Kolay ve Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

 

 

Zayıflamak istiyorsunuz fakat bunun için ne spor salonuna gitmeye,ne de uzun uzun diyet yemekleri hazırlamaya vaktiniz var.Üzülmeyin,diyet yapmadan da bazı noktalara dikkat ederek kolayca zayıflayabilir,fit bir görüntüye sahip olabilirsiniz.Bunun için yazının devamını okumanızı tavsiye edeceğim.

Öncelikle şunu unutmayın.Yemeden zayıflayamazsınız.Öğün atlamak,atıştırmak gibi sağlıksız yöntemlerle kilo vermeye çalışmak,vücudunuzun direnişe geçip,kendini korumaya almasını sağlar.Kilo verseniz bile, ideal kilonuza ulaştıktan sonra yoyo etkisine uğrayıp hızla verdiğiniz fazlalıkları geri alırsınız.Bunun için uzmanlar diyet yapmak yerine sağlıklı bir beslenme programı oluşturmanızı öneriyor.Böyle bir program diyet sonrası da kilonuzu korumanıza yardımcı olacak.Alışkanlık haline getirmeniz gereken bir beslenme programı için  dengeli beslenme yollarını inceleyelim.

 

 

 

 

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Yolları

Kahvaltı yapın

Her sabah uyandığınızda bir önceki akşam yediklerinizi sindirmiş ve sindirime hazır bir mideyle uyanırsınız.Güne enerjik ve dinamik başlayabilmek için enerjiye ihtiyacınız vardır.Bu ihtiyacı kahvaltı ile karşılarsınız.Kahvaltı deyince aklınıza sadece bir şeyler atıştırmak gelmesin.İyi bir kahvaltı güne iyi bir başlangıç için ihtiyacınız olan enerjiyi vermelidir.Bunun için peynir,zeytin,bal,süt,yumurta,ekmek gibi besleyici değeri olan gıdalarla kahvaltı etmelisiniz.

Öğle yemeğini geçiştirmeyin

Öğle yemeklerinizi zamanında yiyin.Ayakta atıştırmak ya da fast food tarzı beslenme kendi sağlığınıza yapacağınız en büyük kötülüktür.Yağlı ve ağır yemeklerden uzak durun.Çünkü böyle bir yemek yediğinizde üzerinize ağırlık çöker ve akşam saat dört civarında uykunuz gelmeye başlar,kan şekerinizdeki düzensizlik nedeni ile kendinizi yorgun hissedersiniz.Öğle yemeğinizi geciktirdiğinizde daha yedikleriniz sindirilmeden akşam yemeği yiyecek ve sağlığınızı riske atacaksınız.Öğün atlamanız ise akşam gereğinden fazla yemenize sebep olacaktır.

Akşam yemeklerinde aşırıya kaçmayın

Özellikle saat sekizden sonra yemek yemekten kaçının.Akşam yemeklerinde çorba,yoğurt,sebze ve beyaz et tercih etmeniz sağlığınız için en iyisidir.Eğer nefsinize dayanamayıp akşam yediklerinizi kaçırdıysanız bir saatlik yürüyüş yapın.

Öğün aralarında abur cubur yemeyin

Bunlar kandaki şeker,yağ ve kolesterol oranını yükseltecek,hem kalp ve damar sağlığınızı bozacak hem de obez bir görünümünüz olmasına sebep olacaktır.

Gece yatmadan önce yemek yemeyin

Uyuduğunuz zaman tüm vücut fonksiyonlarınız yavaşlar ve dinlenmeye geçer.Dolu bir mide ile yatağa girdiğinizde hem uyumakta zorluk çekersiniz,hem sabah yorgun kalkar hem de mide sağlığınızı  bozmuş olursunuz.

Televizyon seyrederken atıştırmayın

En tehlikeli atıştırma tarzıdır.Seyredilen maç ya da filmin heyecanı ile aşırı yersiniz.İlle de atıştırma ihtiyacı hissederseniz badem,fındık ya da bir miktar meyve tercih edebilirsiniz.

Beslenme menünüzde sebze ve meyveler ağırlıkta olsun

Sadece et ile beslendiğinizde kalp,damar ve mide rahatsızlıklarına yakalanma riskiniz artar.Sadece sebze ile beslenmek de yeterince güçlenememenize sebep olur.Ağırlık sebze ve meyveler olmakla birlikte kırmızı ve beyaz eti de makul ölçülerde tüketmelisiniz.

Su için

Su, tüm canlılar için hayat demektir.Suyu yemeklerden önce içmelisiniz,yemekle ya da yemekten hemen sonra içilen su besinlerden faydalanmanızı engelleyecek,bağırsaklarınızda gaz oluşumuna sebep olacaktır.Gün içinde aşırıya kaçmadan su içmelisiniz.Her gıdanın fazlası zarar olduğu gibi fazla suyun da zararı vardır.Sağlıklı bir insanın günlük sıvı ihtiyacı 2-3 litreden fazla değildir.

Daha çok posalı yiyecekler tüketin

Böylece kalp hastalığı ve yüksek tansiyona karşı koruma elde etmiş olursunuz.Günümüz insanının önemli sorunu olan kabızlığa karşı da korunmuş olursunuz.

Fazla tuz tüketmeyin

Tuz gerekli bir mineral olmakla birlikte fazlası yüksek tansiyona sebep olur ve alınan tuz vücutta su tutulması ile birlikte hem şişmanlığa hem de şişkinliğe sebep olur.Son yapılan çalışmalarda günlük tuz tüketiminin 4-5 gr sınırlarında olması tavsiye edilmektedir.

İster zayıf,ister kilolu olun yukarıdaki tavsiyeler sağlıklı ve uzun yaşamanın sırlarını gösteriyor ve her yaştan insanın dikkat etmesi gereken noktalar.Bununla birlikte bu sağlık kurallarına uymak şartıyla kolayca uygulayacağınız yöntemlerle kalıcı şekilde kilo verebilirsiniz.

Nasıl mı?

 

Zayıflamanızı Sağlayacak Pratik Öneriler

 • Gerçekçi hedefler koyun.İmkansız hedeflerin gerçekleşmesi de imkansızdır.
 • Kalori miktarını yavaş yavaş azaltınVücudun savunmaya geçip yağ depolamaması için,kalori alımını birden kesmeyin.
 • Kısa sürede fazla kilo vermeyi hedeflemeyinŞok diyetler vücudunuza zarar verdiği gibi,iradenize de zarar vererek,kilo verme sürecinizi sekteye uğratır.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin.
 • Her gün tartılmayın.Gün içinde yedikleriniz ve içtiklerinize bağlı olarak tartıdaki rakamlar sürekli dalgalanma halindedir.Bu yüzden her gün veya gün içinde sürekli tartılmak farklı sonuçlar vereceği için moralinizin bozulmasına neden olabilir.Haftada bir gün,günün aynı saati ve aynı kıyafetlerle tartılmak en doğrusudur.
 • Dışarıda yememeye çalışın.Dışarıda yediğiniz yemeklerin içeriğini tam olarak bilmediğiniz için,kontrolsüz yağ veya şeker almış olabilirsiniz.Yemek zorunda kalırsanız,en sağlıklı ve az kalorili olanını tercih edin.
 • Yeteri kadar su için.Günlük alınması gereken miktarı aşırıya kaçmadan alın.Spor veya egzersiz durumlarında daha fazla sıvı almanız gerektiğini unutmayın.
 • İkramları reddedinMisafirlikte veya ziyaretlerde yapılan ikramlar genelde yağlı,tuzlu veya şekerlidir yani kalori yüklüdür.Bunları kibarca reddedin veya sınırlı miktarda ve az yağlı olanları yiyin.En iyisi ziyarete aç gitmemektir.
 • Her fırsatı değerlendirerek hareket edin.Kısa mesafeleri yürüyün,asansör yerine merdiven kullanın,cep telefonuyla konuşurken oturmayın.
 • Tatlı yerine meyve tüketin.Sebzelerin glisemik indeksini yükseltmemek için fazla pişirmeyin.Öğünlerinizde sebze ve meyve yemeği alışkanlık haline getirin.
 • Lifli gıdalar tüketin.
 • Yemeklerinizi küçük porsiyonlar halinde yiyin.
 • Çok acıkmayın,en fazla 4 saat içinde yemek yiyin.
 • Kahvaltı başta olmak üzere,öğünleri atlamayın.Günde 3 öğün yiyin,aralarda atıştırmayın.Atıştırma ihtiyacı hissediyorsanız meyve,yoğurt,salata gibi düşük kalorili yiyecekleri tercih edin.
 • Kendinizi giymek istediğiniz kıyafetlerin içinde hayal edin.Bu direncinizin kırılmasını engeller.
 • Çocuklarınızın tabaklarında kalanları yemeyin.
 • Boş kalmak yemeğe yönelmek demektir.Boş kalmamak için kendinize uğraşlar edinin.
 • Yavaş ve emin adımlarla ilerleyin.İdeal olan haftada bir kilo vermektir
 • Beyninizin tokluk hissini yaratması için yavaş ve çiğneyerek yiyin.
 • Sevdiğiniz ama uzak durmanız gereken yiyecekleri satın almayın,dolabınızda bulundurmayın.
 • Egzersiz alışkanlığı kazanın ve kesinlikle bırakmayın.
 • Kilo vermeye çalışırken sizi motive edecek birini bulun.
 • Açken alışverişe gitmeyin.
 • Hızlı yemeyin ve çatal bıçak sürekli elinizde olmasın.
 • Düşük kalorili diyetlerden uzak durun.
 • Günde en az 2 litre su için.
 • Televizyon izlerken,kitap okurken yemeyin.
 • Nasıl olsa diyet gıdalar deyip,fazla yemeyin.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Tatlandırıcı kullanmayın,şekeri kesin.
 • Tuzu en aza indirin ya da tamamen hayatınızdan çıkarın.
 • Beyninizi tatmin etmek için yemeyin,doyduğunuz zaman yemeği bırakın.
 • Akşam yemeği saati 7’yi geçmesin.

Diyet Takviyesi Gerekli mi?

Sağlıklı olmak ve dengeli zayıflamak için dengeleyici bir diyet programı uygulamak gereklidir.Ancak bazı durumlarda vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineraller beslenme ile elde edilemeyebilir.Bu tür eksiklikleri telafi etmek için gıda takviyesi almak gerekli midir?

Diyet takviyeleri kolayca ve yaygın olarak ticari kaynaklardan sağlanabilir.Ama işe yarıyor mu? En önemlisi sağlıklı mı?

Diyet takviyeleri nedir?

Diyet takviyeleri diğer bir adıyla gıda ya da besin takviyeleri;vitamin,mineral protein gibi bir veya birden fazla besini içeren diyete ek takviyelerdir.Ayrıca çeşitli otlar gibi bitki kaynaklı maddeler içerebilirler.Diyet takviyeleri tablet,kapsül,toz ve sıvı gibi birçok formlarda bulunur.Diyet takviyeleri ilaç değildir ve zayıflamak için kullanılmazlar.

Diyet takviyeleri ne zaman gerekir?

Dengeli ve sağlıklı bir diyet programı uygulasanız da bazı durumlarda takviyeye ihtiyaç duyabilirsiniz.Takviye gerekebilecek durumlar şunlardır:

Yaşlı insanlar ihtiyaçları olan vitaminleri yemeklerden sağlayamayabilirler.B6,B12,D vitamini alımını artırmaları gerekebilir çünkü vücut bunları absorbe etmez.Özellikle güneş ışığı ile alınan D vitamini için yeterli doğal kaynak olmayabilir.D vitamini eksikliği yaşlılarda kemik erimesine neden olur.

Vejetaryen diyet yapanlar ve vejetaryen olanlar için B12 takviyesi gereklidir.

Süt içmeyen,yoğurt ve peynir yemeyenler için kalsiyum takviyesi gerekebilir.

Yeterince meyve,sebze ve baklagil tüketmeyen özellikle de çocuk doğurma yaşındaki kadınlar için folik asit,demir ve kalsiyum takviyeleri gerekebilir.

Sindirim sisteminde bir hastalık varsa normal yollardan besin emilimi gerçekleşmeyebilir.Bu durumlarda doktor tavsiyesi ile vitamin ve mineral kullanabilirsiniz.

Diyet takviyeleri için ipuçları

Diyet takviyesi almaya karar vermişseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır:

Günlük değerlere dikkat edin.Günlük değerin % 100 ile sınırlı olduğu bir vitamin-mineral kombinasyonu tercih edin.Toksisiteyi önlemek için önerilen dozdan fazlasını almayın.

Etiketini okuyun.

Takviyelerin son kullanma tarihini kontrol edin.Ayrıca etiket üzerindeki beslenme paneline bakın.

Kendinize göre almayın

Eğer bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışın.Besin takviyeleri diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.Gereksiz takviyeleri alarak sağlık sorunu oluşturmayın.

Yağda ve suda çözünen 13 vitamin

Doğru miktarlarda alınan vitaminler normal büyüme,sindirim,zihin açıklığı,direnç ve enfeksiyonlara karşı korumayı sağlar.Alınması gereken 13 vitamin şunlardır:

Yağda çözünen dört vitamin: A,D,E ve K vitaminleri

Bunlar vücudumuzun yağlarında depo edilirler.

Suda çözünen dokuz vitamin: Bunlar B ve C vitaminleridir.(Tiamin (B1), riboflavin (B2), niyasin, piridoksin (B6), pantotenik asit, B12 vitamini, biotin, folik asit)

Bu vitaminler vücutta depolanmaz.Sadece dışarıdan alınır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın