18 Yaşından Sonra Boyunuz Uzar mı?

 

Birçok kişi boyunun kısa olduğundan şikayet eder.

 

“Peki bunu değiştirmek için bir şey yapılabilir mi?”

 

Bu soruyu soruyorsanız, yalnız değilsiniz.

 

Bazıları, iyi beslenme veya özel egzersizlerle yetişkin olarak boyunu uzatabilir.

 

Bu yazı, 18 yaşından sonra boyunuzu uzatmanın mümkün olup olmadığını anlatmaktadır.

 

 

Boyunuzun Uzunluğu Neye Bağlıdır?

Bir yetişkin olarak boyunuzu değiştirmenin mümkün olup olmadığını tartışmadan önce, başta boyunuzu belirleyen şeyleri bilmek önemlidir.

 

Kolay cevap genetiktir fakat her şeyi genetiğe bağlamak da doğru değildir.

 

İkizlerin incelenmesi, bilim insanlarının, boy uzunluğu gibi fiziksel kalitenin ne kadarının genetik kaynaklı olduğunun belirlenmesinin bir yoludur.

 

Genel olarak, ikizlerde boy yüksek oranda korelasyona sahiptir. Bu, bir ikizin boyu uzunsa, diğerinin de uzun boylu olması muhtemel olduğu anlamına gelir.

 

İkizlerdeki çalışmalara dayanarak, insanlar arasındaki boydaki farkın % 60-80’inin genetik kaynaklı olduğu tahmin edilmektedir. Diğer % 20-40 ise beslenme gibi çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır.

 

Dünya genelindeki boy uzunluğu eğilimleri, beslenme ve yaşam tarzı faktörlerinin önemini göstermektedir. 18.6 milyon insanın katıldığı büyük bir çalışma, geçen yüzyıl boyunca boyda değişiklikler olduğunu bildirdi.

 

Çalışma, birçok ülkede, ortalama kişinin 1996’da, 1896’dan daha uzun olduğunu tespit etti. Bu ülkelerdeki beslenme alışkanlıklarının iyileşmesi bu değişikliğin sebebi olabilir.

 

Çoğu kişi için, boy 18 yaşından sonra uzamayacaktır. Sağlıklı bir beslenmeyle bile, çoğu insanın boyu 18-20 yaşları arasında uzamaz.


Boyunuzun uzamasının durmasının nedeni, kemikler, özellikle de büyüme plakalarıdır. Büyüme plakaları veya epifiz plakaları, uzun kemiklerinizin yakınında kıkırdağın özel alanlarıdır. Boydaki artışlar öncelikle uzun kemiklerinin uzamasından kaynaklanmaktadır çünkü büyüme tabakaları halen aktif veya açıktır.

 

Ergenlik sonuna yaklaşıldığında, hormonal değişiklikler büyüme plakalarının sertleşmesine veya “kapatılmasına” ve kemiklerin uzamasının durmasına neden olur. Büyüme plakaları kadınlarda 16 yaş civarında, erkeklerde 14 ila 19 yaş arasındaki bir yerde kapanır.

 

Çoğu yetişkinde uzun kemiklerin gerçekten uzaması gerçekleşmese de, boydaki bazı hafif günlük değişiklikler olabilir. Bu varyasyonun nedeni, omurganızdaki disklerin hafif sıkışmasıdır.

 

Günlük aktiviteler omurganızda kıkırdağı ve sıvıyı etkiler ve gün ilerledikçe boydaki hafif düşüşe neden olur. Gün boyunca yükseklik kaybı yaklaşık 1.5 cm kadar olabilir.

 

Bazı araştırmalar, omurganızdaki disklerin yüksekliğinin genç yetişkinlik döneminde artmaya devam edebileceğini ancak genel boy uzunluğuna etkisinin az olduğunu belirtmektedir.

 

 

 

 

Hiçbir Egzersiz veya Esneme Tekniği Belli Bir Yaştan Sonra Sizi Uzatmaz

Yaygın bir boy uzatma efsanesi, belirli egzersizlerin veya gerdirme tekniklerinin uzamaya yardımcı olduğu yönündedir. Birçok kişi asılma, tırmanma, ters çevirme ve yüzme gibi etkinliklerin boyunuzu artırabileceğini iddia ediyor.

 

Ne yazık ki, bu iddiaları desteklemek için yeterli kanıt yok.

 

Omurganızda kıkırdak disklerinin sıkıştırılması nedeniyle boyunuzun gün boyunca hafifçe değiştiği doğrudur.

 

Disklerinizi boşaltarak, bu etkinliklerden bazıları geçici olarak boyunuzu daha yüksek bir seviyeye çıkarabilir.

 

Bununla birlikte, herhangi bir değişiklik hızla tersine çevrildiğinden bu, boydaki gerçek bir değişiklik değildir.

 

 

Egzersiz (Ağırlık Kaldırma Dahil) Boyunuza Zarar Vermez

Çoğu kişi, egzersizin, özellikle ağırlık kaldırmanın, boyunuza zararlı olabileceğinden endişe ediyor. Bu kaygının bir kısmı, büyüme plakaları kapanmamış çocuklar ve ergenlere özgüdür.

 

Büyüme plakalarının kıkırdakları yetişkinlikte oluşan ve muhtemelen daha kolay zarar görecek olgun kemiğe göre zayıftır.

 

Bununla birlikte, çoğu araştırma, ağırlık eğitiminin, uygun bir şekilde denetlendiği sürece, her yaşta güvenli ve faydalı olduğunu göstermektedir.

 

Üstelik çalışmalar, yetişkinlik öncesi ağırlık eğitiminin büyümeyi azaltmadığını göstermiştir.

 

Çoğu spor doktoru ve uzmanı ayrıca, ağırlık antrenmanından çocuklarda ve ergende kaçınılması gerekmediğini kabul etmektedir.

 

Yetişkinlerde, büyüme plakaları kapanır ve çocukluğa göre daha güçlenir. Bundan dolayı, büyüme plakası hasarı riski büyük bir endişe değil.

 

Gerçekten de, ağırlık kaldırma yetişkinlerde omurganın hafif sıkışmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bu durum geri döndürülebilir ve normal günlük aktiviteler sırasında da ortaya çıkar.

 

Endişelenmenin muhtemel bir nedeni fıtıklaşmış diskler gibi yaralanmalardır. Bu durumda, omurganızdaki disklerin boyutu ve sağlığı tehlikeye girebilir ve boy uzunluğunu az da olsa düşebilir.

 

 

18 Yaşından Önce Sağlıklı Bir Yaşam Biçimi, Uzun Boy Potansiyelinize Ulaşmanıza Yardımcı Olabilir

Gençlik yıllarınızda boy uzunluğu potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

 

Genel olarak, yeterince yediğinizden ve herhangi bir vitamin veya mineral eksikliğiniz olmadığından emin olmalısınız.

 

Çoğu çocuk yeterince (veya fazla yemek yiyorken), beslenme kalitesi genelde zayıftır. Bu nedenle, modern toplumdaki pek çok kişi D vitamini ve kalsiyum gibi önemli besin maddeleri yetersizliğiyle karşı karşıyadır.

 

Bu besinler kemik büyümesi ve genel sağlık için çok önemlidir. Beslenmedeki kalsiyum, hormon üretiminizi kemiklerinize fayda sağlayacak şekilde değiştirir. D vitamini de kemik sağlığını iyileştirir.

 

Besin eksiklikleriyle mücadele etmek ve optimal kemik büyümesini teşvik etmenin en iyi yolu, meyve ve sebze alımını artırmaktır.

 

Yeterince protein tüketimi de kemik sağlığı için gereklidir ancak bazıları yüksek protein alımının kemiklere zarar verip vermediği konusunda endişelidir.

 

36 çalışmanın geniş bir analizi, yüksek protein alımının kemiklerinize zararlı olmadığını bulmuştur. Aslında, daha yüksek protein alımı omurganın kemik yoğunluğu için faydalı olmuştur.

 

Protein alımınızı arttırmanın bir yolu, her yediğinizde en az 20 gram protein tüketmektir. İyi protein kaynakları arasında yumurta, kümes hayvanları, yağsız etler ve süt bulunur. Soya ve diğer baklagiller de iyi kaynaklardır.

 

Çocukluğunuzda uygun beslenme, en yüksek seviyenize ulaşmanız için şarttır ancak erkeklerle kadınlar arasında farklılıklar olabilir.

 

Bazı araştırmalar, beslenme gibi çevresel faktörlerin kadınlarda erkeklerden daha yüksek rol oynayabileceğini göstermiştir.

 

Bu, kısmen gıda ve tıbbi bakıma erişimdeki farklılıklar ya da kadınlarda osteoporoz oranlarının yüksek olması nedeniyle olabilir.

 

Sigara içmemek gibi diğer yaşam tarzı seçimleri, gelişme sırasındaki boyunuza fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, çocukluktaki yaşam tarzı faktörleri boyunuzu etkilerken, bir kişinin nihai uzunluğunun hala çoğunlukla genetik kaynaklı olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

Bazı Tıbbi Durumlar, Yetişkinlerde Boy Artışına Neden Olabilir

Çoğu yetişkin, 18-20 yaşları arasında büyümese de, bu kuralın istisnaları vardır.

 

İlk olarak, büyüme plakalarının kapatılması bazı kişilerde gecikebilir. Büyüme plakaları 18-20 yaşları arasında açık kalırsa, uzama devam edebilir devam edebilir.

 

İkincisi, bazılarında gigantism (hipofiz ön lobunun fazla çalışmasından doğan dev yapılılık) olabilir. Bu durum genellikle büyüme hormonunun (GH) aşırı üretimine bağlı olarak aşırı büyümeye neden olur.

 

Bu bireylerin genellikle, büyüme plakaları 22 yaşına gelene kadar kapanmaz ve boylarında uzama görülür.

 

Aşırı demirin bağırsaklarda emildiği bir durum olan hemokromatoz, aynı zamanda boy artışına da neden olabilir.

 

Genel olarak, büyüme plakaları kapanana kadar bu koşullar boy uzunluğunu artırabilir.

 

 

Boyunuzu Uzatmak için Neler Yapabilirsiniz?

Boyunuzdan memnun olmayan bir yetişkinseniz, bazı şeyler deneyebilirsiniz:

 

Duruş şeklinizi değiştirin: Kötü bir duruş, bir kaç santim de olsa uzunluğunuzu etkiler.

 

Topukları veya ilaveleri deneyin: Birkaç cm daha uzun görünmek için daha uzun topuklu ayakkabılar veya tabanlıklar tercih edebilirsiniz.

 

Kendinizi daha güçlü hissetmek için kas kazanın: Genel olarak kısa hissediyorsanız, kas kazanmak için ağırlık kaldırmak sizi daha kaslı ve kendine güvende hissettirebilir.

 

Bu basit stratejiler yardımcı olsa da, bazı insanlar tıbbi tedaviler veya prosedürler gibi daha aşırı önlemlere başvurmaktadır.

 

Bu işlemlerin birçoğu, alt bacağın kemiklerinin uzatılmasını içerir .Bununla birlikte, bu operasyonların sakıncalı ve pahalı niteliğinden dolayı, pek çok kişi bu kadar sert önlemleri seçmemektedir. Bu prosedürler bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

 

Bazıları büyüme hormonu (GH) ile tedavi yolunu seçer. GH, büyümeyen çocuklarda uzunluğu artırabilirken, yetişkinlerde bu tedavinin faydaları düşüktür.

 

Nihayetinde, daha aşırı ölçüleri göz önüne alarak, uzunluğunuzu kabul etmeniz için basit düzeltmeler veya teknikler denemek önerilir.

 

 

Uzunluğunuzu Kabul Etme

Boyunuzu istediğiniz kadar artıramamış olsanız da, mevcut uzunluğunuzu kabul etmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

 

Uzunluğun her şey olmadığını anlamanıza yardımcı olur. Boyutunuz ne olursa olsun mutlu ve başarılı bir kişi olabilirsiniz. Aslında, tarih boyunca kısa olan pek çok mutlu ve başarılı kişi var.

 

Bazı insanlar kısa süre sizi psikolojik bir dezavantaja düşürdüğünü düşünse de, bilim insanları bunun gerçek olup olmadığını tartışıyorlar. Araştırmacılar aynı zamanda başa çıkma stratejileri kullanma fikri ve uzunluk dışındaki şeylere odaklanma fikrini de geliştirdiler.

 

Hem fiziksel, hem de fiziksel olmayan en iyi niteliklerin bir listesini yapmak, bakış açınızı geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Buna ek olarak, kendi kendini geliştirmenin diğer alanlarına da odaklanabilirsiniz. Kilo vermek veya kas kazanmak size aradığınız güvenin ilave gücünü verebilir.

 

Sonuç olarak;

Yükseklik genetik olarak belirlenir ve çoğu insan 18 yaşından sonra uzamaz.

 

Çocukluk ve ergenlik döneminde düzgün beslenme, boyunuzu en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

 

Boyunuzdan memnun değilseniz, en iyi şekilde görmek ve hissetmek için bazı basit stratejiler geliştirebilirsiniz.

 

Bunlar kas kazanmak için iyi bir duruşa sahip olma, ayakkabı tabanları veya topuklu giyme veya ağırlık kaldırma olabilir.

 

Dahası, kendi güçlü yönlerinize ve kendinizi geliştirmenin diğer alanlarına odaklanmak, odak noktanızı boyunuzdan uzaklaştırabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: