Liken Planus Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Liken planus nedir?

Liken planus,deride lezyonların oluşması sonucu ortaya çıkan,deri ve ağız içini etkileyen nispeten yayılım gösteren inflamatuar bir hastalıktır.Liken planustan etkilenen cilt genellikle kaşınır.

Yavaş yavaş kademeli bir başlangıç olabileceği gibi hızlı bir şekilde de başlayabilir.Liken planus nedeni bilinmeyen bir hastalık olmakla birlikte bulaşıcı değildir.Yani kişiden kişiye geçmez ve bir kanser türü de değildir.

 

 

Kimler liken planus olur?

Liken planus genel nüfusun yüzde birini etkiler.Erkek ve kadınların bu hastalığa yakalanma olasılığı eşittir ancak oral liken planus erkeklere oranla kadınları iki kat daha fazla etkiler.

Herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir,ancak orta yaşlı insanları daha fazla etkiler.Çok genç ve yaşlılarda nadir görülür.Bu hastalık ırk,ten,kültür ayırt etmeden dünyadaki herhangi birinde ortaya çıkabilir.

 

 

Liken planus belirtileri

Ciltte liken planus, yuvarlak veya düzensiz şekle sahip küçük, düz tepeli, kırmızı veya mor çarpı görünümündedir.

Daha yakından bakarsanız beyaz ve pul pul olduğunu görebilirsiniz.Hastalığın şiddetine göre kaşıntı yoğunluğu değişir.En yaygın olduğu bölgeler iç bilek,ön kol ve ayak bilekleridir.

Aynı zamanda kafa derisi ve tırnakları da etkileyebilir.Kafa derisinde oluşan liken planus bazı durumlarda saç dökülmesi,kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

Tırnaktaki liken planus tırnakların kırılmasına neden olabilir.Ağızda liken planus yanak içinde ve dil üzerinde dantelli beyaz lekeler gibi görünür.Ağrılı yaralar ve ülsere neden olup yiyip içmeyi zorlaştırır.

Liken planus vajina da dahil olmak üzere kadınların genital bölgelerini etkileyebilir.Vulva ve vajina içinde,parlak kırmızı lekeler veya yaralar ortaya çıkabilir.

Bu durum cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile karıştırılır ancak yukarıda da söylendiği gibi liken planus ne cinsel ne de başka yolla bulaşmaz.

Genital liken planus genellikle semptomlara neden olmaz ancak açık yaralar oldukça hassastır.

 

 

 

Liken planus neden olur?

Liken planus sebebi bilinmeyen bir hastalıktır.Stresin yol açtığı düşünülmektedir ve strese neden olabilecek duygusal değişimler hastalığı tetikler.

Renkli fotoğraf geliştirmek için kullanılan bazı kimyasal maddelere maruz kalanlarda da görülebilmektedir.Bazı durumlarda ise kronik Hepatit C enfeksiyonu ile birlikte seyredebilir.

Hepatit C virüsü siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi karaciğer hastalıklarına neden olabilir.

Doktorunuzun Hepatit C virüsü olup olmadığını anlaması için kan testi yaptırması gerekir.

Bazı insanlarda bazı ilaçlar liken planusa neden olur. Bu ilaçlar, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı, diyabet, artrit ve sıtma, antibiyotikler, non-steroid, anti-inflamatuar, ağrı kesiciler vb.

Aldığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz önemlidir.

 

 

Liken planus nasıl teşhis edilir?

Liken planus tanısı,sıklıkla bir dermatolog veya diş hekimi tarafından görünüm temelinde konur.Deri biyopsisi ile tanı doğrulanabilir.

Biyopsi için lezyondan az miktarda mukoza alınır.Liken planus olup olmadığına laboratuarda mikroskopla bakılarak karar verilir.

 

 

Liken planus nasıl tedavi edilir?

Bazı vakalarda lezyonlar yaklaşık bir yıl sonra herhangi bir tedavi uygulamadan kaybolup gider.Ancak tedavi ciltteki izlerin yok olmasını sağlar.

Tedavinin amacı deri lezyonlarının iyileşme hızını artırmaktır.Belirtiler hafifse hiçbir tedavi gerekli olmayabilir.Liken planus için bilinen bir tedavi yoktur ancak kaşıntı giderici ilaçlarla döküntülerin görünümü iyileştirilmeye çalışılır.

Kafa derisindeki liken planus hemen tedavi edilmezse etkilenen bölgeden bir daha saç çıkmaz.

Topikal kortikosteroidler çok yararlıdır. Doğrudan lezyonlara uygulayacağınız bir kortikosteroid merhem veya krem ​​kullanabilirsiniz.

Kortikosteroidler doğrudan lezyona enjekte edilebilir.Kaşıntıyı gidermek için antihistaminikler reçete edilebilir.

Kapsamlı vakalar, birkaç hafta veya daha uzun süre oral kortikosteroid kullanmayı gerektirebilir. Bu, genellikle yayılmanın süresini kısaltır, ancak ciddi yan etkilere neden olabilir.

Bazı vakalarda ultraviyole ışık terapisi (PUVA da denir) faydalı olabilir.

Bağışıklık düzenleyici ilaçlar olan takrolimus merhemi ve pimekrolimus kremi oral ve genital liken planus için yararlı olabilir.

Diğer tedavi seçenekleri topikal veya oral retinoid, uzun süreli antibiyotikler, oral antifungal kremler, fototerapi vb.

 

 

Liken planusun uzun vadeli görünümü nasıldır?

Liken planus zararlı veya ölümcül bir hastalık değildir.Zaman içinde kendiliğinden iyileşen vakalar olduğu gibi uzun süre devam eden de olabilir.

Hastalığın süresi ve seyri hastadan hastaya değişir.Cilt lezyonlarının varlığı sabit değildir ve zaman içinde azalabilir.Ağız lezyonlarının iyileşmesi deriye göre daha uzun sürer.

Liken planus tedavi edildikten sonra tekrarlayabilir.Ağızdaki liken planusta kanser gelişimi riski daha fazladır.Bu durumda tütün ve alkol ürünlerinin kullanımından kaçınmalısınız.

Yılda iki kez diş hekimi veya dermatolog tarafından kanser taraması yapılmalı.

 

 

 

Liken Planus için Evde Uygulanacak Bitkisel Tedaviler

 

Liken planus deri ya da mukoza da oluşan inflamatuvar bir otoimmün bir hastalıktır.Bu alerjik reaksiyona kimyasal maddeler,boyalar ve ilaçlar sebep olabilmektedir.

Bu hastalığın belirtileri kaşıntılı döküntüler,kabarcıklar,tek ya da kümelenmiş lezyonlar,ağız yaraları ve saç kaybıdır.

Hastalığın belirlenmiş bir tedavisi yoktur sadece birkaç losyon ya da kremle kaşıntı hafifletilmeye çalışılır.

Hastalığın geçmesi uzun sürmektedir ve çoğu kişi de belli sürede bir tekrarlamaktadır.

Liken planus için evde yapabileceğiniz doğal tedaviler de bulunmaktadır.

 

 

Yulaf

Yulaf ile ılık suyu karıştırıp macun yapın.Bu macunu günde en az iki defa lezyonlara sürün.Bir süre beklettikten sonra yıkayın.Bu macun kaşıntıyı hafifletecektir.

 

 

Soğuk Kompres

Lezyonların bulunduğu bölgeye soğuk buz torbası ya da soğuk suya batırılmış bir bez koyarsanız kaşıntının rahatladığını fark edeceksiniz.

İstenen sonucu elde etmek için torbayı 5-10 dakika lezyonlara tutun.Bu tedaviden sonra bir cilt losyonu kullanın.

 

 

Aloe Vera

Aloe Vera nın şifa özellikleri olduğu bilinmektedir.Lezyonların olduğu bölgeye doğrudan aloe vera jel sürün.

Sabahları boş mideyle seyreltilmiş aloe vera suyunun (30 ml) düzenli olarak alımı da tedaviye yardımcı olabilir.

 

 

Fesleğen

Fesleğen,anti-inflamatuvar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve liken planus tedavisinde kullanılır.Fesleğen yapraklarının suyunu,lezyonlar üzerine sürün.

Taze fesleğen yaprağını günlük olarak çiğneyin.Yemeklerinizde fesleğen yaprakları ya da tohumları kullanabilirsiniz.

 

 

Zerdeçal

Zerdeçal antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.Su ile zerdeçal tozunu karıştırarak koyu bir macun hazırlayın ve lezyonlardan etkilenen bölgeye sürün.

Başka bir alternatif ise zerdeçal tozu,buğday unu ve süt ile oluşan karışımı lezyonlu bölgeye uygulamaktır.Zerdeçal içeren gıda maddeleri de tüketimi de önerilir.

 

 

Yumurta beyazı

Yumurta beyazı,kakao yağı ve elma sirkesini karıştırıp lezyonlu bölgeye uygulayın.Bu karışım kaşıntı hissini azaltmak için kullanılır.

 

 

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve liken planus tedavisinde lezyonları hafifletmek için kullanılır.

Çay ağacı yağını su ile seyrelterek etkilenen bölgeye günde en az iki defa uygulayın.

 

 

Zencefil

Zencefil anti-histamin özelliklere sahiptir ve lezyonların yayılmasını önleyebilir.Günde 2-3 defa zencefil çayı için.Döküntülerin olduğu bölgeyi taze zencefil suyu ile ovun.Zencefil içeren gıda maddelerini tüketin.

 

 

 

Bu yazıyı beğendiysen,başka yazılarımı da okumak istersin.Bunun için aşağıya email adresini gir.Yeni yazı yayınlandığında haberin olsun!!!

Email adresini yaz

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. yok yok dedi ki:

  5 Sene oldu, geçmeyen, nalet bir hastalık. Ne yaparsan yap, düzelir gibi oluyor, tekrar eski haline geliyor. Stres falan hikaye. Herkeste stres var. Derdi problemi olmayan varmı bu devirde. Tabi stresin her insanı farklı etkilediğini kabul ederim. Ama hastalık seviyesinde kabul etmem. Ben kendimi biliyorum.

  1. Meltem dedi ki:

   Sizde nasıl bi seyir gösterdi acaba benim yüzümde çıktı

   1. Hüseyin dedi ki:

    Benimde yüzümde çıktı. Hergün fondeten surupte çıkıyorum.

   2. Canan ünsel dedi ki:

    Meltem hanım dermatoloji ye gidin, eğer yüzünüzde varsa sakın kaşımayın leke bırakıyor ve bu lekeler kalıcı oluyor bende 15 yıldır var iğrenç hastalık

 2. Canan ünsel dedi ki:

  Benimde yıllardır liken planus hastalığım var ve ağır lekeler kaldı ayak bileklerimde bana 1000mg lık kortizon hap verdiler rapor çıkartılarak kurutucak dedi doktorum ve 10 yıl sonra tekrar yine çıktı aşırı kaşıntım var ve yine 1000 mgramlık ilaç tedavisine yine başlıycam

  1. süleyman dedi ki:

   çok yanlış yapıyorsunuz
   ben ce vucudunuzda buna sebep olan şeyi ortadan kaldırmak gerekiyor önce siz direk ona yoğunlaşın bakın önceden ilacı denediniz ve şimdi yine aynı durumdasınız .bağışıklık sisteminşz okadar kuvvetli ki bu yolla hastalığınızı atıyorsunuz siz bu yolu tedavi olacam diye kapatırsanız mazallah başka hastalığa çevrilirsiniz

 3. Serap dedi ki:

  Bendede liken var ve gitmediğim doktor kalmadı şimdi bitkisel yollara başvuruyorum süpürge tohumunu sabahleyin bir çay kaşığı toz halinde şu ile yutuyorum ve yok olmaya başladı

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi:
Yasal Uyarı: Bu sitede bulunan içerikler sadece bilgi amaçlıdır ve herhangi bir hastalık, bozukluk veya anormal fiziksel durum için bir teşhis, tedavi, önleyici veya iyileştirici gücü bulunmamaktadır veya sizin için tıbbi bakımın yerini almamalıdır. Sağlığınız veya refahınızla ilgili herhangi bir konuda ve herhangi bir sağlıkla ilgili faaliyette bulunmadan önce - uygun bir sağlık uzmanına danışın.