Abur Cuburun Zararları ve Bağımlılıktan Kurtulma Yolları | diyetz

  Abur Cuburun Zararları ve Bağımlılıktan Kurtulma Yolları

   

  Abur cubur hemen hemen her yerde bulunur. Marketler, bakkallar, işyerleri, okullar ve otomatlarda satılmaktadır.

  Bu kadar yaygın tüketilmesine rağmen bu pratik yiyecekler, yapılan araştırmalarda sağlıksız olarak ifade edilmektedir.

  Bu yazıda, “abur cubur nedir”, “abur cubur zararları”, “abur cubur bağımlılığından kurtulmak” gibi bu konu hakkında bilmeniz gereken her şey anlatılacaktır.

  Abur cubur ne demek?

  Herkesin abur cubur tanımı değişebilirken, genel olarak sağlıklı olmayan atıştırmalıklar için kullanılan bir kavramdır.

  İşlenmiş atıştırmalıklar yüksek oranda kalori içerir – özellikle yağ ve şeker şeklinde – çok az miktarda vitamin, mineral veya lif içerir. Bu tür abur cubur listesi şöyledir:

   

  – Soda

  – Cips

  – Şeker

  – Kurabiye

  – Çörek

  – Kek

  – Hamur işleri

   

   

  Abur cubur bağımlılığı

  Abur cubur bağımlılık yapar. Bu bağımlılık şeker ve yağ içeriğinden kaynaklanmaktadır. Şeker, kokain gibi ilaçlar ile aynı şekilde beyindeki ödül mekanizmasını uyarır.

  Şeker tek başına insanlarda sürekli bağımlılık yapmaz ancak yağ ile birleştiğinde cazibesine karşı koymak zorlaşır.

  52 çalışmanın gözden geçirilmesi, bağımlılık semptomlarıyla en fazla ilişkili gıdaların yüksek oranda işlendiğini, şeker ve yüksek miktarda yağ ve rafine karbonhidrat içerdiğini ortaya koymuştur.

  Düzenli ve hatta aralıklı olarak yüksek oranda işlenmiş gıda tüketmek, beyindeki istek ve alışkanlık oluşum merkezini uyarır.

  Bu da, sağlıksız yiyeceklerin fazla tüketilmesine ve zamanla kilo alımına neden olur. Abur cubur tüketimi obez veya aşırı kilolu insanlar arasında oldukça yaygındır.

   

   

  abur cubur listesi

   

   

  Abur cubur kilo yaparmı?

  Obezite, karmaşık ve çok faktörlü bir hastalıktır, tek bir sebebe bağlı değildir. Abur cuburlara erişim kolaylığı, lezzetli olmaları ve maliyetinin düşük olması, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi diğer koşullarla birlikte obeziteye neden olmaktadır.

   

   

  Abur Cubur ve Zararları

   

   

  Şişmanlık

  Bu tür yiyeceklerin doygunluk değeri düşüktür yani tok tutmaz. Özellikle soda, sporcu içecekleri ve özel kahvelerden alınan sıvı kaloriler boş kalori olarak düşünülür.

  32 çalışmanın gözden geçirilmesi, tüketilen şekerli içeceklerin her porsiyonu için, insanların bir yılda 0.12-0.22 kg kazandıklarını buldu. Her ne kadar önemsiz olarak görünse de, bu zamanla kilo alımına neden olacaktır.

  Diğer incelemeler, abur cuburun – özellikle şekerli tatlandırılmış içeceklerin – hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kilo alımı ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu gösteren benzer sonuçlara işaret etmektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Şeytan Pençesi Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Kalp hastalığı

  Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir. Şeker alımı bu hastalık için çeşitli risk faktörlerinden biridir.

  Eklenen şeker, kandaki trigliserit miktarını artırır ve kalp hastalığı için önemli risk faktörü olan kan basıncını artırır.

   

   

  Tip 2 diyabet

  Tip 2 diyabet, vücutta kan şekerini düşüren hormon olan insülinin etkilerine karşı duyarsızlaştığında ortaya çıkar.

  Aşırı vücut yağı, yüksek tansiyon, düşük HDL (iyi) kolesterol ve kalp hastalığı veya inme öyküsü tip 2 diyabet için önde gelen risk faktörleridir.

  Abur cubur yemek aşırı vücut yağları, yüksek tansiyon ve düşük HDL kolesterolü ile ilişkilidir – bunların hepsi tip 2 diyabet riskini artırır.

   

   

  Abur cuburun cilde zararları

  Yediğimiz besinler cilt sağlığını etkiler. Pizza, çikolata ve yağlı yiyecekler sivilceyi tetikler. Buradaki ana etken karbonhidrattır.

  Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar kan şekeri artışına neden olur ve kan şekeri seviyesindeki bu ani sıçrama sivilceleri tetikler.

  Bir araştırmaya göre, haftada en az üç kez fast food yiyen çocuklarda ve ergenlerde egzama gelişmesi daha olası. Egzama, tahriş olmuş iltihaplı, kaşıntılı cilt lekelerine neden olan bir cilt rahatsızlığıdır.

   

  abur cubur tüketimi

   

  Abur cubur alerjisi

  Bilim insanları son 20 yılda alerjik reaksiyonların arttığını ve bunun abur cubur gıdalardaki artışa bağlı olduğunu söylemektedir. Buna göre yüksek şeker ve yağlı yiyecekler bağırsaklardaki sağlıklı bakterilerin sayısını azaltmaktadır.

   

   

  Abur cubur bağımlılığından kurtulmak

   

  Abur cubur nasıl bırakılır?

  Abur cubur yememek için öncelikle bunları evinizden uzak tutmalısınız. Markete gittiğinizde abur cubur alışverişi yapmamak için o reyondan uzak durmanızı tavsiye ederim.

  Cips veya diğer atıştırmalıkları doğrudan poşetten yemeyin. Bunun yerine, bir kaseye bir miktar alın ve o şekilde tüketin.

  Ayrıca, abur cubur ürünleri daha sağlıklı seçeneklerle değiştirin. İşte bunun yerine tüketebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar:

   

  Meyveler

  Elma, muz, portakal ve diğer meyveler

   

  Sebzeler

  Yeşil yapraklı sebzeler, biber, brokoli ve karnabahar

   

  Kepekli tahıllar ve nişastalar

  Yulaf, esmer pirinç, kinoa ve tatlı patates

   

  Tohumlar ve kuruyemiş

  Badem, ceviz ve ay çekirdeği

   

  Baklagiller

  Fasulye, bezelye ve mercimek

   

  Sağlıklı protein kaynakları

  Balık, kabuklu deniz ürünleri, biftek ve kümes hayvanları

   

  Süt

  Yoğurt, peynir ve kefir gibi fermente süt ürünleri

   

  Sağlıklı yağlar

  Zeytinyağı, fındık ezmesi, avokado ve hindistan cevizi

   

  Sağlıklı içecekler

  Su, maden suyu, yeşil çay ve bitki çayları

   

  İlginizi Çekebilir  Okaliptüs Yaprağı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neye İyi Gelir?

  Sonuç olarak;

  Abur cubur gıdalar; kalori, şeker ve yağ bakımından yüksek, ancak lif, vitamin ve mineral gibi önemli besinlerden yoksundur. Bunlar obezite ve bazı kronik hastalıklar için itici bir faktördür.

  Abur cubur yiyeceklerdeki yağ ve şeker, birlikte bağımlılık yapar ve tüketmek kolaydır. Sağlıksız olarak kabul edilen abur cuburların yerine sağlıklı atıştırmalıkları tercih edebilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ