Acai Üzümü Nedir? Acai Üzümünün Faydaları ve Besin Değeri

Acai üzümü; kökü Brezilya’ya dayanan, sağlık faydalarından dolayı “süper meyve” olarak adlandırılan bir meyvedir. Amazon bölgesine özgü bir bitkidir.

Bu koyu mor renkli meyve, mükemmel bir besin profiline ve yazıda açıklanan sağlık yararlarına sahiptir.

Acai Üzümü Nedir?

Acai berry ya da açai üzümü Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında acai palmiye ağaçlarında yetişen 2,5 cm boyutunda yuvarlak meyvelerdir.

Koyu mor kabuğu ve sarı eti büyük tohumunu çevreler. Kayısı ve zeytin gibi çekirdekli  olduğu için, teknik açıdan sert çekirdekli meyvelerdendir.

acai üzümü besin değeri

Amazon yağmur ormanlarında bu meyve, çoğunlukla yemeklerle birlikte yenir. Yenilebilir hale gelmesi için, sert dış kabuğunu yumuşatmak için ıslatmak gerekir ve daha sonra koyu mor bir püre haline getirilir.

Tadı  böğürtlen ile şekersiz çikolata arasında tarif edilir.

Acai üzümünün tazesinin kısa bir raf ömrü vardır, bu nedenle üretilen bölgenin dışında bulmak pek mümkün değildir. Genellikle dondurulmuş meyve püresi, kurutulmuş toz veya preslenmiş meyve suyu olarak satılmaktadır.

Acai üzümü, bazen jöle ve dondurma da dahil olmak üzere bazı gıda ürünlerini tatlandırmak için kullanılırken, vücut kremleri gibi gıda dışı bazı maddelerde ise meyvenin yağı kullanılmaktadır.

Acai Üzümü Besin Değeri

Acai berry, bir meyve için benzersiz bir besin profiline sahiptir, zira yağ oranı diğer meyvelerden daha yüksektir ve şeker oranı düşüktür.

100 gram dondurulmuş meyve aşağıdaki besin değerine sahiptir:

Kalori:                  70

Yağ:                      5 gram

Doymuş yağ:        1,5 gram

Karbonhidratlar:   4 gram

Şeker:                   2 gram

Lif:                       2 gram

A vitamini:          RDI’nın % 15’i

Kalsiyum:           RDI’nın % 2’si 

Bu küçük meyve ayrıca krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi diğer mineralleri de az miktarda içerir.

Acai Üzümü Yararları Nelerdir?

Yüksek oranda antioksidan içerir

Antioksidanlar önemlidir çünkü vücudun her yerindeki serbest radikallerin zararlı etkilerini, etkisiz hale getirirler.

Serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötralize edilmezse, hücrelere zarar verebilir ve diyabet, kanser ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere birtakım hastalıklara neden olabilir.

Acai üzümü, yaban mersini, kızılcık gibi diğer antioksidan bakımından zengin meyvelerden daha yüksek oranda antioksidan sağlar.

Meyvedeki en önemli antioksidan grubu, meyveye mor rengini veren antosiyaninlerdir. Antosiyaninler meyvenin bütün faydalarından sorumlu olan antioksidanlardır.

Kolesterolü düşürür

Hayvan çalışmaları, acai üzümü meyvesinin, total ve LDL kolesterolü düşürerek, kolesterol düzeylerinin iyileşmesine yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bu olumlu durumu, meyvedeki antosiyanin bileşiklerinin sağladığı düşünülmektedir.

Ek olarak, acai üzümü, vücudumuz tarafından emilen kolesterolü önleyen bitki sterolleri içerir.

Kalp hastalığı ve diyabete karşı korur

Araştırmalar, acai üzümünün, genel kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar olan polifenollerde son derece yüksek olduğunu göstermektedir.

Miyokard enfarktüsüne (kalp krizi) maruz kalan sıçanlarda yapılan çalışma, acai üzümünün kalp hipertrofisi, fibrozis ve kardiyak disfonksiyon gibi kalple ilgili hastalıkların tedavisine önemli ölçüde yardımcı olduğu sonucuna varmıştır.

Anti kanser etkisine sahiptir

Kimsenin kansere karşı sihirli bir kalkanı yoktur, yine de bazı gıdaların kanser hücrelerinin oluşmasına ve yayılmasına engel olduğu biliniyor.

Test tüpü ve hayvan çalışmalarına göre acai püresi, kolon ve mesane kanseri oranını azaltmıştır.

Beyin fonksiyonlarına faydalıdır

Acai üzümündeki birçok bitki bileşiği, yaşa bağlı olarak beynin zarar görmesini önleyebilir. Birçok çalışma laboratuvar sıçanlarında bu tür bir koruyucu etkiyi göstermiştir.

Meyvedeki antioksidanlar, beyin hücrelerindeki iltihaplanma ve oksidasyonun hafıza ve öğrenmeyi olumsuz etkileyebilecek zararlı etkilerine karşı koyarlar.

Bir çalışmada, acai berry yaşlanan sıçanlarda hafızayı iyileştirmeye yardımcı oldu.

Sindirimi kolaylaştırır

Geleneksel olarak, acai suyu ishal için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Toksin sistemini temizlediği ve sindirim sistemini güçlendirdiği düşünülmektedir.

Acai üzümünde bulunan yüksek miktarda lif bu konuda yardımcıdır. Besin maddelerinin sindirimini ve asimilasyonunu iyileştirir ve ayrıca kabızlığı önler.

Bilişsel işlevleri geliştirir

Acai üzümü, genel beyin sağlığını korur. Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, meyvenin beyin hücrelerine karşı koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

2014 yılında sıçanlarda yapılan bir başka çalışma, acai üzümünde bulunan bileşiklerin, yaşlandıkça beyni hasardan koruyabileceği sonucuna vardı.

Hücresel sağlığı iyileştirir

Acai üzümünün, antioksidan özellikleri, besinlerin emilimindeki hücrelerin etkinliğini artırır.

acai üzümü nedir

Enerji seviyesini yükseltir

Acai üzümü, dayanıklılığı ve enerji seviyesini yüksek tutmaya yardımcı olabilecek karbonhidrat, protein ve iyi yağlar bakımından zengindir.

Bu meyve, libidoyu artırdığından ve cinsel dürtüyü geliştirdiğinden genellikle “Amazon yağmur ormanları viagrası” olarak adlandırılır. Meyve ayrıca kan dolaşımını hızlandırır ve potansiyel olarak enerji seviyesini yükseltir.

Yara iyileşmesine yardımcı olur

Acai üzümü, anti-inflamatuar etkisi nedeniyle yara iyileştirici özelliklere sahiptir. 2017 yılında yapılan bir çalışma, acai berry ekstraktını kullandıktan 24 saat sonra bir çizik yarasının daha hızlı iyileştiğini gösterdi.

Acai üzümünün cilde faydaları

Acai üzümü, cilt sağlığına faydalı olabilecek birçok vitamin ve mineral içerir. Sadece yaşlanma belirtilerini yavaşlatmakla kalmaz, yara izlerini de hafifletir ve akneyi önler.

Yaşlanmayı geciktirir

Acai üzümü, antioksidanlar içerir. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur.

Acai üzümünün bu özellikleri, yaşlanma karşıtı kremlerde mükemmel bir bileşen olmasını sağlar. Bunları her gün kullanmak cildi parlak ve sağlıklı tutar.

Pigmentasyon kontrolüne yardımcı olur

Acai berry, hiperpigmentasyonu tedavi etmek için en yararlı bileşenlerden biri olarak bulunmuştur.

Cildi nemlendirir

Yüzün derisi, güneşe, kimyasallara ve kirleticilere aşırı maruz kalma nedeniyle yıpranır. Acai berry de bulunan antioksidanlar hasarı onarmaya ve kayıp nemi takviye etmeye yardımcı olur. 

Dudakları yumuşatır

Anekdot kanıtlarına göre, acai berry suyunun düzenli uygulanması dudakları nemlendirir.

Acai üzümünün saça faydaları

Acai üzümü, saçları daha güçlü, yumuşak ve parlak hale getirebilecek hayati besinler içerir. Bu besinler kafa derisi sağlığını desteklemekle kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesini de önler.

Saçları güçlendirir

Acai üzümü, kafa derisinin sağlığını korumaya ve saçları kökten güçlendirmeye yardımcı olur. 

Saç derisinin sağlığını korur

Acai üzümü, önemli miktarda çinko ve folik asit içerir. Çinko kafa derisi sağlığını geliştirir ve saç dökülmesini önler. Çinko metabolizmasındaki bozuklukların saç dökülmesine neden olduğu bulunmuştur.

Meyvedeki folik asit kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirebilir. Bazı araştırmalar folik asit eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca saç büyümesine katkıda bulunan ve saçların grileşmesini önleyen hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.

Zayıflamaya yardımcı olur

Acai berry takviyeleri zayıflamak için bir çözüm olarak pazarlamaktadır. Bu meyve, son derece sağlıklı ve çok çeşitli besinler içermekle birlikte, zayıflamak için tek başına yeterli değildir.

Araştırmalar, acai meyvesindeki lif ve yağ asidi içeriğinin metabolizmayı hızlandırmaya, yağ yakımını artırmaya ve yeme isteğini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bu nedenle, sağlıklı bir diyetle birlikte acai yemek daha hızlı kilo vermeye yardımcı olabilir.

Acai Üzümü Zararları Nelerdir?

Acai üzümü, polen alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmemelidir çünkü bu alerjiyi daha da ağırlaştırdığı bilinmektedir.

Anekdot kanıtlarına göre, acai üzümünün aşırı tüketimi ishale, bağırsak sisteminde tahrişe, baş ağrılarına ve görme azalmasına neden olabilir.

Acai Üzümü Nasıl Yenir?

Meyvenin tazesini bulmak zor olduğu için meyve, üç ana formda (püre, toz ve meyve suyu) olarak bulunur. Meyve suyunun antioksidan kapasitesi yüksektir ancak şeker oranı da yüksektir ve lif içermez.

Toz, yoğun miktarda besin maddesi sağlar ayrıca lif ve yağ gibi bitki bileşikleri bakımından da yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ