30 Yaşlarındaki Kadınlar İçin Sağlık Uyarıları | diyetz

30 Yaşlarındaki Kadınlar İçin Sağlık Uyarıları

 

 

Kadınlar 30’lu yaşlara geldiğinde, yaşa bağlı hastalıklar yavaş yavaş başlar. Belli bir dereceye kadar, 30’larına gelen kadınların yaşayabileceği hastalıklar / bozukluklar listesinde bazı rahatsızlıkları yaratan birkaç belirgin neden vardır.

 

30’lu yaşlarındaki kadınlar, ortaya çıkması oldukça yaygın olan hastalıklara ve belirtilerine dikkat etmelidir.

 

Kadınlar, ailelerine, kariyerlerine, çocuklarına, hamileliklerine, evliliklerine vb. bu dönemde çok düşkündür. Sağlıkları konusunda çok fazla endişelenmezler. Kadınların hata yaptığı yer tam da burasıdır.

 

Bir sağlık sorununun işaretlerini görmezden gelmek, daha sonra tedavisini oldukça zorlaştıracaktır. Vücudunuz, bir tür hastalık ortaya çıkmadan önce, işaretler göstermek için tasarlanmıştır. Bu sinyalleri anlamak ve iyileşme sürecinin başlayabilmesi için uygun tıbbi tedavi sizin sorumluluğunuzdur.

 

30’lu yaşlarına giren her kadının farkında olması gereken bazı sağlık durumları şunları içerir:

 

  • Göğüslerde topaklar veya göğüslerin cilt dokusunun değişmesi

 

  • Gebe kalmada zorluk

 

  • Saç kaybı

 

  • Kilo almak

 

  • Yüksek tansiyon

 

  • Yorgunluk

 

  • Görme duyusunun zayıflaması

 

 

Göğüslerde Topaklar Veya Göğüslerin Cilt Dokusunun Değişmesi

 

Her ne kadar meme kanseri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilirse de, orta yaşlı kadınlarda daha sık görülür. Meme kanseri riski yaşlandıkça yükselir.

 

Memede herhangi bir değişiklik olup olmadığına dikkat edin. Topakların varlığı veya memenin yapısında ani bir değişiklik meme ucundaki değişikliklerle birlikte meme kanserine işaret edebilir. Kanserin erken tespiti, kanser tedavisi yolculuğunu kolaylaştıracaktır.

 

 

 

 

Gebe Kalmada Zorluk

 

Araştırma, bir kadının hamile kalma şansının 30’ların ortasında azalmaya başladığını söylüyor. Doğurganlığın azalması, düşük ovulasyon sıklığı, servikal sıvıda azalma, kötü yumurta kalitesi ve kronik sağlık sorunlarının artması ile ilişkilidir.

 

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini için Alınması Gereken Doz Nedir?

Ancak, bazen sadece bu konular değil. 30 yaşını doldurduktan sonra, infertilite sebebi de değişebilir. Hormonal dengesizlik, tümör ya da kist, gebe kalmakta zorlanmanızın muhtemel sebepleri olabilir.

 

 

Saç Kaybı

 

Beklenmeyen saç dökülmesi, 30’lara ulaştıktan sonra dikkat etmeniz gereken şeylerden biridir. Günde 50 ila 100 saç telini kaybetmek normaldir ancak, büyümeyen folikül nedeniyle aşırı saç dökülmesi ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir.

 

Stres ve doğum aşırı saç dökülmesinin başlıca nedenleridir. Her dört kadından biri saç incelmesi ve saç dökülmesinden muzdariptir ve bunların yaklaşık yüzde 95’i androjenik alopesidir.

 

30’lara girdiğinizde saç dökülmesinin yaygın nedenlerinden biri de vücudunuzdaki önemli besinlerin eksikliğidir. Teknik olarak demir eksikliği ciddi saç kaybına neden olabilir.

 

Yani 30’lu yaşlarınızda, aneminin olup olmadığını belirlemek için hemoglobin seviyenizi sık sık kontrol ettirin. Saç dökülmesi D vitamini eksikliği nedeniyle de oluşabilir. Hormonal dengesizlikler (bazen kontraseptif alımından kaynaklanır) da ciddi saç dökülmesine yol açabilir.

 

 

Kilo Almak

 

Ani anormal şiddetli kilo alımı çeşitli sağlık sorunlarını işaret edebilir. Ne kadar iyi egzersiz yaptığınıza ya da diyetinizin ne kadar iyi olduğuna bakılmaksızın, kilo vermede çok zor bir dönemle karşılaşırsanız, bu durum tiroid, kolesterol, diyabet veya PCOS gibi rahatsızlıklara bağlı olabilir. 30’lara girdiğinizde, kolesterol ve diyabet testleri ile birlikte düzenli bir tiroid taraması yaptırmalısınız.

 

PCOS’lu kadınlar (polikistik over sendromu) kilo vermekte zorlanırlar. Bu bir hormon bozukluğudur ve PCOS’lu kadınlar yüksek düzeyde erkek hormonuna sahiptir ve insüline dirençlidir. Bu kadınlar ayrıca diyabet ve kalp ile ilgili çeşitli sorunlardan muzdarip olma riski altındadır.

 

 

Yüksek tansiyon

 

Aşırı kilolu olmak, doğum kontrol hapları veya hormon tedavisi almak, bir kadının yüksek tansiyona sahip olmasının nedenleridir. Bazı diyet hapları ve antidepresanlar da yüksek tansiyon sorunlarına yol açabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Keten Tohumu Yağı Faydaları ve Kullanım

Yüksek tansiyon öyküsü olan bir kadın, hamilelik sırasında da komplikasyonlarla karşılaşabilir ve bu nedenle yakın izlemek gerekir. 30 yaşından sonra fazla tuz alımı da artmış kan basıncı ile ilişkilendirilmiştir.

 

Fiziksel aktivite eksikliği (özellikle uzun saatler boyunca oturmanızı gerektiren işlerde) ile birlikte stres de hipertansiyona yol açabilir. Yüksek tansiyon, böbrek hastalığına ve böbrek yetmezliğine yol açabilir.

 

Hipertansiyon, tedavi edilmediği zaman, böbrek içindeki kan damarlarına ve filtrelere zarar verir. Bu, atıkların vücuttan atılmasını zorlaştırır.

 

 

Yorgunluk

 

30 yaşın üstünde olan kadınlar arasındaki en önemli endişelerden biri yorgunluktur. Yorgunluğun işaret ettiği başka sağlık sorunları da olabilir.

 

Tiroid problemleri son derece yaygındır ve bu rahatsızlık sizi de etkileyebilir. Uygun tiroid ilacı bu bozukluğu tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

 

Kronik yorgunluk sendromu aşırı yorgunluk ile karakterize karmaşık bir hastalıktır. Nedeni bilinmemekle birlikte, sebebini bulmak için birkaç tıbbi test yaptırmanız gerekebilir.

 

Anemi ve diyabet de yorgunluğa neden olur. 30 yaş sonrası, kendinizi düzenli aralıklarla anemi ve yüksek kan şekeri için kontrol etmeniz önemlidir.

 

 

Görme Duyusunun Zayıflaması

 

30’lu yaşlardan sonra görme duyusunun etkilenmesinin en önemli nedenlerinden biri beslenme yetersizliğidir. Vitamin A, C, E ve çinko eksikliği, bulanık bir görüşe neden olabilir. Bu besinler, yaşla birlikte meydana gelen maküler dejenerasyonu yavaşlatmak için çok önemlidir.

 

Düzenli migren atakları görme ile ilgili sorunlara neden olabilir. Aura, kör noktalar ve yanıp sönen ışıklar içeren böyle bir görme sorunudur. Bu genellikle her iki gözde de oluşur. Gözün görsel yolları, bir inmeden sonra beyinde oluşan hasar nedeniyle de etkilenebilir.

 

Yukarıda bahsedilenler, 30 yaşını geçtikten sonra en sık ortaya çıkan sağlık sorunlarıdır. Vücudunuzda herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının farkına varabilmek için vücudunuzun gönderdiği sinyallere dikkat etmeniz önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir  K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ