Kombu Çayının Sağlık Faydaları

 

 

Kombu çayı, binlerce yıldır tüketilen mayalanmış bir çay. Çay ile aynı sağlık yararlarına sahiptir, aynı zamanda yararlı probiyotikler açısından da zengindir.

 

Kombu ayrıca antioksidanlar içerir, zararlı bakterileri öldürebilir ve çeşitli hastalıklarla mücadeleye yardımcı olabilir.

 

İşte bilimsel kanıtlara dayalı olarak kombu çayının sağlık faydaları…

 

 

 

Kombu çayı zengin probiyotik kaynağıdır

 

Kombu çayının Çin ya da Japonya’dan geldiği düşünülmektedir.

 

Siyah veya yeşil çaya belirli bakteri, maya ve şeker türlerini ekleyerek ve bir hafta veya daha fazla fermente edilmesi sağlanarak yapılır.

 

 

 

 

Bu işlem sırasında bakteri ve maya, yüzeyde mantar benzeri bir leke oluşturur; bu nedenle kombu “mantar çayı” olarak da bilinir.

 

Bu lekeler aslında canlı bir simbiyotik bakteri ve maya kolonisi ya da bir SCOBY’dir ve kombuyu fermente etmek için kullanılır.

 

Fermantasyon işlemi, sirke ve birtakım asidik bileşikler, eser seviyede alkol ve gazlar üreterek karbonatlaştıracaktır.

 

Fermantasyon sırasında büyük miktarda probiyotik bakteri de üretilir.

 

Probiyotikler bağırsağınıza sağlıklı bakteriler sağlar. Bu bakteriler, sindirim, inflamasyon ve hatta kilo kaybı gibi birçok sağlık yönünü iyileştirir.

 

Bu nedenle, kombu gibi probiyotik gıdaları tüketmek, sağlığınızı pek çok yönden geliştirebilir.

 

 

 

Kombu Çayı, Yeşil Çayın Faydalarını Sağlar

 

Yeşil çay, en sağlıklı içeceklerden biridir. Yeşil çay, vücutta güçlü antioksidanlar olarak işlev gören polifenoller gibi birçok biyoaktif bileşikler içerdiğinden kaynaklanmaktadır.

 

Yeşil çaydan hazırlanan Kombu, aynı kimyasal özelliklerin çoğuna sahiptir ve bu nedenle aynı yararların çoğunu taşımaktadır.

 

Araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay içmenin, yaktığınız kaloriyi artırabileceğini, göbek yağını azalttığını, kolesterol düzeylerini iyileştirdiğini, kan şekeri kontrolü ve daha fazlasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Çalışmalar aynı zamanda yeşil çay içenlerin prostat, göğüs ve kolon kanseri risklerini azalttığını gösteriyor.

 

 

 

Kombu antioksidanlar içerir

 

Antioksidanlar serbest radikallerle savaşan maddelerdir, hücrelerinize zarar verebilecek reaktif moleküllerdir.

 

Gıdalardan ve içeceklerden gelen antioksidanlar, sağlığınız için antioksidan takviyelerine göre çok daha iyidir.

 

Kombu, özellikle yeşil çay ile yapıldığında, karaciğer üzerinde güçlü antioksidan etkilere sahiptir.

 

Sıçan çalışmaları, kombu içmeyi, bazı durumlarda toksik kimyasalların yol açtığı karaciğer toksisitesini düzenli olarak en az % 70 oranında azalttığını bulmuştur.

 

Ne yazık ki, bu konuda hiçbir insan araştırması yapılmamıştır ancak karaciğer hastalığı olan insanlar için umut verici bir araştırma alanı gibi görünüyor.

 

 

 

Kombu Bakterileri Öldürebilir

 

Kombunun fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri asetik asittir ve sirke de bol miktarda bulunur.

 

Çaydaki polifenoller gibi asetik asit potansiyel olarak zararlı mikroorganizmaları da öldürebilir.

 

Siyah veya yeşil çaydan yapılan Kombu, özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida mayalarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Tavuklar üzerinde yapılan bir çalışma, kombunun antibiyotikler kadar anti-mikrobiyal etkileri ve benzer büyüme teşvik edici etkilere sahip olduğunu bulmuştur.

 

Araştırmacılar, kombu çayının tipik olarak bu tavuklarla beslenen antibiyotik büyüme promoterlerine bir alternatif olarak kullanılabileceğini de önermişti.

 

 

 

Kombu Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

 

Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenidir.

 

Sıçan çalışmaları, kombunun bu hastalıkların, LDL ve HDL kolesterolün iki belirtecini 30 gün gibi kısa bir sürede iyileştirebileceğini bulmuştur.

 

Daha da önemlisi, çay (özellikle yeşil çay), LDL kolesterol parçacıklarını, kalp hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen oksidasyona karşı korur.

 

 

 

Kombu Çayı, Tip 2 Diyabetin Yönetilmesine Yardım Edebilir

 

Tip 2 diyabet dünya çapında 300 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Yüksek kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile karakterizedir.

 

Diyabetik sıçanlarda yapılan bir araştırma, kombu çayının karbonhidratların sindirimini yavaşlattığını ve bu da kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü bulmuştur. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını geliştirdi.

 

Yeşil çayın kendisinin kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterildiğinden, yeşil çaydan yapılan kombu çayının daha da faydalı olacağı düşünülmektedir.

 

Nitekim, yaklaşık 300.000 kişiyle yapılan bir inceleme çalışmasında, yeşil çay içenlerin diyabetik olma riskinin % 18 daha düşük olduğu bulundu.

 

 

 

Kombu Çayı, Kanserden Korumaya Yardım Edebilir

 

Kanser dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hücre mutasyonu ve kontrolsüz büyüme ile karakterizedir.

 

Test tüpü çalışmalarında, kombu çayı, yüksek poliüretan ve antioksidan konsantrasyonundan dolayı kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı oldu.

 

Çay polifenollerinin anti-kanser özelliklerinin nasıl çalıştığı belli değildir. Bununla birlikte, polifenollerin gen mutasyonunu ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği, aynı zamanda kanser hücresi ölümünü de teşvik ettiği düşünülmektedir.

 

Bu nedenle, çay içenlerin çeşitli kanser türlerini geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu görmek şaşırtıcı değildir.

 

 

 

Kombu Düzgün Bir Şekilde Üretildiğinde Sağlıklı Olur

 

Kombu birçok sağlık faydası olan probiyotik açısından zengin bir çaydır.

 

Kontamine olmuş veya fazla fermente edilmiş kombu, ciddi sağlık problemlerine ve hatta ölüme sebep olabilir.

 

Daha güvenli bir seçenek olarak bir market veya online olarak kombu satın alınabilir.

 

Bununla birlikte, etiketteki bileşenleri kontrol edin ve eklenen şeker oranı yüksek markalardan kaçınmaya çalışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın