Sağlıklı Zayıflamak  İçin En İyi Diyet İpuçları

 

 

İnternette hızla kilo verme ve şekil alma hakkında çok fazla bilgi var. Çoğu zaman bu tavsiyeler kafa karıştırıcı olabilir. Çiğ gıdaları yemeyi tavsiye eden diyet planlarından tutun da detoks, protein, karbonhidrat, ketojenik, paleo ve daha pek çok diyet planı var ve her geçen gün hayatımıza katılan yenileri ortaya çıkıyor.

 

Bir diyet planı ne kadar kısıtlayıcı olursa büyük olasılıkla kısa sürede o kadar fazla kilo vermenizi sağlayacaktır. Ancak aynı süre içerisinde de kilonuzu koruyamayacak ve geri alacaksınız. Bir diyetle haftada 5 kilo kaybetmek cazip gibi gözükse de, gerçekte bu tür kilo vermek çoğu zaman sağlıksızdır ve sürdürülemez.

 

Güvenli ve başarılı kilo vermenin asıl anahtarı, bireysel ihtiyaçlarınıza uygun ve yaşam boyu devam ettirebileceğiniz sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir. Aşağıdaki ipuçları kolaylıkla uygulayabileceğiniz sağlıklı, gerçekçi yöntemlerdir ve zamanla kilo vermenize ve ardından rahatlıkla kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

 

İşte sağlığınızı iyileştirmek ve kilo vermek için diyet ipuçları…

 

 

Lifli Gıda Tüketiminizi Artırın

Lif; sebze, meyve, fasulye ve tam tahıl içeren sağlıklı gıdalarda bulunur. Bazı çalışmalar daha fazla lifli gıda yemenin kilo vermeye ve kilo korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

 

 

Şekerli Yiyecek ve İçecekleri Hayatınızdan Çıkarın

Özellikle içeceklerde bulunan şeker, sağlıksız kilo alma ve diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunları için önemli bir neden oluşturmaktadır. Ayrıca şeker, soda ve şeker eklenmiş çok sayıda pişmiş ürün gibi besinler vücudunuzun sağlıklı kalması için gereken besin maddeleri bakımından çok düşüktür.

 

Eklenen şekerlerden yüksek gıdaları hayatınızdan çıkarmak, aşırı kilo vermek için harika bir yoldur. “Sağlıklı” veya “organik” olarak tanıtılan gıdaların bile şekerden yüksek olabileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle beslenme etiketlerini okumak şarttır.

 

 

Sağlıklı Yağları Tüketin

Zayıflamaya çalışırken ilk önce yağlar beslenmeden çıkarılır. Ancak sağlıklı yağlar aslında kilo kaybı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Zeytinyağı, avokado ve fıstık gibi gıdalardan zengin olan yüksek yağlı bir diyet, birçok çalışmada kilo kaybı sağladığı gösterilmiştir. Dahası, yağlar uzun süre tok kalmanıza, iştah duygunuzu azaltmanıza yardımcı olur.

 

 

Dikkatinizi Dağıtmadan Yiyin

Televizyonun veya bilgisayarın önünde yemek, sorun gibi gözükmese de dikkatiniz dağılırken yemek daha fazla kalori tüketmek ve kilo almanıza neden olabilir. Yemek masasında potansiyel dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durmak, kilonuzu korumanın iyi bir yoludur.

 

 

Yürüyün

Birçok kişi kilo vermek için titiz bir egzersiz rutini benimsemeleri gerektiğine inanıyor. Kilo vermeye çalışırken farklı etkinlikler önemlidir ancak yürüyüş, kalori yakmak için mükemmel ve kolay bir yoldur.

 

Günde sadece 30 dakikalık yürüyüş bile kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca, günün her saatinde hem içeride hem de dışarıda yapabileceğiniz keyifli bir etkinliktir.

 

 

İçinizdeki Aşçıyı Ortaya Çıkarın

Evde yemek pişirmenin kilo kaybı ve sağlıklı beslenmeyi teşvik ettiği belirtilmektedir. Restoranda yemek yemek eğlenceli olsa da ve evde daha fazla yemek pişirmek kilonuzu kontrol altında tutmanın harika bir yoludur.

 

Dahası, evde yemek hazırlamak, aynı anda para tasarrufu sağlarken, yeni ve sağlıklı malzemelerle denemeler yapmanızı sağlar.

 

 

Proteinden Zengin Kahvaltı Yapın

Kahvaltıda yumurta gibi protein açısından zengin gıdaların yenmesi kilo kaybına fayda sağlayacaktır. Sabahları protein alımını artırmak, sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmanıza ve gün boyunca iştah denetimi geliştirmenize yardımcı olur.

 

 

Kalori İçmeyin

Sporcu içecekleri, kahve içecekleri ve aromalı sular kalori, yapay renklendirici ve şeker oranı çok yüksektir. Genellikle sağlıklı bir içecek olarak tanıtılan meyve suyu, çok fazla tüketirseniz kilo alımına neden olabilir. Gün boyunca içtiğiniz kaloriyi en aza indirmek için su içmeye odaklanın.

 

 

Alışveriş Listesi Hazırlayın

Bir alışveriş listesi hazırlamak ve buna kullanmak, sağlıksız yiyecekleri dürtüsel olarak satın almaktan kaçınmanın harika bir yoludur. Ayrıca, bir alışveriş listesi yapmak, daha sağlıklı beslenmeye ve kilo kaybına neden olduğuna işaret eder.

 

Markette sağlıksız satın alımların sınırlandırılmasının bir başka yolu, alışveriş yapmadan önce tok olarak markete gitmektir. Araştırmalar aç müşterilerin daha yüksek kalorili ve sağlıksız gıdalara ulaşma eğiliminde olduğunu gösterdi.

 

 

Yeterli Su İçin

Gün boyunca yeterli miktarda su içmek genel sağlık için iyidir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. 9.500’den fazla kişinin katıldığı bir çalışmada, yeterince su tüketmemiş kişilerin vücut kütle indeksleri (BMI) daha yüksekti ve düzgün şekilde su tüketenlere göre obez olma ihtimali daha yüksekti. Dahası, yemeklerden önce su içen insanların daha az kalori tükettiği belirtilmiştir.

 

 

Dikkatli ve Oturarak Yiyin

Hareket halindeyken yemek, sizi daha hızlı ve çok yemeye yönlendirecektir. Bunun yerine, her lokmayı yavaş yavaş çiğneyerek yediklerinize dikkat edin. Ne zaman doyduğunuzun farkına varmanıza, aşırı yemeye yüklenmenize yol açabilir. Yavaş yemek ve yemeye odaklanmak, sınırlı bir zaman olmasına rağmen, aşırı yemeyi engellemek için harika bir yoldur.

 

 

Rafine Karbonhidratlardan Uzak Durun

Rafine karbonhidratlar, lifleri ve diğer besin maddeleri çıkarılmış şekerler ve tahılları içerir. Beyaz un, makarna ve ekmek bunlara örnektir. Bu gıdalar lif bakımından zayıftır, çabucak sindirilir ve sizi kısa bir sürede acıktırır.

 

Bunun yerine, yulaf gibi kompleks karbonhidrat kaynakları, kinoa ve arpa gibi tahıllar veya havuç ve patates gibi sebzeler seçin. Sizi daha uzun süre tok tutarlar ve rafine edilmiş karbonhidrat kaynaklarından daha fazla besin maddesi içerirler.

 

 

Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Lisede giydiği kot pantolonuna sığmak veya mayonun içinde daha iyi görünmek, insanların kilo vermek istediği popüler nedenlerdir.

 

Ancak, neden kilo vermek istediğinizi ve kilo kaybının hayatınızı olumlu şekilde etkileyebileceğini gerçekten anlamanız çok daha mantıklıdır. Bu hedefleri göz önünde bulundurmak planınıza sadık kalmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Şok Diyetlerden Uzak Durun

Şok diyetler, kısa sürede kilo vermenizi sağlayan diyetlerdir. Ancak, bu diyetler çok kısıtlayıcıdır ve sürdürülmesi kolay değildir. Bu insanların kilolarını verdikten sonra, onları geri almamak için yo-yo diyetlerine yönlendirir. Bu döngü hızla şekillenmeye çalışılan kişilerde yaygın olsa da, yo-yo diyeti, zamanla vücut ağırlığında daha büyük bir artışa neden olur.

 

Ayrıca, çalışmalar, yoyo diyetinin şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve metabolik sendrom riskini artırabileceğini göstermiştir. Bu diyetler çekici olabilir, ancak vücudunuzu yoksun bırakmak yerine besleyici, sürdürülebilir, sağlıklı bir beslenme planı uygulamak çok daha iyi bir seçenektir.

 

 

Doğal Gıdalar Yiyin

Vücuduna tam olarak ne girdiğini takip etmek sağlıklı olmanın harika bir yoludur. Doğal gıdalar besleyicidir ve işlenmiş gıdalardan daha düşük kalorilidir. Alışveriş yaparken içindekiler listesine bakın. Çok fazla madde listelenmişse muhtemelen pek sağlıklı bir seçenek değildir.

 

 

Bir Arkadaş Bulun

Bir egzersiz rutinine ya da sağlıklı beslenme planına bağlı kalmakta sorun yaşıyorsanız, bir arkadaşınızı size katılmaya davet edin. Araştırmalar, bir arkadaşıyla birlikte zayıflayan kişilerin kilo verme ve egzersiz programları ile başa çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.  Ayrıca, aynı sağlık hedeflerine sahip bir arkadaş veya aileden biri, eğlenerek motive kalmanıza yardımcı olabilir.

 

 

Kendinizi mahrum bırakmayın

Kendinizi en sevdiğiniz yiyeceklerden mahrum bırakmak, hem gerçekçi değildir, hem de sizi başarısızlığa sürükleyebilir. Kendinizi yoksun bırakmak, yalnızca yasaklanmış yiyecekleri daha fazla istemenize ve nihayetinde aşırılık yaratmanıza neden olmaktadır.

 

Bağımlı olduğunuz ve yemekten zevk aldığınız yiyecekleri belirlemek size kendi kendinizi kontrol etmeyi öğretecek ve yeni, sağlıklı yaşam tarzınıza uyum sağlamanızı kolaylaştıracaktır. Ev yapımı bir tatlıdan küçük bir porsiyon tadabilir veya bir tatil yemeğinde kendinizi şımartabilirsiniz, böylece yiyeceklerle sağlıklı bir ilişki kurarsınız.

 

 

Gerçekçi Olun

Kendinizi TV’deki dergilerdeki veya ünlül modellerle karşılaştırmak sadece gerçekçilikten uzak bir durum değil aynı zamanda sağlıksızdır da. Sağlıklı bir rol model bulmak motivasyonunuzu korumak için mükemmel bir yoldur; kendinizi aşırı derecede eleştirmek sizi zorlu yollara iter ve sağlıksız davranışlara neden olabilir.

 

Kendinizi nasıl hissettiğinize odaklanmaya çalışın, nasıl göründüğünüz üzerine yoğunlaşın. Temel motivasyonlarınız mutlu, daha donanımlı ve daha sağlıklı olmanızdır.

 

 

Bolca Meyve ve Sebze Tüketin

Sebzeler lif ve vücudun ihtiyacı olan besinlerle yüklüdür. Dahası, sebze tüketimini arttırmanız kilo vermenize yardımcı olur.

 

Gerçekten, çalışmalar, yemekten önce sadece bir salata yemenin, tok hissetmenizi ve daha az yemek yemenizi sağladığını göstermektedir.

 

Ek olarak, gün boyunca sebze tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmanın yanında kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar geliştirme riskinizi azaltır.

 

 

Sağlıklı Atıştırmalıklar Seçin

Sağlıksız atıştırmaklar kilo almaya neden olabilir. Sağlıklı bir kilo vermenin kolay bir yolu, evinizde, aracınızda ve iş yerinizde sağlıklı atıştırmalıkların bulunmasıdır.

 

Örneğin, badem,fındık gibi atıştırmalıkların arabanızda saklanması ya da buzdolabında doğranmış sebzeleri hazır bulundurmanız, aşırı bir iştahı kolay ve hızlı şekilde bastırmaya yardımcı olabilir.

 

 

Boşlukları doldurun

Sıkıntı sizi sağlıksız gıdalara yönlendirir. Çalışmalar sıkıldıklarında insanların daha fazla sağlıklı ve sağlıksız yiyecekleri yedikleri ve genel kalori tüketiminde bir artış olduğunu göstermiştir.

 

Sevebileceğiniz yeni etkinlikler veya hobiler bulmak, sıkıntıdan dolayı aşırı yemekten kaçınmanın mükemmel bir yoludur. Basitçe yürüyüşe çıkmak ve doğanın tadını çıkarmak, size motive kalmak ve sağlıklı yaşam hedeflerinize sadık kalmak için daha iyi bir zihin elde etmenize yardımcı olabilir.

 

 

Kendinize Zaman Verin

Daha sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmak için zaman gerekir. İş ve ebeveynlik gibi sorumluluklar hayatın en önemli şeylerinden bazılarıdır ancak sağlığınız önceliklerinizden biri olmalıdır.

 

 

Keyif aldığınız egzersizleri yapın

Bir egzersiz rutini seçmekle ilgili en büyük şey, sınırsız olasılıkların olmasıdır. Bazı etkinlikler diğerlerinden daha fazla kalori yakar. Ancak, yalnızca kendisinden sağlayacağınız yararları düşündüğünüz bir egzersiz programı seçmemelisiniz.

 

Yapmaktan mutluluk duyduğunuz ve sizi mutlu edecek etkinlikler bulmak önemlidir. Bu şekilde devam ettirmeniz daha kolay olacaktır.

 

 

Destek Alın

Kilo ve sağlıklı yaşam hedeflerinizde sizi destekleyen bir grup arkadaşınız veya aile üyeniz olması, başarılı kilo kaybı için kritik önem taşır. Sağlıklı bir yaşam tarzı yaratmak konusunda kendinizi iyi hissettiren olumlu insanlarla kendinizi çevreleyin, motivasyonunuzu korumaya ve yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 

Aslında, çalışmalar, destek gruplarına katılmanın ve güçlü bir sosyal ağa sahip olmanın kişilerin kilo vermesine ve onu korumasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Hedeflerinizi güvenilir ve cesaretlendirici arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmak, hesap vermenize ve başarı için hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Destekleyici bir ailene veya arkadaş grubunuz yoksa, bir destek grubuna katılmayı deneyin. Şahsen veya online olarak bir araya gelen çok sayıda grup var.

 

Sonuç olarak;

Kilo vermek için pek çok yol vardır. En sağlıklısı; yaşam boyu devam ettirebileceğiniz dengeli bir beslenme planı ve egzersiz programı sürdürmenizdir.

 

Şok diyetler hızlı bir zayıflama sunabilir ancak çoğu sağlıksız alışkanlıkları beraberinde getirir ve ihtiyaç duyduğunuz besin ve kalorilerden vücudunuz mahrum kalır ve kilo verme hedefine ulaştıktan sonra çoğu insan eski alışkanlıklarına dönerek maalesef yine kilo almaya başlar.

 

Daha aktif olmak, doğal gıdalar yemek, şeker miktarını azaltmak ve kendiniz için zaman ayırmak, daha sağlıklı ve mutlu olmanın birkaç yoludur.

 

Unutmayın, kilo kaybı tek boyutlu değildir. Başarılı olmak için uzum vadeli hedeflere odaklanmalı ve buna uymalısınız. Yukarıdaki tavsiyelere uyarak başlayabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın