Acai Berry Besin Değeri | diyetz

Acai Berry Besin Değeri

 

 

Acai berry kökü Brezilya’ya dayanan, sağlık faydalarından dolayı “süper meyve” olarak adlandırılan bir meyve türüdür. Amazon bölgesine özgü bir bitkidir. Yakın geçmişte popülerlik kazanmıştır.

 

Bu koyu mor renkli meyve, kesinlikle çok sağlıklı bir besin profiline ve bu yazıda açıklanan sağlık yararlarına sahiptir.

 

 

 

Acai Berry Nedir?

 

Acai berry, Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında acai palmiye ağaçlarında yetişen 2,5 cm boyutunda yuvarlak meyvelerdir.

 

Koyu mor kabuğu ve sarı eti büyük tohumu çevreler.Kayısı ve zeytin gibi çekirdekli  olduğu için, teknik açıdan sert çekirdekli meyvelerdendir.

 

Amazon yağmur ormanlarında acai berry sıklıkla yemeklere eşlik eder. Yenilebilir hale getirmek için, sert dış kabuğu yumuşatmak için ıslatılır ve daha sonra koyu mor bir püre haline getirilir.

 

Çoğunlukla böğürtlen ve şekersiz çikolata arasında tarif edilen bir tadı vardır.

 

Yeni üretim olan acai meyveleri kısa bir raf ömrüne sahiptir ve yetiştirildikleri yerin dışında bulunmazlar. Bir ihracat olarak, dondurulmuş bir meyve püresi, kurutulmuş toz veya preslenmiş meyve suyu olarak satılmaktadır.

 

Acai berry, bazen jöle ve dondurma da dahil olmak üzere gıda ürünlerini tatlandırmak için kullanılırken, vücut kremleri gibi gıda dışı bazı maddelerde ise acai yağı bulunur.

 

 

 

 

Acai Berry Besin Değeri

 

Acai berry bir meyve için benzersiz bir beslenme profiline sahiptir, zira biraz yüksek yağlıdır ve şeker oranı düşüktür.

 

100 gram dondurulmuş meyve aşağıdaki besin değerine sahiptir:

 

  • Kalori:                  70

 

  • Yağ:                      5 gram

 

  • Doymuş yağ:        1,5 gram

 

  • Karbonhidratlar:   4 gram

 

  • Şeker:                   2 gram

 

  • Lif:                       2 gram

 

  • A vitamini:          RDI’nın % 15’i

 

  • Kalsiyum:           RDI’nın % 2’si
(RDI günlük alınması gereken besin miktarını karşılayan değerdir)

 

İlginizi Çekebilir  Kamkat Nedir ve Nasıl Yenir?

Venezuela’da yapılan bir araştırmaya göre, acai berry ayrıca krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi diğer az miktarda mineralleri de içeriyor.

 

Acai berry’nin en güçlü sağlık yararları içeriğindeki bazı bitki bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Bunların arasında en dikkat çekeni, acai berry’e koyu mor rengini veren ve vücutta antioksidan olarak işlev gören antosiyaninlerdir.

 

Antosiyanin, siyah fasulye ve yaban mersini gibi diğer mavi, siyah ve mor gıdalarda da bulunur.

 

 

 

Acai Berry Faydaları

 

Acai berry antioksidan yüklüdür

 

Antioksidanlar önemlidir çünkü vücudun her yerindeki serbest radikallerin zararlı etkilerini, etkisiz hale getirirler.

 

Serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötralize edilmediyse, hücrelere zarar verebilir ve diyabet, kanser ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere birtakım hastalıklara neden olabilirler.

 

Acai berry, inanılmaz miktarda antioksidan içerir ve yaban mersini, kızılcık gibi diğer antioksidan bakımından zengin meyveleri bu konuda katlar.

 

Gıdaların antioksidan içeriği tipik olarak bir Oksijen Radikal Emilim Kapasitesi (ORAC) puanı ile ölçülür. 100 gram donmuş acai meyvesinin  ORAC değeri 15405’dir, oysa aynı miktarda yaban mersininin değeri 4.669’dur.

 

Bu antioksidanlar, antosiyaninler de dahil olmak üzere, acai bitki bileşiklerinden gelir.

 

Araştırmacılar, 2008 yılında, dört bağımsız dönemde yapılan çalışmada 12 gönüllüye, antioksidan içermeyen acai püresi, acai suyu, elma suyu veya bir içecek verdi ve daha sonra antioksidanlar için kanlarını test ettiler.

 

Hem acai püresi, hem de elma suyu katılımcıların antioksidan düzeylerini yükseltti, bu da acai’deki antioksidan bileşiklerin bağırsakta iyice emildiği anlamına geliyor.

 

Ayrıca, acai püresinin, acai suyundan daha iyi antioksidan kaynağı olduğunu gösterir.

 

 

 

Kolesterol seviyelerini artırır

 

İlginizi Çekebilir  Arı Poleninin Mucizevi Faydaları

Hayvan çalışmaları, acai’nin total ve LDL kolesterolü düşürerek kolesterol düzeylerini iyileştirmesine yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Ve insanlarda benzer bir etkiye sahip olabilmesi mümkündür.

 

2011 yılında yapılan bir çalışmada, aşırı kilolu 10 yetişkin bir ay boyunca günde iki kez acai içeceği tüketti. Genel olarak, çalışmanın sonunda total ve “kötü” LDL kolesterolü daha düşüktü.

 

Daha fazla araştırma gerekliyse de, araştırmalar bu bitki bileşiğini HDL ve LDL kolesterol düzeyindeki gelişmelere bağladığı için, acai’deki antosiyaninin kolesterol düzeyleri üzerindeki olumlu etkilerinden sorumlu olabileceği olasıdır.

 

Ek olarak, acai, vücudunuz tarafından emilen kolesterolü önleyen bitki sterolleri içerir.

 

 

 

Anti kanser etkisine sahip olabilir

 

Kimsenin kansere karşı sihirli bir kalkanı olmasa da, bazı gıdaların kanser hücrelerinin oluşmasına ve yayılmasına engel olduğu biliniyor.

 

Hem test-tüp hem de hayvan çalışmaları, bu tür bir anti-kanser etkisini acai’de ortaya koymuştur. Farelerde, acai püresi, kolon ve mesane kanseri oranını azaltmıştır.

 

Bununla birlikte, farelerde yapılmış ikinci bir araştırma, mide kanseri üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığını tespit etmiştir.

 

Araştırmacılar, gelecekte kanser tedavisinde acai’nin rol oynayabileceği sonucuna varmış ancak insanlar dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

 

 

 

Beyin fonksiyonlarını artırabilir

 

Acai’deki birçok bitki bileşiği, yaşa bağlı olarak betninizin zarar görmesini önleyebilir. Birçok çalışma laboratuvar sıçanlarında bu tür bir koruyucu etkiyi göstermiştir.

 

Acai’deki antioksidanlar, beyin hücrelerindeki iltihaplanma ve oksidasyonun hafıza ve öğrenmeyi olumsuz etkileyebilecek zararlı etkilerine karşı koyarlar.

 

Bir çalışmada, acai yaşlanan sıçanlarda hafızayı iyileştirmeye yardımcı oldu.

 

Beynin sağlıklı kalmasının yollarından biri, zehirli veya artık çalışmayan hücreleri temizlemektir; bu işlem bir otofaji olarak bilinen süreçtir. Yeni sinirlerin oluşmasına, beyin hücreleri arasındaki iletişimin gelişmesine yol açar.

 

İlginizi Çekebilir  Kızılcığın Faydaları ve Zararları

Yaş ilerledikçe, bu süreç daha az verimli çalışır. Bununla birlikte, laboratuvar testlerinde, acai ekstraktı beyin hücrelerindeki bu “temizliği” cevabını teşvik etmeye yardımcı olmuştur.

 

 

 

Acai Berry Olası Zararları

 

Acai’nin sağlıklı, antioksidan bakımından zengin bir meyve olduğu göz önüne alındığında, acai yemenin pek fazla yoktur.

 

Bununla birlikte, dikkatli olunması gereken nokta, sağlıkla ilgili iddiaların fazla abartılması olabilir.

 

İlk araştırmalar umut vericiyken, insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerine yapılan çalışmalar azdır.

 

Bu nedenle aynı sağlık taleplerini bir miktar tuzla karşılamak da mümkündür.

 

Ayrıca, ön işleme tabi tutulmuş acai püresi satın alırsanız, bileşen etiketini kontrol edin ve ek maddeler içermediğinden emin olun.

 

Pürelerin bir kısmında çok fazla miktarda şeker var.

 

 

 

Acai Nasıl Yenir?

 

Taze acai berry kısa bir raf ömrüne sahiptir. Acai, üç ana formda (püre, toz ve meyve suyu) yaygın olarak bulunurlar.

 

Meyve suyuna antioksidanlar yüklenir, ancak aynı zamanda şeker oranı en yüksek olanıdır ve lif içermez.

 

Filtrelenirse, meyve suyu daha az antioksidan içerebilir.

 

Toz, en yoğun miktarda besin maddesi sağlar ayrıca lif ve yağ gibi bitki bileşikleri yüksektir.

 

Acai berry’nin tadını çıkarmanın en iyi yolunun püresi olduğu söyleniyor.

 

Sonuç olarak;

 

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, acai berry, birçok potansiyel sağlık faydasına sahiptir.

 

Antioksidanlar gibi güçlü bitki bileşikleriyle doludur ve beyniniz, kalbiniz ve genel sağlık için fayda sağlayabilirler.

 

Ayrıca sağlıklı yağlar ve lif sağlarlar ve onları genel olarak sağlıklı bir besin maddesi haline getirir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ