A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri | diyetz

A Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

 

 

A vitamini, uygun görme, güçlü bir bağışıklık sistemi, üreme ve iyi cilt sağlığı gibi birçok bedensel işlev için önemli olan yağda çözünen bir vitamindir.

 

Gıdalarda bulunan iki tip A vitamini vardır: önceden oluşturulmuş A vitamini ve provitamin A.

 

Önceden hazırlanmış A vitamini retinol olarak bilinir ve et, balık, yumurta ve süt ürünlerinde yaygın olarak bulunur.

 

Öte yandan, vücut kırmızı, yeşil, sarı ve turuncu meyveler ve sebzeler gibi bitki besinlerinde karotenoidleri provitamin A’ya dönüştürür.

 

Gelişmiş ülkelerde eksiklik nadir olsa da, gelişmekte olan ülkelerdeki pek çok kişi yeterli A vitamini alamamaktadır.

 

En yüksek eksiklik riski olanlar, hamile kadınlar, emziren anneler, bebekler ve çocuklardır. Kistik fibroz ve kronik ishal de eksiklik riskini artırabilir.

 

İşte A vitamini eksikliğinin belirtileri…

 

 

Cilt Kuruluğu

A vitamini, cilt hücrelerinin oluşturulması ve onarılması için önemlidir. Ayrıca bazı cilt sorunlarından dolayı iltihapla savaşmaya yardımcı olur.

 

Egzama ve diğer cilt problemlerinin gelişmesi için yeterli A vitamini almamak nedendir.

 

Egzama, kaşıntılı ve iltihaplı cilde neden olan bir durumdur. Birkaç klinik çalışma, A vitamini takviyesi alitretinoinin egzama tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

 

12 haftalık bir çalışmada, günde 10-40 mg alitretinoin alan kronik egzaması olan kişiler, semptomlarında % 53’lük bir azalma yaşadılar.

 

Kuru cildin birçok nedeni olabileceğini aklınızdan çıkarmayın, ancak kronik A vitamini eksikliği neden olabilir.

 

 

Göz Kuruluğu

Göz sorunları, A vitamini eksikliği ile ilgili en bilinen durumlardan bazılarıdır.

 

Aşırı durumlarda, yeterli A vitamini almamak, Bitot lekeleri olarak adlandırılan işaretlerle karakterize edilen tam körlüğe veya olan korneanın ölümüne yol açabilir.

 

Göz kuruluğu ya da gözyaşı üretememe, A vitamini eksikliğinin ilk belirtilerinden biridir.

 

 

A vitamini bakımından eksik beslenme durumunda küçük çocuklar en çok göz kuruluğu riski altındadır. A vitamini ile takviye bu durumu düzeltebilir.

 

İlginizi Çekebilir  A Vitamininin Sağlığa Faydaları

 

Gece Körlüğü

Ciddi A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olabilir. Bazı gözlemsel çalışmalar gelişmekte olan ülkelerde yüksek oranda gece körlüğü yaygınlığı bildirmiştir.

 

Bu sorunun kapsamı nedeniyle, sağlık çalışanları gece körlüğü riski taşıyan insanlarda A vitamini düzeylerini iyileştirmek için çalışmışlardır.

 

Bir çalışmada gece körlüğü olan kadınlara gıda veya takviye olarak A vitamini verildi. Her iki A vitamini de durumu iyileştirdi. Kadınların karanlığa uyum yeteneği altı haftalık tedaviden sonra % 50’nin üzerinde artmıştır.

 

 

İnfertilite ve Gebelik Sorunları

A vitamini, hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme için, ayrıca bebeklerde doğru gelişim için gereklidir.

 

Eğer gebe kalmakta zorlanıyorsanız, A vitamini eksikliği nedenlerden biri olabilir. A Vitamini eksikliği hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlığa yol açabilir.

 

Çalışmalar, A vitamini eksikliği olan dişi sıçanların gebe kalmasını güçleştirdiğini ve doğum kusurları olan embriyolara sahip olduğunu göstermektedir.

 

Diğer araştırmalar, infertil erkeklerin, vücutlarındaki yüksek oksidatif stres seviyelerine bağlı olarak antioksidanlara daha fazla ihtiyaç duyabileceklerini düşündürmektedir. A Vitamini, vücutta antioksidan görevi gören besinlerden biridir.

 

A vitamini eksikliği düşüklerle de ilişkilidir. Tekrarlayan düşükler yaşayan kadınlarda farklı besin maddelerinin kan seviyelerini analiz eden bir çalışma, A vitamini düzeylerinin düşük olduğunu bulmuştur.

 

 

Büyüme Gecikmesi

Yeterli A vitamini alamayan çocuklar bodurlaşabilirler. Bunun nedeni, insan vücudunun doğru gelişimi için A vitamininin gerekli olmasıdır.

 

Birkaç çalışma, A vitamini takviyelerinin tek başına ya da diğer besinlerle büyümeyi artırabildiğini göstermiştir. Bu çalışmaların çoğu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda gerçekleştirilmiştir.

 

Endonezya’da 1000’den fazla çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada, dört ay boyunca yüksek doz takviyeleri alan A vitamini eksikliği olanların plasebo alan çocuklardan 0,39 cm daha fazla uzun olduğu bulunmuştur.

 

Bununla birlikte, yapılan çalışmaların bir incelemesi, diğer besin maddeleri ile kombinasyon halinde A vitamini ile takviye edilmenin, tek başına A vitamini ile takviye edilmeye kıyasla, büyüme üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olabileceğini bulmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Tarçın Çayının Etkileyici Faydaları

Örneğin, çok sayıda vitamin ve mineral alan Güney Afrika’da gelişim geriliğine sahip olan çocukların, sadece A vitamini alanlara göre yarısından daha iyi olan yaş-boy puanları vardı.

 

 

Boğaz ve Göğüs Enfeksiyonları

Özellikle boğaz veya göğüste sık görülen enfeksiyonlar A vitamini eksikliğinin bir belirtisi olabilir. A vitamini takviyeleri solunum yolu enfeksiyonlarına yardımcı olabilir, ancak araştırma sonuçları karışıktır.

 

Ekvador’daki çocuklarda yapılan bir çalışmada, haftada 10,000 IU A vitamini alan düşük kilolu çocukların plasebo alanlara göre daha az solunum yolu enfeksiyonu olduğu gösterilmiştir.

 

Öte yandan, çocuklarda yapılan çalışmaların bir gözden geçirmesi, A vitamini takviyelerinin boğaz ve göğüs enfeksiyonları gelişme riskini % 8 oranında artırabildiğini bulmuştur.

 

Araştırmacılar, takviyelerin sadece gerçek eksikliği olanlara verilmesi gerektiğini öne sürmüşlerdir.

 

Ayrıca, yaşlı insanlarda yapılan bir çalışmaya göre, provitamin A karotenoid beta-karoten yüksek kan düzeyleri solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabilir.

 

 

Yara İyileşmesi

Yaralanma veya ameliyattan sonra tamamen iyileşmeyen yaralar A vitamini düzeylerinin düşük olmasına bağlı olabilir.

 

Bunun nedeni, A vitamininin sağlıklı bir cildin önemli bir bileşeni olan kolajen oluşumunu teşvik etmesidir. Araştırmalar hem oral hem de topikal A vitamininin cildi güçlendirebileceğini düşündürmektedir.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, oral A vitamininin kolajen üretimi geliştirdiği bulunmuştur. Sıçanlarda yapılan ek araştırmalar, topikal A vitamini ile cildin tedavi edilmesinin diyabetle ilişkili yaraların önlendiği ortaya çıkarmıştır.

 

İnsanlarda yapılan araştırmalar benzer sonuçları göstermektedir. Topikal A vitamini kremi ile yara tedavisi olan yaşlı erkekler, tedavi almayan erkeklere göre yaralarının büyüklüğünde % 50’lik bir azalmaya sahipti.

 

 

Akne

A vitamini, cildin gelişmesini desteklediğinden ve iltihapla savaştığından, aknenin önlenmesine veya tedavisine yardımcı olabilir.

 

Çoklu çalışmalar düşük A vitamini düzeylerini akne varlığına bağlamıştır.

 

200 yetişkinde yapılan bir çalışmada, aknesi olanlarda A vitamini düzeyi, koşulsuz olanlardan 80 mcg’nin altındaydı.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Oranda A Vitamini ve Provitamin A İçeren Besinler

Topikal ve oral A vitamini akneyi tedavi edebilir. Araştırmalar, A vitamini içeren kremlerin, akne lezyonlarının sayısını % 50 oranında azaltabildiğini göstermektedir.

 

 

Çok fazla A Vitamininin Tehlikesi

A vitamini genel sağlık için değerlidir. Ancak, çok fazlası tehlikeli olabilir.

 

Hipervitaminoz A veya A vitamini toksisitesi tipik olarak uzun süreler boyunca yüksek dozda takviye almaktan kaynaklanır. İnsanlar nadiren besinlerden çok fazla A vitamini alırlar.

 

Aşırı A vitamini karaciğerde depolanır ve görme değişiklikleri, kemiklerin şişmesi, kuru ve pürüzlü cilt, ağız ülserleri ve kafa karışıklığı gibi toksisite ve problemli semptomlara yol açabilir.

 

Hamile kadınlar, olası doğum kusurlarını önlemek için çok fazla A vitamini tüketmemeye özellikle dikkat etmelidir.

 

A vitamini takviyesine başlamadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

 

Belirli sağlık koşullarına sahip kişilerin daha yüksek miktarda A vitamini ihtiyacı olabilir. Ancak, sağlıklı yetişkinlerin çoğunun günde 700-900 mcg’a ihtiyacı vardır.

 

Sonuç olarak;

A vitamini eksikliği iltihaplı cilde, gece körlüğüne, kısırlığa, gecikmiş büyümeye ve solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

 

Yara ve aknesi olan kişiler daha düşük A vitamini düzeylerine sahip olabilir ve yüksek dozda vitamin ile tedaviden fayda görebilirler.

 

Et, süt ve yumurtada, kırmızı, turuncu, sarı ve yeşil bitki besinlerinde A vitamini bulunur. Yeterince A vitamini aldığınızdan emin olmak için, bu yiyeceklerin çeşitlerini yiyin.

 

A vitamini eksikliğinizden şüpheleniyorsanız, doktor veya sağlık uzmanıyla konuşun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ