Çinko Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

 

 

 Çinko, vücudunuzda 100’den fazla kimyasal reaksiyona neden olan önemli bir mineraldir.

 

Büyüme, DNA sentezi ve normal tat algısı için gereklidir. Aynı zamanda yara iyileşmesini, bağışıklık fonksiyonunu ve üreme sağlığını destekler.

 

Sağlık yetkilileri, yetişkinler için günde 40 mg çinko için tolere edilebilir üst alım seviyesini (UL) ayarladılar. UL, önerilen en yüksek günlük besin miktarıdır. Çoğu insan için bu miktarın olumsuz yan etkilere neden olması olası değildir.

 

Çinko bakımından yüksek besin kaynakları arasında kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, tam tahıllar ve güçlendirilmiş tahıllar bulunur. İstiridye en yüksek miktarı içerir ve 85 gramlık porsiyon günlük değerin % 493’üne kadar çıkar.

 

Bazı yiyecekler, UL’nin üzerinde iyi miktarlarda temin edilebilmesine rağmen, gıdada doğal olarak meydana gelen çinkodan bildirilen hiçbir çinko zehirlenmesi vakası yoktur.

 

Ancak çinko zehirlenmesi multivitaminler dahil olmak üzere besin takviyeleri veya çinko içeren ev ürünlerinin kazara yutulması nedeniyle oluşabilir.

 

İşte çinko doz aşımı sonucu oluşan çinko zehirlenmesinin en yaygın belirtileri…

 

 

 

Mide bulantısı ve Kusma

 

Bulantı ve kusma, çinko toksisitesinin sık görülen yan etkileridir.

 

Soğuk algınlığı tedavisinde çinko takviyelerinin etkinliği ile ilgili 17 çalışmanın bir incelemesi, çinkonun soğuk algınlığını azaltabildiğini, ancak yan etkilerin yaygın olduğunu ortaya koymuştur. Çalışmada katılımcılarının % 46’sında bulantı bildirilmiştir.

 

225 mg’dan büyük dozlar kusmaya neden olur, bu da kusmanın muhtemel olduğu ve hızlı bir şekilde ortaya çıkabileceği anlamına gelir. Bir olguda, ciddi bir mide bulantısı ve kusma, tek bir çinko dozu 570 mg’dan sadece 30 dakika sonra başladı.

 

 

Bununla birlikte, kusma, daha düşük dozlarda da oluşabilir. Altı haftalık bir çalışmada, günde 46 mg çinko almakta olan 47 sağlıklı insanın yarısından fazlasında bulantı ve kusma görüldü.

 

Kusma, vücudun zehirli miktarda çinkodan kurtulmasına yardımcı olsa da, daha fazla komplikasyonun önlenmesi için yeterli olmayabilir.

 

Zehirli miktarda çinko tüketmişseniz hemen tıbbi yardım almalısınız.

 

 

 

Mide Ağrısı ve İshal

 

Tipik olarak, mide bulantısı ve kusma ile birlikte mide ağrısı ve ishal oluşur.

 

Çinko takviyeleri ve soğuk algınlığı ile ilgili 17 çalışmanın daha önce derlenmiş incelemesinde, katılımcıların yaklaşık % 40’ı karın ağrısı ve ishal bildirdi.

 

Daha az yaygın olmasına rağmen, bağırsak tahrişi ve gastrointestinal kanama da bildirilmiştir.

 

Bir vaka çalışmasında, bir birey akne tedavisi için günde iki kez 220 mg çinko sülfat aldıktan sonra bağırsak kanaması geçirdi.

 

Ayrıca,% 20’den daha büyük olan çinko klorür konsantrasyonlarının, gastrointestinal sistemde geniş çaplı korozif hasara neden olduğu bilinmektedir.

 

Çinko klorür, besin takviyelerinde kullanılmaz, ancak zehirlenme, ev ürünlerinin kazara yutulmasından kaynaklanabilir. Yapıştırıcılar, sızdırmazlık malzemeleri, lehimleme akışkanları, temizlik kimyasalları ve ahşap kaplama ürünlerinin tümü çinko klorür içerir.

 

 

 

Grip benzeri belirtiler

 

Belirlenen UL’den daha fazla çinko almak, ateş, titreme, öksürük, baş ağrısı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir.

 

Bu semptomlar diğer mineral toksisiteleri de dahil olmak üzere birçok durumda ortaya çıkar. Bu nedenle çinko zehirlenmesini teşhis etmek zor olabilir.

 

Doktorunuz şüpheli bir mineral zehirlenmesi için ayrıntılı tıbbi ve beslenme geçmişinizin yanı sıra kan testlerine ihtiyaç duyabilir.

 

Takviye alıyorsanız, bunları sağlık uzmanınıza mutlaka söyleyin.

 

 

 

Düşük “İyi” HDL Kolesterol

 

“İyi” HDL kolesterol, kolesterolü hücrelerinizden temizleyerek kalp hastalığı riskinizi azaltır, böylece arter tıkanıklık plaklarının birikmesini önler.

 

Yetişkinler için, sağlık yetkilileri HDL’yi 40 mg / dL’den daha fazla önermektedir. Düşük seviyeler sizi daha yüksek bir kalp hastalığı riskine sokar.

 

Çinko ve kolesterol düzeyleri üzerine yapılan çeşitli çalışmaların gözden geçirilmesi, günde 50 mg’dan fazla çinko ile takviye edilmenin “iyi” HDL kolesterol seviyenizi azaltabileceğini ve “kötü” LDL kolesterolünüz üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir.

 

Gözden geçirme ayrıca günde 30 mg çinko dozunun – çinko için UL’den daha düşük dozda – 14 haftaya kadar alındığında HDL üzerinde hiçbir etkisi olmadığını belirtmektedir.

 

Çeşitli faktörler kolesterol seviyelerini etkilerken, bu bulgular düzenli olarak çinko takviyeleri alırsanız göz önünde bulundurulması gereken bir husustur.

 

 

 

Tat Almada Değişiklikler

 

Çinko, tat alma duygunuz için önemlidir. Çinko eksikliği, tady alma yeteneğinizde bir işlev bozukluğu olan hipo-kusus gibi bir duruma neden olabilir.

 

İlginç bir şekilde, önerilen seviyelerin üzerinde çinko, ağzınızda kötü veya metalik tat dahil olmak üzere ağız tadında değişikliğe neden olabilir.

 

Tipik olarak, bu semptom çinko pastillerini (öksürük damlaları) veya soğuk algınlığı tedavisinde sıvı takviyeleri araştıran çalışmalarda bildirilmiştir.

 

Bazı çalışmalarda yararlı sonuçlar bildirilirken, kullanılan dozlar genellikle günde 40 mg’ın üzerinde UL değerinin çok üzerindedir ve olumsuz etkiler yaygın olarak görülmektedir.

 

Örneğin, bir haftalık bir çalışmada katılımcıların % 14’ü uyanıkken her iki saatte 25 mg çinko tabletleri ağızlarında çözüldükten sonra tat bozukluğundan şikayetçi olmuşlardır.

 

Bir sıvı takviyesi kullanan başka bir çalışmada, katılımcıların % 53’ü metalik bir tat olduğunu söylemiştir. Ancak, bu semptomların ne kadar sürdüğü belirsizdir.

 

Çinko pastilleri veya sıvı takviyeleri kullanıyorsanız, ürün belirtildiği gibi alınsa bile bu semptomların olabileceğini unutmayın.

 

 

 

Bakır Eksikliği

 

Çinko ve bakır, ince bağırsağınızda emilir.

 

Belirtilen UL’nin üzerindeki çinko dozu, vücudunuzun bakır absorbe etme yeteneğini etkileyebilir. Zamanla bu, bakır eksikliğine neden olabilir.

 

Çinko gibi, bakır da vazgeçilmez bir mineraldir. Demir emilimine ve metabolizmasına yardımcı olarak kırmızı kan hücresi oluşumunu gerekli kılar. Aynı zamanda beyaz kan hücresi oluşumunda da rol oynar.

 

Kırmızı kan hücreleri, vücudunuzdaki oksijeni taşır, beyaz kan hücreleri ise bağışıklık fonksiyonunuzdaki anahtar oyunculardır.

 

Çinko kaynaklı bakır eksikliği çeşitli kan hastalıkları ile ilişkilidir.

 

Demir eksikliği anemisi: Vücudunuzdaki yetersiz miktarda demir nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması.

 

Sideroblastik anemi: Demirin düzgün bir şekilde metabolize edilememesi nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması.

 

Nötropeni: Oluşumundaki bozulma nedeniyle sağlıklı beyaz kan hücrelerinin olmaması.

 

Çalışmalar bakır eksikliğini, çinko ile birlikte bakır takviyeleri alarak önleyebileceğinizi göstermektedir. Bir doktor gözetiminde bunu yapın.

 

 

 

Enfeksiyonlar

 

Çinko, bağışıklık sistemi işlevinde önemli bir rol oynasa da, çok fazla çinko, bağışıklık yanıtınızı baskılayabilir.

 

Bu genellikle anemi ve nötropeninin bir yan etkisidir, ancak çinko ile indüklenen kan bozukluklarının dışında ortaya çıktığı belirtilmiştir.

 

Test tüpü çalışmalarında, fazla çinko, bir beyaz kan hücresi türü olan T hücrelerinin işlevini azaltmıştır. T hücreleri , zararlı patojenlere bağlanarak ve yok ederek bağışıklık yanıtınızda merkezi bir rol oynar.

 

İnsan çalışmaları da bunu desteklemektedir.

 

11 sağlıklı erkeğin küçük bir çalışması, altı hafta boyunca günde iki kez 150 mg çinko alındıktan sonra bağışıklık cevabının azaldığını göstermiştir.

 

 

 

Tedavi seçenekleri

 

Çinko zehirlenmesi potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Bu nedenle, hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

 

Süt içmeniz tavsiye edilebilir çünkü yüksek miktarlarda kalsiyum ve fosfor, gastrointestinal sistemde çinko emilimini önlemeye yardımcı olabilir. Aktif kömürün benzer bir etkisi vardır.

 

Şelatlayıcı maddeler ayrıca ciddi zehirlenme vakalarında da kullanılmıştır. Bunlar, aşırı çinkoyu kanda bağlayarak vücudu kurtarmaya yardımcı olur. Daha sonra hücrelerinize emilmekten ziyade idrarınızla atılır.

 

Sonuç olarak;

Bazı yiyecekler günde 40 mg UL’nin üzerinde çinko içermesine rağmen, gıdalarla meydana gelen çinkodan zehirlenme vakaları bildirilmemiştir.

 

Bununla birlikte, çinkonun aşırı dozu besin takviyeleri ya da kazara aşırı yutma nedeniyle oluşabilir.

 

Çinko zehirlenmesi hem akut hem de kronik etkilere sahip olabilir. Semptomlarınızın şiddeti büyük ölçüde doza ve alım süresine bağlıdır.

 

Yüksek dozda çinkonun akut yutulmasıyla birlikte, gastrointestinal semptomlar olasıdır. Çinko içeren ev ürünlerinin kazara yutulması gibi ciddi vakalarda, gastrointestinal korozyon ve kanama meydana gelebilir.

 

Uzun süreli çinko takviyesi kullanımı, düşük “iyi” HDL kolesterol, bakır eksikliği ve baskılanmış bir bağışıklık sistemi gibi daha az acil fakat ciddi yan etkilere neden olabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın