Leptin Diyeti

 

Leptin diyeti, kalıcı kilo vermek isteyenler için en ideal ve sağlıklı diyetlerden biridir. Leptin diyeti ile birlikte kalıcı yaşam değişiklikleri, egzersiz yapma alışkanlıkları kazanacak, yağ yakıp kas kütlesi oluşturacaksınız. Kilolarınıza veda ederek dar kotlarınızın içine rahatlıkla girebileceksiniz.

 

Yağ hücreleri tarafından üretilen bir hormon olan leptin, yakacak yiyecek miktarı az olduğunda ve yakıt deposu dolu olduğunda beyne sinyal gönderir.

 

 Ancak bazı olumsuzluklar veya vücutta oluşan anormal durumlarda, leptinin aşırı üretimi veya az üretimi gerçekleşebilir. 

 

Bunun sonucunda aşırı yemeye ve de kilo almaya başlarsınız. Leptin diyeti, az yemek yemenizi veya şok bir diyet yapmanızı gerektirmez. Neyi ne zaman yemeniz gerektiği leptin için önemli faktördür.

 

Leptin hormonun çalışma mantığını ve leptin direncinin nasıl ve neden oluştuğunu anladığınızda, aslında           Leptin Diyetinin de nasıl işlediğini kavrayacaksınız. 

 

Bunun için öncelikle “Kilodan Sorumlu Hormon-Leptin-“ adlı yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

 

Aşağıdaki yazıda leptin diyeti, örnek bir diyet planı, yemeniz ve kaçınmanız gereken gıdalar, yapmanız gereken egzersizler ve yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi edineceksiniz.

 

 

Leptin diyeti nedir? Kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

 

Hormonlar,vücudunuzun düzgün bir şekilde çalışması ve işlev görmesi bakımından önemli rol oynarlar. Herhangi bir hormonun dengesizliği, kilonuzu doğrudan etkiler ve kilo almaya başlarsınız.

 

Bu nedenle bütün hormonların düzgün çalışmasını sağlayacak bir diyet programı izlemeniz gerekir. Hormonların kilo verme üzerindeki etkisini öğrenmek için “Kilo Verme Sürecinde Hormon Hükümranlığı” adlı yazıyı okuyun.

 

Leptin diyeti, aşırı yeme isteği, vücut ağırlığı sorunları ve tiroid problemlerini çözmek için vücudun gücünü açığa çıkarmanıza yardımcı olur. Yağ hormonu leptinin görevini eksiksiz ve başarıyla yerine getirmesi, obezite, diyabet ve kalp hastalıklarını önlemede en önemli faktördür.

 

 

 

 

Leptin diyeti, vücudunuzdaki leptin miktarını düzenleyerek formda kalmanıza yardımcı olur. Leptin, yağ hücreleri ve dokuları tarafından salınan bir hormondur. Vücudunuzda ne kadar yağ olduğunu söyleyerek, beyninize bir haberci gibi davranır.

 

Vücudunuzda yeterli miktarda leptin varsa beyin aşırı yağ yakmanıza yardımcı olmak için metabolizmayı düzenler. Yani leptin hormonu düzgün çalışıyorsa, yağ kaybetmek için fazla çaba harcamaya gerek yoktur.

 

Leptin diyetinin, vücudunuzun hormonlar tarafından gönderilen sinyalleri dinlemesine yardımcı olmak için beş basit kuralı vardır.

 

 

Leptin Diyetinin Beş Basit Kuralı

 

Kural 1: Akşam yemeğinden sonra yemek yemeyin

Kural 2: Günde üç öğün yiyin

Kural 3: Yavaş ve az yiyin

Kural 4: Kahvaltıda protein tüketin

Kural 5: Karbonhidrat miktarını azaltın

 

Şimdi de bu kuralların nasıl işlediğini açıklayalım.

 

Kural 1: Akşam yemeğinden sonra yemek yemeyin

 

Akşam yemeği ve kahvaltı, Leptin diyeti için son derece önemli olan iki öğündür. Akşam yemeği ve kahvaltı arasındaki süre daima 12 saat olmalıdır. Çünkü biz uyurken veya dinlenirken metabolizmamız yavaşlar. Dolayısıyla, metabolizmamız yavaş olduğunda vücudumuza fazla yağla yüklememeliyiz.

 

12 saatlik ara, vücutlarımıza,akşam yemeği için aldığımız yiyecekleri işlemeye yetecek zamanın olması demektir. Akşam yemeğinden sonra yediğiniz yiyecekler doğrudan yağ rezervlerine katkıda bulunur.

 

Bu nedenle Leptin diyeti, ne kadar acıkmış olursanız olun, akşam yemeğinden sonra herhangi bir yiyecek alımını kesinlikle yasaklar. Tok karnına asla yatmayın ve uyumadan 3 saat önce akşam yemeğini bitirin.

 

Öğleden sonra 4 civarı ve akşam yemeğinden sonra aşırı yeme isteği oluşur. Bu istek leptin hormonunun yanlış yönlendirmesinden kaynaklanır ve bunu kendi iradenizle bastırmak zorundasınız. Akşam yemekten sonra yemek yememek için her türlü çabayı göstermelisiniz.

 

Kural 2: Günde üç öğün yiyin

 

Araştırmalar vücudunuzun düzgün çalışabilmesi için üç öğün yemek gerektiğini gösteriyor. Bunun nedeni üç öğün yemek yediğinizde, vücudunuz daha fazla besin öğesi elde ediyor. Vücut, leptinin beyne geçişini engelleyen trigliseritleri biriktirir. 

 

Leptinin işlevini yerine getirebilmesi için, bu trigliseridlerden kurtulmanız gerekir. Atıştırma alışkanlığına sahipseniz, trigliserit seviyeleri yenilenmeye devam eder. Sadece üç öğün yemek yiyerek, depolanan trigliseridleri tüketebilirsiniz. Dolayısıyla leptin, beyninize kolayca ulaşabilir ve işini yapabilir.

 

Metabolizmanız sürekli yemek için tasarlanmamıştır. Sürekli yemek metabolizmanın şaşırmasına neden olur. Öğünler arasında 5-6 saat bekleyin. Atıştırmayın. 

 

Öğünler arasında 5-6 saat olması trigiliseridlerin kandan temizlenmesini ve leptin hormonunun salınımını sağlar. Yağ hücrelerinin gün içinde temizlenmesi leptinin daha iyi salgılanmasını ve gece uyurken kalçalarınızdan yağ yakmasına yardımcı olur.

 

Kural 3: Yavaş ve az yiyin

 

Yemeğinizi yerken, leptinin beyninize ulaşmasının 20 dakika sürdüğünü unutmayın. Leptin,”mide tamamen doldu” diyene  kadar beyin midenin dolduğunu anlamıyor.

 

Dolayısıyla, vücudunuzdaki leptinin devam edebileceği bir hızda yemek yemeniz önemlidir. Yavaş yemenin yanı sıra, doyana kadar yememeniz önemlidir.

 

Mideniz patlayana kadar yemek en berbat yeme şeklidir. Vücudunuzun işlev görmesini sağlamak için yavaş ve az yiyin.

 

Lokmalarınızı çiğneyerek yutun. Yavaş yemek daha az yemenizi sağlar. Leptin problemlerinin en önemli nedeni öğünlerde büyük porsiyonlar tüketmektir. 

 

Yemeğinizin yağ, karbonhidrat ya da protein içermesi fazla önemli değildir. Sürekli büyük porsiyonlar yemek vücudunuzu yemekle zehirlemek demektir.

 

Kural 4: Kahvaltıda protein tüketin

 

Diğer birçok diyet gibi, Leptin diyeti de kilo verme sürecinde kahvaltının önemini vurgular. Kahvaltıda yedikleriniz vücudunuz için çok önemlidir.

 

12 saat aradan sonra yüksek proteinli bir kahvaltı, metabolizmanızı % 30 oranında artırır. Dolayısıyla Leptin diyetine devam etmeyi planlıyorsanız gününüze protein açısından zengin bir kahvaltıyla başlamanız gerekir.

 

Protein yönünden fakir bir kahvaltı yaparsanız enerjiniz çabuk çöker ve öğle yemeğine kadar 5 saat dayanamazsınız.Öğleden sonra ve akşam yemeğinden sonra yemeye karşı aşırı istek duyarsınız. Yumurta, kahvaltı için iyi bir seçenektir.

 

Lor peyniri yüksek protein içeren bir gıdadır ve kompleks karbonhidrat ve meyvelerle birlikte kahvaltıda tercih edilebilir. Sabah kahvaltısında alacağınız kaliteli protein gün boyu sizi ayakta tutacak istikrarlı olmanızı sağlayacaktır.

 

Kural 5: Karbonhidrat miktarını azaltın

 

Leptin diyeti yapacaksanız, karbonhidratları büyük oranda azaltmalısınız. Yüksek oranda karbonhidrat tüketmek, trigliseridlerin tükenmesini önleyebilir. Böylece, depoladığınız yağlar vücudunuzda korunur. Kullanılmayan karbonhidratlar yağa dönüşür. Bu nedenle diyet süresince karbonhidratlardan uzak durmanız önerilir.

 

Karbonhidratlar kolay kullanımlı yakıtlardır. Çok fazla yerseniz para biriktirir gibi yağ depolarınızı doldurursunuz. Sürekli ve fazla miktarda karbonhidrat tüketmek tiroit problemlerini artırır, kasları güçsüzleştirir, büyüme hormonlarının düzenli çalışmasını engeller, yeterli yağ yakımını engeller, strese neden olur. Bazı karbonhidratları tüketmek önemli ve gereklidir ancak kendinizi karbonhidrat ezmesine döndürmeyin.

 

 

Leptin Diyet Planı

 

Kahvaltı için

 

Sabahları protein ihtiyacı nedeniyle, bir günün ilk yemeği,yumurta,peynir gibi yiyeceklerden oluşabilir.

Unutmayın: Protein hariç, kahvaltılarınız lif bakımından zengin olmalı ve ayrıca bol su içmelisiniz.

 

Öğle yemeği için

 

Özellikle açlıktan perişan olduysanız, öğle yemeği zor bir zaman olabilir. Bu öğünde amaç, küçük bir kalori alımı ile fazla yemek yemektir. Bu Leptin üretiminizde size yardımcı olacaktır: Hem bir salata hem de çorba bu gereksinimleri karşılar ve mükemmel bir besin kaynağı sağlayabilir. Ayrıca, haşlanmış et (tavuk veya hindi) genellikle mükemmel bir seçimdir.

 

Dikkat edin: Antioksidanlar vücudunuzun çalışmasına yardımcı olacağından, siyah veya yeşil çay gibi şekersiz çay içebilirsiniz.

 

Akşam yemeği için

 

Akşam yemeği fikirleri nispeten basit tutulmalıdır. Aşağıdaki ipuçlarını takip etmeye çalışın: Bir miktar sebze ile protein miktarı organizmanız için yararlı olacaktır. Tatlı yemeden olmaz diyorsanız, yemeğin sonunda, meyve yiyebilirsiniz. Ayrıca, dondurma gibi az miktarda lezzetli bir alternatif de ekleyebilirsiniz.

 

Dikkat edin: Bu fikir aşırıya kaçmak için değil, her türlü istek üzerine biraz tatmin sağlamaktır.

 

Bu diyet planı, Leptin diyetinin 5 kuralına göre hazırlanmıştır. Güne protein açısından zengin bir kahvaltıyla başlayın. Öğle yemeğinin az bir bölümünü yiyin, mayonez veya herhangi bir yağlı salata sosu kullanmaktan kaçının.

 

Açlık hissederseniz, su için. Akşamları, atıştırmak isterseniz, bir fincan yeşil veya siyah çay içebilirsiniz. Proteinle birlikte akşam yemeği için sebze tüketebilirsiniz. Tatlı olarak meyvelerden başkasını düşünmeyin.

 

 

Leptin Diyeti boyunca yiyebileceğiniz gıdalar

 

Sebzeler: Ispanak, Brüksel lahanası,yeşil fasulye, kuru fasulye, domates, lahana, brokoli, soğan, sarımsak, zencefil, kereviz, pırasa, kabak, patlıcan, turp, pancar, biber, bamya, kabak, balkabağı vb.

Meyveler: Elma, muz, üzüm, greyfurt, limon, çilek, portakal, kivi, karpuz, kavun, nar, ananas, papaya, şeftali, erik ve armut.

Sağlıklı Yağlar: Zeytinyağı, pirinç kepeği yağı, badem, yer fıstığı, ceviz, fıstık ezmesi, tereyağı ve avokado.

Proteinler: Fasulye, soya, mercimek, mantar, keten tohumu, kabak çekirdeği, balık, tavuk göğsü, sığır eti.

Süt: Az yağlı süt, yoğurt, ekşi krema, yumurta, dondurma (az miktarda),süzme peynir ve lor peyniri.

Buğday ve Tahıl Ürünleri: Tahıl ekmeği, kepekli ekmek, buğday ekmeği, yulaf, arpa, yulaflı bisküvi, buğday makarna ve buğday eriştesi.

Otlar ve Baharatlar: Kişniş yaprakları, fesleğen, dereotu, biberiye, kekik, rezene, çavdar, kişniş tozu, kimyon, karanfil, tarçın, hindistan cevizi, kakule, kekik vb.

İçecekler: Su, taze hindistan cevizi suyu, taze meyve ve sebze suları (paketlenmiş içecek yok), smoothies ve detoks içecekleri. Alkol ve şekerli içeceklerden kaçının.

 

 

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

 

Karbonhidrattan zengin gıdalardan kaçının. Özellikle dışarı çıktıktan sonra karbonhidratları az miktarda tüketin.

Sağlıksız yağlar yemekten kaçının. Ayrıca, sınırlı miktarda yağ yiyin.

Beyaz ekmek,beyaz un,şeker ve çok fazla tuz gibi beyaz yiyeceklerden kaçının.

 

 

Leptin Diyeti Yaparken Kullanılabilecek Takviyeler

 

Leptin takviyeleri piyasada mevcuttur ve kilo kaybına yardımcı olduklarını iddia ederler. Ancak, bu iddiayı doğrulamak için çok fazla veri yok. Daha fazla yeme, aşırı bir leptin üretimi veya çok az leptin üretimi ile sonuçlanır.

 

Vücudunuz leptini aşırı üretiyorsa, vücuda daha fazla leptin eklemek pek mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle, kilo vermek için leptin takviyeleri kullanmanız gerekip gerekmediğini bilmek önemlidir. Herhangi bir kilo kaybı hapı almaya karar vermeden önce bir doktora danışmayı ihmal etmeyin.

 

Leptin vermek, sadece insanların leptin yapmadığı son derece nadir vakalara yardımcı olur. Bu insanlar enjeksiyondan leptin aldığında, aşırı yemeyi bırakırlar. Fakat insanların büyük çoğunluğu için tedavi başarısız olur, zaten leptin takviyeleri kilo verme tedavisinde tıbbi olarak onaylanmaz.

 

Esasen leptin üzerine yapılan araştırmalar deneysel aşamadadır. Leptin sindirilebilir bir protein olduğundan, kan dolaşımına girmez.Dolayısıyla vücudu parçalayacağı için ek formda alınamaz.Ve bu yüzden sadece enjeksiyon formunda verilebilir. 

 

Tamamen yardımcı olmadığı kanıtlanmış takviyeleri almak yerine kilolu kişilerin leptin işleyişine yardımcı olmak için insülin direncini azaltmak ve trigliserit düzeylerini düşürmek gibi başka seçenekleri vardır.Bunu başarmanın en iyi yolu ilk önce kan şekerinin yükselmesine izin vermemektir.

 

Bazı uzmanlar, eğer daha az şeker alırsak, insülin direncinin azalacağına ve kilo kaybına yardımcı olacağına inanıyorlar. Yüksek trigliserid düzeylerini düşürmek de kilo vermeye yardımcı olabilir.Çok fazla trigliserid, leptinin bir taşıyıcı aracıyla beyine yaptığı yolculuğa müdahale eder. 

 

İnsülin direncinin en belirgin özelliklerinden biri yüksek trigliserid düzeyleridir.Trigliserid miktarını düşürerek leptinin taşınmasına yardımcı olabilir ve beyindeki sinyali artırabilirsiniz.

 

 

Leptin Diyetinde Egzersiz Faktörü

 

Kilo vermek için bu diyeti yaparsanız,çok düşük kalorili beslenmeniz gerekmediğinden, düzenli egzersiz yapmak size daha iyi ve daha hızlı sonuçlar verecektir. 

 

Yürüyüş, tempolu yürüyüş, koşu, merdiven tırmanma,ip atlama, squat, aerobik ve mukavemet eğitimi, kilo vermenizi hızlandırabilir.

 

Güç antrenmanına başlamadan önce bir kaç kilo verdiğinizden emin olun. Güç eğitimi kas kütlesi oluşturur ve ilk önce yağ kaybetmeden kas yapmaya başlarsınız. Böylece, zayıflama sonuçlarını göremeyebilirsiniz.

 

 

Leptin Diyetinin Faydaları

 

Kilonuzu daha hızlı kaybedersiniz.

İlk birkaç günün ardından sık sık açlık hissetmezsiniz.

Kas kütlesi oluşturursunuz.

 

 

Leptin Diyetinin Yan Etkileri

 

Günde üç öğün yemek herkese veya tüm vücut tiplerine uygun olmayabilir.

Diyet sonrası eski alışkanlıklarınıza dönerseniz kiloyu geri kazanabilirsiniz.

Duygudurum dalgalanmalarına yol açabilir.

 

 

Leptin Diyeti Tavsiyeler

 

Üç saatlik bir akşam yemeğinden sonra yatın ve yedi saatlik iyi bir uyku çekin.

Sabah erken kalkın ve ilk önce limon suyu ile ılık su için.

Düzenli olarak egzersiz yapın.

Haftada en az üç kez bir spor yapın.

Yemeklerinizi doğru zamanda yiyin.

Yemekte arkadaşlarınız veya ailenizle konuşmayın.

 

Kısacası ne yediğin kadar ne kadar ve ne zaman yediğin de önemlidir. Sağlıklı yaşamak ve enerjik olmak istiyorsanız leptin ile uyum içinde olmalısınız.

 

 

Bu yazıyı beğendiysen,başka yazılarımı da okumak istersin.Bunun için aşağıya email adresini gir.Yeni yazı yayınlandığında haberin olsun!!!

Email adresini yaz

Delivered by FeedBurner

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. funda dedi ki:

  merhabalar bir sorum olacak sabah kahvaltımı yaptım 4 saat sonrada kahve içim mesela leptin hormanı yine devreye girermi yani süt yeşil çay kahve gibi sıvı gıda tüketilebilir mi acaba yemekler arasında.

  1. diyetz dedi ki:

   Yeşil çay,siyah çay,türk kahvesi gibi içeceklerin glisemik indeksi 0’dır.Tabi şekersiz içtiğiniz müddetçe.Bu yüzden herhangi bir zamanda içtiğinizde insülin yükselmez ve leptin hormonu zamanı geldiğinde devreye girer.Ancak süt,nescafe gibi içecekler şekersiz de içseniz insülini yükseltir.Bu yüzden bu içecekleri yemek aralarında içmemeye özen gösterin.

   1. funda dedi ki:

    çok teşekkür ederim.

 2. Kur dedi ki:

  Peki sade nescafe yada filtre kahvedemi yemek arasında oda şekersiz içildiginde bozuyormu leptini?

  1. diyetz dedi ki:

   Nescafe için garanti veremem.İçeriğine bakmak lazım glisemik indeksi yükseltecek bir madde var mı diye.Ama filtre kahvenin leptini etkileyeceğini düşünmüyorum.Gerçek kahvenin glisemik indeksi 0 dır.Tabi içinde süt tozu,krema vs. gibi bileşenler olmadığı sürece…Bu yazıyı okuyarak gıdaların glisemik indekslerini öğrenebilirsiniz.
   http://www.diyetz.com/glisemik-indeks-tablosu

 3. TÜLİN ATEŞAL dedi ki:

  En geç 19 veya 20 gibi yemek yemeyi bitirip gece yatmadan 11:30 gibi tarçınlı süt içmek leptini bozar mı….

  1. diyetz dedi ki:

   Süt ürünleri genelde orta-düşük glisemik indekse sahiptirler. Buna karşın ciddi insülin yükselmelerine neden olabilirler.İnsülinin yükselmesi demek leptinin devreye girmemesi anlamına gelir.Bu durumda gece yatmadan süt içmek leptin açısından olumsuz etkilere neden olabilir diyebiliriz.

   1. TÜLİN ATEŞAL dedi ki:

    Çok teşekkür ederim ….

 4. Kelebek dedi ki:

  Akşam Yeşil çay içine tarçın zencefil koymak sorun olurmu

  1. diyetz dedi ki:

   Sorun olacağını düşünmüyorum.Zaten poşet yeşil çaylarda bunlar gibi baharatlar bulunuyor.

 5. Sinem dedi ki:

  Yemek aralarinda icilen yesil cay (biraz limon sikilmis) zarari olur mu ayrica icilen antibiyotik yada agri kesici gibi ilaclar etkiler mi?

  1. diyetz dedi ki:

   Ne zaman içerseniz için yeşil çay sıkıntı yaratmaz.Tıbbi ilaçlar -eğer kilo aldıran özelliklere sahip değilse-zaten yemekten sonra içilir.

 6. nilgün dedi ki:

  Akşam yemeğini çok geç yemiyorum ama şartlar nedeniyle çok geç yatıyorum, dolayısıyla aradan geçen 5 saatte acıkıyorum, yatmadan önce bir kase yoğurt insülin ve leptin düzenini bozar mı?

  1. diyetz dedi ki:

   Yatmadan önce yiyeceğiniz ve içeceğiniz her şey insülin ve leptini etkiler.Geç yatıyor ve bu nedenle acıkıyorsanız,akşam yemeğini birkaç saat geçe alabilirsiniz.

 7. Düşünseniz bir hormon var ve yağ yakımında etkili. Bu hormonu kullanmayı engelleyen bir diyet saçmadır bana göre. Eldeki imkanı kullanmak ise akıllıca olan yöntem olsa gerek. O yüzden diyetlerin leptin hormonunu dikkate alması ve onun etrafında şekillendirmesi gerekiyor. Leptin Diyeti etkili olur, Canan Karatay hoca da Leptin’den sıkça bahseder. Dikkate almak lazım…

 8. Tuğba dedi ki:

  Leptin hormonu devrederken örneğin ağzıma diş macunu ala bilirmiyim yada ağızda ki kokuyu engelleyen ne yapa bilirim ağız temizleme suyu olabilir mi?

  1. diyetz dedi ki:

   Evet etkiler.Ama yedikleriniz kadar kan şekerini yükseltmez.

 9. selda dedi ki:

  Merhabalar bir sorum olacak.öğünler arası 4saat su dışında bişey tüketmiyorum 4saat yeterli olurmu? Birde tarçınlı ,limonlu ,sodalı su içiyorum.leptin hormonunun çalışmasını etkilermi?şimdiden teşekkürler:)

  1. diyetz dedi ki:

   Öğünler arasının en az 4 saat olması gerekli.Daha fazla olması daha kolay yağ yakacağınız anlamna gelir.
   Aralarda içilen tarçınlı ve limonlu suyun zararı olacağını düşünmüyorum.

   1. tc dedi ki:

    peki leptin yemekten 4 saat sonra salgılanıyorsa, ve iki öğün arası 4 saat koyduğumuzda, tam leptin devreye girecekken yemek yemiş oluyoruz. bu durumda leptin salgılayamıyoruz, bu doğrumu? sabah 9.00 kahvaltı – akşam 19.30 yemek düzeninde gündüz leptin salgılanması için öğle yemeğini saat kaçta yemek doğru olur?

    1. diyetz dedi ki:

     Yemekler arasında en az 4 saat olmalı.4 saatten ne kadar fazla olursa,leptin o kadar etkili olacaktır.Sabah 9 da kahvaltı yapıyorsanız,2 veya 2 buçuk öğle yemeği için uygun olabilir.

 10. Filiz dedi ki:

  Yatmadan yarım saat önce yoğurt pulbiber ve limonlu kür yiyoruz yağ yakmasi için oda leptin hormonunu bozuyormu

  1. diyetz dedi ki:

   İnsülin salgılanmasına neden olan her şey leptini etkiler.

 11. Leyla dedi ki:

  Merhaba akşam yemeğini en geç 6.30 yemiş oluyoruz haftaiçi kahvaltımız en geç 8.00 haftasonu da en geç 9.00 oluyor. Akşam yemeği ve kahvaltı arasında 12 saat olmalı demişsiniz bizim bu durumumuz sıkıntı olur mu kahvaltıyı daha erkene mi çekmemiz lazım acaba

  1. diyetz dedi ki:

   Akşam yemeği ile kahvaltı arasında en az 12 saat olmalı.Sizin 13-14 saatlik bir ara var. Bu sorun oluşturabilecek bir durum değil.

 12. sultan dedi ki:

  merhaba
  Bir kaç sorum olacak
  1-)Yemek aralarında ve akşam yemeğinden sonra az da olsa meyve yemek (ör.elma,portakal,muz gb) leptin hormonun çalışmasını etkiler mi?
  2-)akşam yemeğinden sonra ne yemek yada neler içmek leptin hormonunun çalışmasını engellemez?
  3-)ek gıda takviyeleri almalımıyız?alırsakta hangi vitaminlerin bol olduğu ek gıda takviyelerine kullamalıyız.
  teşekkürler

  1. diyetz dedi ki:

   Yemek aralarında ve akşam yemeğinden sonra ne olursa olsun leptini etkiler.Ek gıda takviyeleri konusunda her zaman bir doktora başvurmanızda yarar var.

 13. Erhan dedi ki:

  Merhabalar tam olarak anlayamadığım şu:
  Yeşil çay glisemik indeksi 0 gözüküyor ama yine de merak ediyorum işi bilenden öğrenmek adına yemeğimi yedik yaklaşık 4-4.5 saat sonra leptin hormonum devreye girdi örneğin yemeğimi bitirmemin üzerinden 8 saat geçti ve ben YEŞİL ÇAY tükettim (şekersiz) leptin hormonum aynı şekilde salgılanmaya devam eder mi? Normalde glisemik değeri olan bir şey yemediğim için( ta ki böyle bir yiyecek ya da içecek alana kadar )bu hormon salgılanmaya devam ediyor kısacası yeşil çay bunu etkiler mi?
  Şimdiden çok teşekkürler iyi çalışmalar

  1. diyetz dedi ki:

   Sadece karbonhidratlar kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir ve saf çaylar karbonhidratlardan arınmışlardır. İster yeşil, oolong, beyaz veya siyah çay için, bu saf çayların hiçbiri kan şekeri düzeylerini yükseltmez. Bu da leptini etkilemez demektir.

 14. ilknur ölçü dedi ki:

  okuduğum bir sitede bu diyette öğle yemeği yok.leptinin çalışması adına doğru mu?

  1. diyetz dedi ki:

   Leptin diyetinin farklı versiyonları var.İki öğün de kullanılabilir ancak bu kahvaltıyı daha geç yapanlar için uygun olabilir.Örneğin sabah 7 de kahvaltı yapıyor ve akşam yemeğini saat 7 de yiyorsanız iki öğün arasında 12 saat bulunur ki günün en aktif saatlerinde normal bir insanın bu kadar aç kalması beklenemez ve doğru da değildir.Ama kahvaltıyı 10 veya 11 gibi yapan birisi akşam 6-7 gibi akşam yemeğini yiyip günü iki öğünle kapatabilir.
   Yani bir diyet planı kişiye ve yaşam tarzına göre uyarlanmalı.

 15. Buket Evran dedi ki:

  Selamlar
  İnsülin kullanan diabet hastasıyım. Trigliseritim 600 civarında . Kanşekerim açlık 160 tokluk kanşekerim 180-200 civarında . 1.60 boy. 77kilo ağırlığındayım. Uzun açlık süresi olduğunda ani kan şekeri düşüklüğü yaşıyorum. 50 Lere falan düşüyor. Kilo vermek için ne yapabilirim. Doğru ve sağlıklı olanı hakkında Bilgi verirseniz sevinirim

  1. diyetz dedi ki:

   En sağlıklısı bir uzmanın gözetimi ve takibi altında kilo vermenizdir.

 16. Hülya Görkem dedi ki:

  Merhaba, sigarayı bıraktım, nikotin sakızı çiğniyorum. Bu sakızda yapay tatlandırıcı var. Öğün aralarında bu sakızı çiğniyorum doğal olarak, leptin hormonu etkilenir mi?

  1. diyetz dedi ki:

   Yapay tatlandırıcıların başka zararları olsa da, şeker gibi kan şekerini hızla yükseltmezler. Tabi bu biraz da tatlandırıcının cinsine bağlı.

BİR YORUM YAZ


%d blogcu bunu beğendi:
Yasal Uyarı: Bu sitede bulunan içerikler sadece bilgi amaçlıdır ve herhangi bir hastalık, bozukluk veya anormal fiziksel durum için bir teşhis, tedavi, önleyici veya iyileştirici gücü bulunmamaktadır veya sizin için tıbbi bakımın yerini almamalıdır. Sağlığınız veya refahınızla ilgili herhangi bir konuda ve herhangi bir sağlıkla ilgili faaliyette bulunmadan önce - uygun bir sağlık uzmanına danışın.