A Vitamini Eksikliği ve Fazlalığı Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

A vitamini, göz sağlığı, güçlü bir bağışıklık sistemi, üreme ve cilt sağlığı gibi birçok bedensel işlev için önemli olan yağda çözünen bir vitamindir.

Gıdalarda bulunan iki tip A vitamini vardır: “önceden oluşturulmuş A vitamini” ve “provitamin A”.

Önceden oluşturulmuş A vitamini retinol olarak bilinir ve et, balık, yumurta ve süt ürünlerinde yaygın olarak bulunur.

Öte yandan, vücut kırmızı, yeşil, sarı ve turuncu meyveler ve sebzeler gibi bitki besinlerinde bulunan karotenoidleri provitamin A’ya dönüştürür.

Gelişmiş ülkelerde eksiklik nadir olsa da, gelişmekte olan bazı ülkelerde yaşayan pek çok kişi yeterli A vitamini alamamaktadır.

En yüksek eksiklik riski olanlar, hamile kadınlar, emziren anneler, bebekler ve çocuklardır. Kistik fibroz ve kronik ishal de eksiklik riskini artırabilir.

A Vitamini Eksikliği Nedenleri

A vitamini eksikliği, uzun süreli yetersiz A vitamini alımından kaynaklanabilir. Vücut besinlerden alınan A vitaminini kullanamadığında da ortaya çıkabilir. A vitamini eksikliği aşağıdakiler gibi bazı hastalıkları tetikleyebilir.

A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar

– Çölyak hastalığı

– Crohn hastalığı

– Giardiasis – bağırsak enfeksiyonu

– Kistik fibroz

– Pankreası etkileyen hastalıklar

– Karaciğer sirozu

– Karaciğer ve safra kesesinden gelen safra akışının bağırsağı tıkaması

A Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Cilt Kuruluğu

A vitamini, cilt hücrelerinin oluşturulması ve onarılması için önemlidir. Ayrıca bazı cilt sorunlarından dolayı iltihapla savaşmaya yardımcı olur.

Yeterli A vitamini almamak egzama ve diğer cilt problemlerinin gelişmesi için bir nedendir.

Egzama, kaşıntılı ve iltihaplı cilde neden olan bir durumdur. Birkaç klinik çalışma, A vitamini takviyesi alitretinoinin egzama tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

12 haftalık bir çalışmada, günde 10-40 mg alitretinoin alan kronik egzaması olan kişiler, semptomlarında % 53’lük bir azalma yaşadılar.

Kronik A vitamini eksikliği cilt kuruluğunun nedeni olabileceği gibi, bu durumun başka pek çok sebebi olabilir.

Göz Kuruluğu

Göz sorunları, A vitamini eksikliği ile ilgili en bilinen durumlardır. Aşırı durumlarda, yeterli A vitamini almamak, Bitot lekeleri olarak adlandırılan işaretlerle karakterize edilen tam körlüğe veya olan korneanın ölümüne yol açabilir.

Göz kuruluğu ya da gözyaşı üretememe, A vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biridir.

A vitamini bakımından eksik beslenme durumunda küçük çocuklar en çok göz kuruluğu riski altındadır. A vitamini ile takviye bu durumu düzeltebilir.

Gece Körlüğü

Ciddi A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Bazı gözlemsel çalışmalar gelişmekte olan ülkelerde yüksek oranda gece körlüğü yaygınlığı bildirmiştir.

Bu sorunun kapsamı nedeniyle, sağlık çalışanları gece körlüğü riski taşıyan insanlarda A vitamini düzeylerini iyileştirmek için çalışmışlardır.

Bir çalışmada gece körlüğü olan kadınlara gıda veya takviye olarak A vitamini verildi. Her iki A vitamini de durumu iyileştirdi. Kadınların karanlığa uyum yeteneği altı haftalık tedaviden sonra % 50’nin üzerinde artmıştır.

İnfertilite ve Gebelik Sorunları

A vitamini, hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme için, ayrıca bebeklerde doğru gelişim için gereklidir.

Eğer gebe kalmakta zorlanıyorsanız, A vitamini eksikliği nedenlerden biri olabilir. A vitamini eksikliği hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa yol açabilir.

Çalışmalar, A vitamini eksikliği olan dişi sıçanların gebe kalmasını güçleştirdiğini ve doğum kusurları olan embriyolara sahip olduğunu göstermektedir.

Diğer araştırmalar, infertil erkeklerin, vücutlarındaki yüksek oksidatif stres seviyelerine bağlı olarak antioksidanlara daha fazla ihtiyaç duyabileceklerini düşündürmektedir. A vitamini, vücutta antioksidan görevi gören besinlerden biridir.

A vitamini eksikliği düşüklerle de ilişkilidir. Tekrarlayan düşükler yaşayan kadınlarda farklı besin maddelerinin kan seviyelerini analiz eden bir çalışma, A vitamini düzeylerinin düşük olduğunu bulmuştur.

Büyüme Gecikmesi

Yeterli A vitamini alamayan çocuklar bodurlaşabilirler. Bunun nedeni, insan vücudunun doğru gelişimi için A vitamininin gerekli olmasıdır.

Birkaç çalışma, A vitamini takviyelerinin tek başına ya da diğer besinlerle büyümeyi hızlandırabileceğini göstermiştir. Bu çalışmaların çoğu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda gerçekleştirilmiştir.

Endonezya’da 1000’den fazla çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, dört ay boyunca yüksek doz takviyeleri alan A vitamini eksikliği olanların plasebo alan çocuklardan 0,39 cm daha fazla uzun olduğu bulunmuştur.

Bununla birlikte, yapılan çalışmaların bir incelemesi, diğer besin maddeleri ile kombinasyon halinde A vitamini ile takviye edilmenin, tek başına A vitamini ile takviye edilmeye kıyasla, büyüme üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur.

Örneğin, çok sayıda vitamin ve mineral alan Güney Afrika’da gelişim geriliğine sahip olan çocukların, sadece A vitamini alanlara göre yarısından daha iyi olan yaş-boy puanları vardı.

Boğaz ve Göğüs Enfeksiyonları

Özellikle boğaz veya göğüste sık görülen enfeksiyonlar A vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir. A vitamini takviyeleri solunum yolu enfeksiyonlarına yardımcı olabilir ancak araştırma sonuçları karışıktır.

Ekvador’daki çocuklarda yapılan bir çalışmada, haftada 10,000 IU A vitamini alan düşük kilolu çocukların plasebo alanlara göre daha az solunum yolu enfeksiyonu olduğu belirtilmiştir.

Öte yandan, çocuklarda yapılan çalışmaların bir gözden geçirmesi, A vitamini takviyelerinin boğaz ve göğüs enfeksiyonları gelişme riskini % 8 oranında artırabildiğini bulmuştur.

Araştırmacılar, takviyelerin sadece gerçek eksikliği olanlara verilmesi gerektiğini öne sürmüşlerdir.

Ayrıca, yaşlı insanlarda yapılan bir çalışmaya göre, provitamin A karotenoid beta karoten yüksek kan düzeyleri solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabilir.

Yara İyileşmesi

Yaralanma veya ameliyattan sonra tamamen iyileşmeyen yaralar A vitamini düzeylerinin düşük olmasına bağlı olabilir.

Bunun nedeni, A vitamininin sağlıklı bir cildin önemli bir bileşeni olan kollajen oluşumunu teşvik etmesidir. Araştırmalar hem oral hem de topikal A vitamininin cildi güçlendirebileceğini düşündürmektedir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, oral A vitamininin kolajen üretimi geliştirdiği bulunmuştur. Sıçanlarda yapılan ek araştırmalar, topikal A vitamini ile cildin tedavi edilmesinin diyabetle ilişkili yaraları önlendiğini ortaya çıkarmıştır.

İnsanlarda yapılan araştırmalar benzer sonuçları göstermektedir. Topikal A vitamini kremi ile yara tedavisi olan yaşlı erkekler, tedavi almayan erkeklere göre yaralarının büyüklüğünde % 50’lik bir azalmaya sahipti.

Akne

A vitamini, cildin gelişmesini desteklediğinden ve iltihapla savaştığından, aknenin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir.

Çoklu çalışmalar düşük A vitamini düzeylerini akne gelişimine bağlamıştır. Topikal ve oral A vitamini akneyi tedavi edebilir. Araştırmalar, A vitamini içeren kremlerin, akne lezyonlarının sayısını  % 50 oranında azaltabildiğini göstermektedir.

A Vitamini Eksikliği Tedavisi

Hafif A vitamini eksikliği tedavisi, A vitamini açısından zengin gıdaları (karaciğer, sığır eti, yağlı balık, tavuk, yumurta, güçlendirilmiş süt, havuç, mango, tatlı patates ve yeşil yapraklı sebzeler) yemeyi içerir.

Semptomlara neden olan daha ciddi A vitamini eksikliği formları için tedavi, günlük oral A vitamini takviyeleri almayı gerektirir.

A Vitamini Eksikliği Risk Faktörleri

A vitamini eksikliği bağırsak enfeksiyonları, solucanlar ve yetersiz beslenme nedeniyle düşük gelirli ülkelerde çok yaygındır.

A vitamini eksikliği, dünya çapında çocuklarda önlenebilir körlüğün en büyük nedenidir. Dünyadaki en yaygın besin eksikliğidir. A vitamini eksikliği risk faktörleri şöyledir:

– Yiyeceklerin bağırsaktan vücuda emilimini etkileyen hastalıkları olan insanlar,

– Kilo verme ameliyatı geçiren insanlar,

– Sıkı vegan beslenen insanlar,

– Uzun süreli aşırı alkol alımı,

– Yoksulluk içinde yaşayan küçük çocuklar

– Düşük gelirli ülkelerden yeni gelen göçmenler veya mülteciler.

A Vitamini Eksikliği Önlenebilir mi?

A vitamini açısından zengin gıdaların düzenli olarak alınması, vücutta çok uzun süreli eksiklik bulunmadığı sürece, genellikle A vitamini eksikliğini önleyecektir.

Karaciğer, sığır eti, tavuk, yağlı balık, yumurta, tam yağlı süt, havuç, mango, turuncu meyveler, tatlı patates, ıspanak, lahana ve diğer yeşil sebzeler A vitamini yönünden zengin besinler arasındadır.

Günde en az beş porsiyon meyve ve sebze yemek tavsiye edilir.

Artan risk altındaki insanlar için, özellikle küçük çocuklar için, A vitamini takviyeleri, kalıcı görme kaybı ve ölüm riskini azaltabilir. 

A Vitamini Zehirlenmesi

Vücutta çok fazla A vitamini bulunduğunda, hipervitaminoz A veya A vitamini zehirlenmesi oluşur.

Bu durum akut veya kronik olabilir. Akut zehirlenme, kısa süre içinde, tipik olarak birkaç saat veya gün içinde, yüksek miktarda A vitamini tüketildikten sonra ortaya çıkar.

Kronik zehirlenme, vücutta uzun sürede çok miktarda A vitamini biriktiğinde ortaya çıkar.

Semptomlar görme bozukluğu, kemik ağrısı ve cilt değişikliklerini içerir. Kronik zehirlenme, karaciğerde hasara ve beyinde basınca neden olabilir.

Çoğu kişide A vitamini alımı azaltıldığında, durum düzelir.

A Vitamini Zehirlenmesi Nedenleri

A vitamini fazlalığı karaciğerde depolanır ve zamanla birikir. Çoğu insan, muhtemelen yüksek dozda megavitamin takviyeleri alarak A vitamini zehirlenmesi geliştirir.

Bir megavitamin tedavisi, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla belirli vitaminlerden çok miktarda vitamin tüketilmesini içerir.

Akut A vitamini zehirlenmesi genellikle çocuklarda meydana geldiğinde kazara yutulmanın sonucudur.

Besinlerden A vitamini almak

A vitamini, çocuklarda ve yetişkinlerde göz sağlığı için önemlidir. Aynı zamanda kalbin, kulakların, gözlerin ve fetüsün uzuvlarının gelişimi için de önemlidir.

Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu A vitamininin çoğunu sağlıklı besinlerden karşılar. A vitamini içeren yiyecekler şunlardır:

– Karaciğer

– Balık ve balık yağları

– Süt

– Yumurta

– Koyu  renkli meyveler

– Lifli yeşil sebzeler

– Turuncu ve sarı sebzeler (tatlı patates, havuç)

– Domates ürünleri

– Bazı bitkisel yağlar

– Tahıl gibi güçlendirilmiş gıdalar (vitamin eklenmiş)

Günlük A Vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Sağlık (NIH) National Institutes’e göre, A vitamini için önerilen günlük alım şu şekildedir:

0 ila 6 aylık 400 mikrogram (mcg)
7 ila 12 ay 500 mcg
1 ila 3 yaş 300 mcg
4 ila 8 yaş 400 mcg
9 ila 13 yaş 600 mcg
14 ila 18 yaş Erkeklerde 900 mcg, kadınlarda 700 mcg
19+ yıl Erkekler için 900, kadınlar için 700 mcg
19 yaşından büyükler / hamile kadınlar 770 mcg
19 yaşın üstü / Emziren anneler 1,300 mcg

 Birkaç ay boyunca önerilen günlük ihtiyaçtan daha fazlasını almak A vitamini zehirlenmesine neden olabilir. Bu durum bebeklerde ve çocuklarda daha hızlıdır çünkü vücutları daha küçüktür.

a vitamini zehirlenmesi

A Vitamini Zehirlenmesi Belirtileri

Semptomlar, zehirlenmenin akut veya kronik olup olmamasına göre değişir. Baş ağrısı ve kaşıntı, her ikisinde de yaygın şekilde görülür.

Akut A vitamini zehirlenmesi belirtileri şunlardır:

– Uyuşukluk

– Sinirlilik

– Karın ağrısı

– Mide bulantısı

– Kusma

– Beyin üzerinde artan basınç

Kronik A vitamini zehirlenmesi belirtileri şunlardır:

– Bulanık görme veya diğer görme değişiklikleri

– Kemiklerin şişmesi

– Kemik ağrısı

– İştahsızlık

– Baş dönmesi

– Mide bulantısı ve kusma

– Güneş ışığına duyarlılık

– Kuru cilt

– Kaşıntılı veya soyulmuş cilt

– Tırnakların kırılması

– Ağız köşesinde çatlaklar

– Ağız ülseri

– Sararmış cilt (sarılık)

– Saç kaybı

– Solunum yolu enfeksiyonu

– Zihinsel karışıklık

Bebeklerde ve çocuklarda semptomlar şunlardır:

– Kafatası kemiğinin yumuşaması

– Bebeğin kafatasının üstündeki yumuşak noktanın şişmesi (fontanel)

– Çift ​​görme

– Şişkin gözbebekleri

– Koma

Hamile veya yakında hamile kalmayı planlayan bir kadının bebeklerindeki kusurlar, çok fazla A vitamininin sonucu olabilir.

Hamileyseniz, her gün birden fazla prenatal vitamin almayın. Doğum öncesi vitaminlerde yeterli A vitamini vardır.

Hamileyseniz, içinde çok yüksek miktarda A vitamini olan retinol cilt kremleri kullanmayın.

Bir fetusun gelişimi için doğru miktarda A vitamini önemlidir. Hamilelik sırasında aşırı A vitamini tüketiminin, bir bebeğin gözlerini, kafatasını, akciğerini ve kalbini etkileyebilecek doğum kusurlarına neden olduğu bilinmektedir.

A Vitamini Zehirlenmesi Komplikasyonları

Aşırı A vitamininin potansiyel komplikasyonları şunlardır: 

– Karaciğer hasarı

– Osteoporoz (kemiklerin kırılgan, zayıf ve kırılmaya eğilimli olduğu bir durum)

– Vücutta aşırı kalsiyum birikimi

– Aşırı kalsiyum nedeniyle böbrek hasarı

A Vitamini Zehirlenmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor öncelikle semptomları ve tıbbi geçmişi öğrenmekle işe başlayacaktır. Yediklerinizi ve aldığınız takviyeleri de soracaktır.

Doktorunuz kanınızdaki A vitamini düzeylerini kontrol etmek için kan testi de isteyecektir.

A Vitamini Zehirlenmesi Tedavisi

Bu durumu tedavi etmenin en etkili yolu, yüksek doz A vitamini takviyesi almayı bırakmaktır. Çoğu insan birkaç hafta içinde tam bir iyileşme sağlar.

Böbrek veya karaciğer hasarı gibi A vitamini fazlalığından kaynaklanan herhangi bir komplikasyon bağımsız olarak tedavi edilecektir.

İyileşme, A vitamini zehirlenmesinin şiddetine ve ne kadar hızlı tedavi edildiğine bağlıdır. 

Çoğu insan A vitamini takviyesi almayı bıraktıktan sonra tam iyileşme görülür. Böbrek veya karaciğer hasarı gibi komplikasyon geliştirenler için, bunların durumu, hasarın ciddiyetine bağlı olacaktır.

Herhangi bir takviye almaya başlamadan önce veya yeterli miktarda besin almama konusunda endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ