, süt ve yoğurt da içebilirsiniz.

 

 

 

Kabak Çekirdeği

 

Adet ağrılarını gidermek için bir başka seçenek, kabak çekirdeği.

 

Tohumlar magnezyum bakımından zengindir ve sadece bir avuç tohum, adet ağrılarınızı hafifletmeye, PMS semptomlarıyla savaşmanıza ve günde önerilen manganez alımının % 85’ini sağlamanıza yardımcı olabilir.

 

Somut olarak, magnezyum su tutulumuyla mücadele edebilir, ruh halinizi yükselterek menstrüel kramplarda gerginliği azaltmaya ve sinirlilik azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kabak tohumlarından zengin gıdalarla demir, çinko, omega-3 yağ asitleri ve lif elde edebilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: