A Vitamininin Sağlığa Faydaları | diyetz

A Vitamininin Sağlığa Faydaları

 

 

A vitamini, insan sağlığı için son derece önemli olan ve yağda çözünen bir grup bileşiktir.

 

Vücudunuzda göz sağlığının korunması, bağışıklık sisteminizin ve organlarınızın normal işlevinin sağlanması ve anne karnındaki bebeğin uygun büyüme ve gelişmesine yardımcı olması gibi birçok süreç için gereklidir.

 

Erkeklerin günde 900 mcg, kadınların 700 mcg, çocuk ve ergenlerin günde 300-600 mcg A vitamini almaları önerilir.

 

A vitamini bileşikleri hem hayvan hem de bitki besinlerinde bulunur ve iki farklı şekilde bulunur: önceden oluşturulmuş A vitamini ve provitamin A.

 

Önceden oluşturulmuş A vitamini, vücudunuzun olduğu gibi kullanabileceği vitaminin aktif formudur. Et, tavuk, balık ve mandıra gibi hayvansal ürünlerde bulunur ve retinol, retinal ve retinoik asit bileşiklerini içerir.

 

Provitamin A karotenoidler – alfa-karoten, beta-karoten ve beta-kriptoksin – bitkilerde bulunan vitaminlerin inaktif formudur.

 

Bu bileşikler vücudunuzdaki aktif forma dönüştürülür. Örneğin, beta-karoten, ince bağırsağınızda retinole (aktif bir A vitamini formu) dönüştürülür.

 

İşte A vitamininin önemli sağlık faydaları…

 

 

 

 

Gözlerinizi Gece Körlüğünden Korur

A vitamini, görme yeteneğini korumak için gereklidir.

 

A vitamini, gözünüze çarpan ışığı beyninize gönderilebilecek bir elektrik sinyaline dönüştürmek için gereklidir. Aslında, A vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biri, nyctalopia olarak bilinen gece körlüğü olabilir.

 

Vitamin A pigment rhodopsin’in önemli bir bileşeni olduğundan, gece körlüğü A vitamini eksikliği olan kişilerde görülür.

 

Rhodopsin gözün retinasında bulunur ve ışığa son derece duyarlıdır. Bu durumdaki insanlar gün boyunca normal olarak görür ancak karanlıkta gözleri ışık almak için mücadele ettiği için görüşleri azalır.

 

Gece körlüğünün önlenmesine ek olarak, yeterli miktarda beta-karoten yemek, bazı insanların yaşlandıkça yaşadıkları görme azalmasını yavaşlatmaya yardımcı olacaktır.

 

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) günümüzde körlüğün önde gelen nedenidir. Kesin nedeni bilinmese de, oksidatif strese atfedilebilen retinadaki hücresel hasarın bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

 

Yaşa Bağlı Göz Hastalığı Çalışması, 50 yaş üstü görme bozukluğu olan insanlara, bir antioksidan takviyesi (beta-karoten dahil) vererek % 25 oranında ileri makula dejenerasyonu gelişme riskini azalttığını göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Vücut Kompozisyonu Geliştirme

Bununla birlikte, yakın tarihli bir Cochrane derlemesi, beta-karoten takviyelerinin tek başına AMD’nin neden olduğu görme kaybındaki düşüşü önlemeyeceğini veya geciktirmeyeceğini bulmuştur.

 

 

Bazı Kanserlerin Riskini Düşürür

Kanser, hücreler anormal ve kontrolsüz bir şekilde büyümeye veya bölünmeye başladığında ortaya çıkar.

 

A vitamininin hücrelerinizin büyümesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynadığı için, kanser riski üzerindeki etkisi ve kanser önleme rolü bilim insanlarının ilgisini çekmektedir.

 

Gözlemsel çalışmalarda, beta-karoten formunda daha yüksek miktarlarda A vitamini tüketilmesi, Hodgkin lenfoması ve ayrıca servikal, akciğer ve mesane kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinde azalmış bir risk ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bununla birlikte, bitkisel gıdalardan elde edilen yüksek A vitamini alımı, kanser riskini azaltmış olsa da, A vitamini aktif formlarını içeren hayvansal gıdalar aynı şekilde bağlanmamaktadır.

 

Benzer şekilde, A vitamini takviyeleri de aynı yararlı etkileri göstermemiştir. Aslında, bazı çalışmalarda, beta-karoten takviyeleri alan sigara içen kişiler artmış akciğer kanseri riski yaşamıştır.

 

Şu anda vücudunuzdaki A vitamini seviyeleri ile kanser riski arasındaki ilişki hala tam olarak anlaşılamamıştır.

 

Yine de, mevcut kanıtlar özellikle bitkilerden yeterli A vitamini almanın sağlıklı hücre bölünmesi için önemli olduğunu ve bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

 

Bağışıklık Sistemini Destekler

A vitamini vücudunuzun doğal savunmasını korumada hayati bir rol oynar.

 

Bu, gözlerinizdeki, akciğerinizdeki, bağırsaklarınızdaki ve genital bölgelerdeki mukoza engellerini, bakterileri ve diğer enfeksiyöz ajanları yakalamaya yardımcı olur.

 

Ayrıca, kan dolaşımınızdaki bakterileri ve diğer patojenleri yakalamaya ve temizlemeye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin üretimi ve işlevinde de rol oynar.

 

Bu, A vitamini eksikliğinin enfeksiyonlara yatkınlığınızı artırabileceği ve hasta olduğunuzda iyileşmenizi geciktirebileceği anlamına gelir.

 

Aslında, kızamık ve sıtma gibi enfeksiyonların yaygın olduğu ülkelerde, çocuklarda A vitamini eksikliğinin düzeltilmesinin, bu hastalıklardan ölme riskini azalttığı gösterilmiştir.

 

 

Akne Riskini Azaltır

Akne kronik, inflamatuar bir cilt bozukluğudur. Bu rahatsızlığı olan insanlar, çoğunlukla yüz, sırt ve göğüste ağrılı lekeler ve siyah noktalar geliştirir.

 

İlginizi Çekebilir  Magnezyum Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Bu lekeler, yağ bezlerinin ölü deri ve yağlarla tıkanmasıyla ortaya çıkar. Bu bezler, cildinizdeki saç köklerinde bulunur ve cildinizi kaygan ve su geçirmez tutan yağlı, mumsu bir madde olan sebum üretir.

 

Noktalar fiziksel olarak zararsız olsa da, akne insanların ruh sağlığı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir ve düşük benlik saygısı, kaygı ve depresyona yol açabilir.

 

A vitamininin akne gelişimi ve tedavisinde oynadığı kesin rol belirsizdir. A vitamini eksikliğinin, saç folikülünüzde bir protein olan keratinin fazla üretilmesine neden olduğundan, akne gelişme riskinizi artırabileceği öne sürülmüştür.

 

Bu, ölü cilt hücrelerinin saç foliküllerinden çıkarılmasını ve böylece tıkanıklıklara yol açmasını zorlaştırarak akne riskini artıracaktır.

 

Akne için bazı vitamin-A bazlı ilaçlar reçete ile kullanılabilir. İzotretinoin, ciddi aknenin tedavisinde etkili olan bir oral retinoidin bir örneğidir. Bununla birlikte, bu ilacın ciddi yan etkileri olabilir ve sadece tıbbi gözetim altında alınmalıdır.

 

 

Kemik Sağlığını Destekler

Yaşlandıkça kemik sağlığını korumak için gerekli temel besin maddeleri protein kalsiyum ve D vitaminidir.

 

Bununla birlikte, kemik büyümesi ve gelişimi için yeterli miktarda A vitamini tüketilmesi de gereklidir ve bu vitaminde bir eksiklik zayıf kemik sağlığına bağlanmıştır.

 

Aslında, düşük A vitamini seviyesi olan kişiler, sağlıklı düzeydeki kişilere göre daha yüksek kemik kırığı riski taşımaktadır.

 

Ek olarak, gözlemsel çalışmaların yakın tarihli bir meta-analizi, diyetlerinde en yüksek toplam A vitamini olan kişilerin % 6 oranında kırık riskinin azaldığını göstermiştir.

 

Ancak, kemik sağlığı söz konusu olduğunda, A vitamini düzeyinin düşük olması tek sorun olmayabilir. Bazı çalışmalar, yüksek A vitamini alımına sahip kişilerin de kırık riskinin daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

 

Sadece A vitamininin kırık riskini belirlemediğini ve D vitamini gibi diğer önemli besin maddelerinin de rol oynadığını unutmayın.

 

 

Büyüme ve Üreme

A vitamini, hem erkeklerde hem de kadınlarda sağlıklı bir üreme sistemini korumak için ve aynı zamanda gebelik sırasında embriyonun normal büyümesini ve gelişmesini sağlamak için gereklidir.

 

İlginizi Çekebilir  Çölyak Hastalığının En Yaygın Belirtileri

Erkek üremesinde A vitamininin önemini inceleyen sıçan çalışmaları, bir eksikliğin sperm hücrelerinin gelişmesini engelleyerek infertiliteye neden olduğunu göstermiştir.

 

Benzer şekilde, hayvan çalışmaları, kadınlarda A vitamini eksikliğinin yumurta kalitesini düşürerek ve anne karnında yumurta implantasyonunu etkileyerek üremeyi etkileyebileceğini öne sürmektedir.

 

Hamile kadınlarda, A vitamini, iskelet, sinir sistemi, kalp, böbrekler, gözler, akciğerler ve pankreas dahil olmak üzere, doğmamış çocuğun birçok ana organ ve yapısının büyümesinde ve gelişmesinde rol oynar.

 

Bununla birlikte, A vitamini eksikliğinden çok daha az yaygın olsa da, hamilelik sırasında çok fazla A vitamini de büyümekte olan bebeğe zarar verebilir ve doğum kusurlarına yol açabilir.

 

Bu nedenle, birçok sağlık yetkilisi, kadınların hamilelikte A vitamini içeren takviyelerinin yanı sıra, karaciğer yağı gibi konsantre A vitamini içeren gıdalardan kaçınmasını önermiştir.

 

 

Çok Fazla A Vitamini Zararlı Olabilir

A vitamini vücudunuzda depolanan yağda çözünen bir vitamindir. Bu, fazla tüketimin toksik seviyelere yol açabileceği anlamına gelir.

 

Hipervitaminoz A, vitamin veya vitamin içeren takviyeleriniz yoluyla çok fazla önceden oluşturulmuş A vitamini tüketmekten kaynaklanır.

 

Semptomlar bulantı, baş dönmesi, baş ağrısı, ağrı ve hatta ölümü içerebilir. Takviyeler ve ilaçları almak, A vitamini toksitesine neden olabilir.

 

Ek olarak, bitki formunda bol miktarda A vitamini tüketmek vücudunuzdaki aktif forma dönüşümü düzenlendiği için aynı riski taşımamaktadır.

 

Sonuç olarak;

Vücudunuzdaki birçok önemli süreç için A vitamini hayati önem taşır.

 

Göz sağlığını korumak, organlarınızın ve bağışıklık sisteminizin normal işleyişini sağlamak, normal büyüme ve anne karnındaki bebeklerin gelişimini sağlamak için gereklidir.

 

Hem az hem de çok fazla A vitamini sağlığınıza olumsuz etki yapabilir.

 

Dengeyi doğru bir şekilde korumanın en iyi yolu , normal beslenmenizin bir parçası olarak A vitamini içeren besinleri tüketmek ve aşırı miktarlarla takviye almaktan kaçınmaktır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ